Infekcím dolních močových cest lze předcházet

Zánět močového měchýře (cystitida) potrápí alespoň jednou za život každou druhou Češku. Toto onemocnění se zpravidla projevuje častým nutkáním k močení, bolestí v podbřišku a pálením nebo řezáním při močení.

Záněty močového měchýře patří mezi nejčastější příčiny absence žen v práci. A rovněž i k nejčastějším důvodům, pro které lékař nasazuje antibiotika. Ženám, jež jsou nemocné opakovaně, však mohou pomoci imunostimulační (imunomodulační) látky.

Nižší obranyschopnost

„Téměř u poloviny žen, u kterých spontánně odezněl nekomplikovaný zánět močového měchýře, vznikne do jednoho roku recidiva. Studie hovoří o 36procentních recidivách u mladších žen a až o 53 procentech recidiv u žen starších 55 let,“ tvrdí MUDr. Kateřina Bartoníčková z Urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol. „V případech, kdy je předpokládanou příčinou snížená obranyschopnost sliznic, pak hrají důležitou roli prostředky posilující imunitu,“ dodává.

Ženy jsou ohroženy infekcí dolních močových cest podstatně častěji než muži. Může za to snadná anatomická dostupnost močové trubice a sliznice měchýře pro bakteriální infekci (v 80 procentech jde o bakterie Escherichia coli) z okolí konečníku a pochvy.

Obtíže většinou spouštějí prochlazení, celkové vyčerpání organismu, pohlavní styk nebo oslabení při jiném souběžném onemocnění. Tedy stavy, kdy se mění prokrvení sliznice a celková obranyschopnost organismu bývá snížena.

Nebezpečí předcházet

Většina rekurentních infekcí se odehrává v prvních třech měsících po první akutní atace nemoci. „Opakovaně nesprávné léčení, podcenění příznaků samotnou ženou, nedostatečná léčba či opakované střídání antibiotik naslepo vyčerpává přirozené zdroje obranyschopnosti. Řešením může být léčebný režim doplněný imunostimulanty. Ty se uplatní i v účelné prevenci recidiv onemocnění,“ konstatuje MUDr. Bartoníčková.
K předcházení opětovných zánětů močového měchýře přispívá správný pitný režim, pravidelné močení a přiměřená osobní hygiena. Užívání imunostimulantů je vhodnou souběžnou léčbou při podávání antibiotik.

Ohodnoťte tento článek!