Blíží se čas dovolených

Představa dovolené může být úžasná, ale je třeba se na ni řádně připravit. Připomeňme si alespoň v kostce, co bychom při odjezdu neměli doma zapomenout a na co si dát pozor.

ilustrační foto

Pokud opouštíte naši republiku, nezapomeňte si překontrolovat doklady včetně těch o pojištění a do zavazadla přidejte i seznam důležitých telefonních čísel na naše zastupitelství a zdravotnická zařízení regionu, v němž budete dovolenou trávit. Zároveň si vezměte cestovní lékárničku, která by měla obsahovat kromě léků, které trvale užíváte, ještě mnohé další. Pro jistotu…

Před cestou a během ní

Cestovní nevolností neboli kinetózou dnes trpí každý dvacátý cestující. Špatně bývá především dětem a starším lidem, více ženám než mužům. Na svědomí ji má aparát středního ucha. Během jízdy oči vidí to, co neodpovídá pocitům. Zatímco se třeba v autě nic nepohybuje, hýbe se vše okolo, a tak dochází k podráždění nervů, poklesu krevního tlaku a zvracení.
Před odjezdem je vhodné podat citlivým osobám přípravky, které zklidňují, k dostání jsou žvýkačky a homeopatické léky. Z přírodních látek pomáhá zázvor. Tyto prostředky se vám hodí mít po ruce i před výletem lodí nebo projížďkou na velbloudovi.

Nemoc z klimatizace

Uškodit a spustit skryté onemocnění mohou prudké změny teplot při používání klimatizace. Tato technická vymoženost má hned dvojí negativní účinek. Jednak při přechodu z horkého venkovního prostředí do chladné klimatizované místnosti ohrožujeme organismus prudkou změnou teploty, jednak připravujeme příznivou půdu virům vysoušením nosní sliznice. Mnozí řidiči si klimatizaci v autě nastaví tak, že se z něj stane pojízdná lednička. Ti, kteří jezdí s otevřenými okýnky, jsou však průvanem ohroženi úplně stejně.

Rej bacilů

Letadlo je uzavřený prostor, ve kterém sedí několik stovek lidí, a mezi nimi může být i člověk s infekcí. A čím je let delší, tím je pravděpodobnost, že se infekce rozšíří, větší. Zároveň v letadle se změnami tlaku při stoupání a klesání někdy dojde k poškození středního ucha. V případě, že cestujete třeba jen se slabou rýmou, může se rozběhnout zánět středního ucha, což je v zahraničí dost komplikovaná záležitost. Obdobné riziko hrozí při potápění.

Něco na mě leze

Milujete chlazené nápoje? Prudká změna teploty v krku oslabuje odolnost a viry rychleji způsobí zánět hltanu nebo laryngitidu (zánět hrtanu). Náhle vás začne škrábat v krku, rozbolí hlava, zvýší se teplota… Hlavně v zahraničí se k vám mohou dostat jiné druhy virů, než které vás obklopují zde. Nakazit se můžete nejen vzdušnou cestou, ale i dotykem kontaminovaného místa – kliky dveří, různých automatů na nápoje, bankomatů.
Při prvních příznacích nachlazení nebo virózy nejlépe zaberou analgetika a antipyretika, pro děti samozřejmě musíme vybírat přípravky pro ně určené.

Nečekané potíže

Celý rok sedíte třeba za počítačem, máte minimum pohybu a najednou se vypravíte na dlouhou túru. Zcela logicky vás večer začnou bolet přinejmenším záda. Také léky tišící bolest je třeba pečlivě vybírat a užívat je cíleně a s rozmyslem. Jedna z nejhorších potíží o dovolené je bolest zubů. Změna prostředí může u něk terých jedinců vyvolat zácpu, od které často dokáže pomoci extrakt vlákniny, častěji se však objevuje průjem. Čím exotičtější dovolená, tím větší riziko. Jakmile se dostaví zažívací potíže tohoto druhu, poraďte se v lékárně anebo volte preparáty v pořadí od slabších po ty silnější.
Alergici si své léky jistě pečlivě sbalí, ale také vy, kteří si myslíte, že žádnou alergií netrpíte, si jako pojistku vezměte některý z vcelku běžných preparátů.

Hmyz je všude

K cestování po vlasti si nezapomeňte přibalit pinzetu na vyjmutí klíštěte. A nepodceňujte ani repelenty k odpuzování hmyzu. Pokud i přes veškerou prevenci máte po bodnutí hmyzem otoky, svědění a jiné kožní reakce, opět byste měli mít po ruce některý ze speciálních prostředků. Chybět by neměla ani dezinfekce na drobná poranění, k nimž patří i tlakový obvaz, obinadla, náplasti, leukoplast odolná proti vodě, teploměr apod.

Sluníčko, opalování i oči

Intenzita ultrafialového záření závisí na denní a roční době, na síle znečištění vzduchu, na tom, zda se sluníte u Orlické přehrady nebo na rovníku v Kongu, a třeba i na odrazu od vody, plážového písku nebo bíle natřeného betonu. Částečně ho pohltí ozon, ale i tak jej hodně dopadne na Zemi a z 90 procent je na vině při tvorbě kožního melanomu. Chraňte si pokožku přípravky s UV filtrem, ale vyplatí se mít s sebou i prostředky na spáleniny.
Na úpal a úžeh žádné medikamenty nejsou. Doporučuje se především ochlazování organismu, postupný a dostatečný příjem tekutin a klid.
Preventivně vaše oči ochrání sluneční brýle. Z nadměrné zátěže, prachu, sluníčka, slané vody se občas může objevit lehký zánět očí, takže byste měli mít po ruce přípravky k jejich vypláchnutí, základnímu ošetření nebo alespoň borovou vodu.

Dovolená prodlužuje život

Lidé jezdící pravidelně na dovolenou jsou zdravější a žijí déle než ti, kteří jezdí málo, nebo vůbec. Blahodárný vliv má dovolená na zvládání každodenních stresů, což ve svém důsledku chrání člověka také před většinou velmi závažných onemocnění, jako jsou třeba nemoci srdce.
Stejně jako ostatní věci, ani dovolená se nedá ošálit – ideálně by prý měla trvat nejméně deset dnů. Lékaři rozhodně nedoporučují pobyty kratší, kdy si mezi vybalením a opětným zabalením kufru či batohu stihnete tak akorát uvědomit, že se vám v novém prostředí vlastně docela líbí.


O autorovi: Mgr. Eva Pavlatová

Ohodnoťte tento článek!