Děti a lupénka

Psoriáza, česky lupénka, je neinfekční zánět kůže, jehož příčinou je neznámá dědičná porucha imunitního systému. Postihuje 2–3 procenta populace.

Lupénka

Onemocnění není způsobeno špatnou hygienou, nešíří se dotykem a tělními tekutinami, ale jedná se o poruchu tvorby kožních buněk. Nových vzniká nadměrné množství, zatímco odumřelé se hromadí na povrchu kůže coby stříbrně-bělavé šupinky na červeně ohraničené vyvýšené ploše.

U kojenců se psoriatická ložiska nacházejí v oblasti, kde má miminko plenky. Starší děti a adolescenti ložiska mívají na obličeji, kštici, někdy na rukou, nohou či v podpaží, na trupu, v tělesných záhybech, objevují se pod prsy nebo v tříslech.

Zmírnění příznaků

Pokud dědičná dispozice u jedince existuje, může lupénku spustit např. infekční nemoc, poranění kůže, kousnutí hmyzem, spálení sluncem a zhoršovat ji mohou různé provokující faktory, které je důležité včas odhalit a předcházet jim.

Lupénka je léčitelné, ale dosud nevyléčitelné onemocnění, které se vyznačuje výrazným svěděním. Malé děti v noci špatně spí, pláčou, větší se těžce vyrovnávají se svou odlišností. Onemocnění je omezuje ve výběru zájmových činností a zvětšuje tak jejich psychosociální handicap.

Pokožka postižená lupénkou potřebuje pravidelnou péči. Některé krémy a emulze určené i pro malé děti působí hojivě díky obsaženým přírodním látkám s protizánětlivým účinkem. Takové schopnosti mají beta-boswellové kyseliny obsažené v indické dřevině Boswellia serrata a trans-resveratrol ze semínek a oplodí vinné révy, které jsou na rozdíl od kortikoidů bezpečné i při dlouhodobém užívání. Navíc pomáhají udržet čistou kůži bez mikrobů, omezují svědivost a mají příznivý vliv na abnormální množení buněk.

Celková léčba lupénky je však vždy záležitostí pro dermatologa.


Lupy nejsou lupénka

Jak se liší lupy od lupénky ve vlasech? Při jediném výskytu psoriázy jen ve kštici je obtížné odlišit ji od seboroické dermatitidy, lidově lupů. Lupénka ale mívá větší šupiny, pevně lpějí a jsou velmi nepříjemně úporné.

Ohodnoťte tento článek!