Degenerace žluté skvrny

Nemoci očí vnímáme hůře než jiných částí těla. Zrak považujeme za nenahraditelný a přežívá povědomí, že „není pomoci“. I zde však platí, že čím dříve vyhledáme pomoc, tím lépe.

Pro udržení zdravých očí do pozdního věku můžeme dělat hodně, velký význam má i vyrovnaná a pestrá strava s dostatkem vitaminů a karotenoidů. Přesto nás může zaskočit nepříjemné onemocnění, například makulární degenerace, jejíž první symptomy bývají často odhaleny pozdě. Varovným signálem může být už zhoršení zraku – člověk hůře čte nebo vidí nejasná a rozmazaná místa. Nejprve v textu „chybí“ písmena, s postupujícím onemocněním se rozmazaná oblast zvětšuje.

V pokročilém stadiu už postižený nerozezná rysy tváře, vidí pouze obrysy a kontrasty, může dojít až ke slepotě. Již jednoduchý test ukáže, zda se vás toto onemocnění také týká. Samovyšetření očí pomocí Amslerovy mřížky:

• Vezměte si brýle na čtení, pokud je nosíte, a dívejte se na mřížku s odstupem 30–50 cm.

• Zakryjte si jedno oko a podívejte se přímo do středu mřížky na velký bod.

• Během doby, po kterou se díváte na střed mřížky, dávejte pozor na to, zda jsou všechny linky mřížky rovné, respektive zda nejsou v určitých oblastech přerušeny, rozmazány nebo nejasně zobrazeny.

• Odkryjte si zakryté oko a zopakujte test se zakrytým druhým okem, postupujte znovu stejně jako před chvílí.

• Jsou-li linky křivé nebo čtverec ohnutý, vyhledejte svého očního lékaře a popište mu své zjištění ze samovyšetření.

Ohodnoťte tento článek!