In-line bruslení pro každý věk

V poslední době se inline bruslení stalo populární v mnoha zemích včetně naší. Možná i proto, že není finančně náročné a dá se provozovat i v pokročilejším věku.

ilustrační foto

Pokud máte chuť (a nejste třeba po operaci páteře), zkuste to. Bruslit mohou i šikovní prarodiče spolu s vnoučaty. Dospělý by si však měl promyslet, zda se na tento sport cítí, a poradit s lékařem v případě, že trpí některým chronickým onemocněním srdce neb plic, má potíže s klouby a s koleny, osteoporózu.

Skvělé pro zdraví

In-line bruslení samozřejmě zlepšuje kondici. Ve srovnání s během je příjemnější kloubům, podporuje krevní oběh a srdce, posiluje svaly, zlepšuje obratnost, koordinaci, ale i náladu. A také při něm velmi dobře odstraňujete přebytečná kila. Během aktivní půlhodinky spálíte od 280 do 450 kalorií.
Aerobní aktivita, důležitá pro práci a zdraví srdce, je zdepodobná jako při jízdě na kole či při běhu. Zvýšíte ji ještě tím, že budete trénovat jízdu do kopce (ale raději až později, abyste potom dokázali kopec bezpečně sjet).

Na rozdíl od joggingu nebo cyklistiky in-line bruslení posiluje i svalové přitahovače a hýždě. Při nezvládnuté technice jízdy nebo při nesprávných návycích však může mít in-line bruslení i negativní dopady na zdraví. Například přetěžování páteře při snaze o aerodynamickou polohu. Dlouhotrvající nevhodné držení těla vyvolává bolesti zad.

Ohroženi bývají především začátečníci, kteří v nezvládnuté poloze přetěžují hlavně krční a bederní oblast páteře. Také z tohoto důvodu se vyplatí absolvovat některý in-line kurz.

Bezpečnost především

Odborníci radí začínat na hladké ploše s trávou, kde si vyzkoušíte první kroky v kombinaci s vlastní rovnováhou. Nejmenší děti by měly brusle poprvé použít na dětském hřišti, dospělí pak někde na opuštěném parkovišti.

Při pořizování bruslí platí, že starší, používané a tedy pomalejší „inlajny“ mohou být pro začátečníky výhodnější, ve výbavě nesmějí chybět ochranné pomůcky. A než na „inlajn“ brusle stoupnete, pokuste se vylepšit svou kondičku. Dobré je protáhnout svaly nohou (především stehen a hýždí) a také šlachy kolem kolen, svaly zad, břišní svaly a ruce. Důležité je i posilování vazů a kloubů: chůze na patách – dopředu i dozadu, posilování kotníků a stehen (chůze do kopce), nohou a stehen (výskoky a dřepy), rozcvička může obsahovat i hluboké výpady a podřepy (ve skluzu). Před in-line bruslením jako doplnění cvičení, choďte pěšky a běhejte, výborná je jízda na kole.

Naučte se padat

Odborníci radí nacvičit si pády, které k bruslení prostě patří. Nejlépe je zkoušet je bez bruslí doma na koberci, potom na trávě, s ochranným vybavením. Pomáhá následující: co nejvíce se přikrčit (snížit těžiště) pokrčit kolena a lokty, otevřít dlaně (nebezpečí poškození kůstek) padat nejdříve na chrániče kolen a potom rozložit pád na chrániče loktů a zápěstí Lepší je padat dopředu a snažit se nepadat na kostrč – bolí to. Podle instrukcí si raději nacvičte i pády dozadu. Je dobré si vyzkoušet i tzv. parakotouly. Nechte chrániče pohltit tolik nárazu, kolik je to možné. Padá každý, ideální je mít pády pod kontrolou.

Důležité! Během 30 až 60 minut inline bruslení, a to i v pomalejším tempu, se vyplavují endorfiny neboli hormony štěstí a dobré nálady.

Ohodnoťte tento článek!