Jarní očista organismu

Není žádným tajemstvím, že jarní dny představují větší nápor na náš organismus. V tomto období je proto namístě odlehčení organismu nebo alespoň zlepšení životosprávy.

ilustrační foto

Na jaře se spolu s přírodou k daleko intenzivnější činnosti probouzí i naše tělo. Zvedají se hladiny hormonů, roste svalové napětí, zrychluje se metabolismus. Prodloužená doba slunečního svitu zvyšuje aktivitu a organismus je nucen dočerpat zásoby všech vitaminů. A takzvaná jarní únava je na světě.
Pokud vám jsou zásady zdravého životního stylu cizí, základní proměnou by měl projít především jídelníček, který by měl být (nejen na jaře) pestrý a vyvážený. Zimní období se totiž často podepíše zvýšením hmotnosti, takže prvním důležitým krokem je naordinovat si více pohybové aktivity a snížit příjem energie. Celkově je dobré snažit se stravu odlehčit, dodat tělu vitaminy, minerální látky a prospěšnou vlákninu. Pro začátek vám pomůže odlehčovací neboli očistná kúra. Očistná kúra v praxi

Už naši předkové dodržovali postní dny, kdy přijímali pouze tekutiny. Jejich příkladem se můžeme řídit i dnes, není ale vhodné dodržovat mnohatýdenní drastický půst. Stačí podstoupit jedno- až dvoutýdenní kúru, která zachová přísun všech potřebných živin, ale uleví trávení a pročistí organismus. Tajemství těchto „odlehčovacích dní“ spočívá v tom, že se tělu dodává zejména zelenina či ovoce a dostatek tekutin.

První den: pouze zeleninové pokrmy, nejvhodnější je zelenina syrová, nejlépe ve formě salátu doplněného kvalitním rostlinným olejem (například olivovým). Celkové množství zeleniny by se mělo pohybovat v rozmezí 1–1,5 kg rozděleného do nejméně pěti denních dávek. Zelenina může být i tepelně upravená.

Druhý den: jen ovoce. Jeho denní dávka je obdobná jako u zeleniny. Je lepší vybírat z více druhů ovoce s nižším obsahem sacharidů. Velmi vhodný je ananas (pro vysoký podíl vlákniny), dále například grapefruit, jablka či mango. Méně vhodné jsou hrušky, hroznové víno nebo banán, protože ty patří mezi nejsladší druhy ovoce.
Od třetího dne: postupně zařazovat ostatní sacharidové potraviny, začít můžeme třeba bramborami. Doplnit lze zeleninu dušenou na rostlinném tuku (ideální pro získání vitaminů rozpustných v tucích), vhodné je kysané zelí, které navíc tělu poskytne větší množství vitaminu C. Dále přichází na řadu celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, opět v kombinaci se zeleninou či ovocem. Pravidlem je každý den přidávat pouze jednu potravinu.

Od pátého dne: k výše uvedeným potravinám zařazovat zdroje živočišných bílkovin ve formě nízkotučných sýrů, jogurtů (nejlépe bílých) a tvarohu.
Od sedmého dne: doporučuje se přidat bílé maso – rybí, kuřecí, králičí, krůtí. Maso je nejlepší upravovat dušením, vařením nebo opékáním. Naprosto nevhodné je jeho smažení nebo jeho podobné úpravy s použitím většího množství tuku.
Nedílnou součástí očistné kúry je také pitný režim. Denně by měl člověk vypít alespoň 2,5-3 l tekutin, přičemž za nejvhodnější je považovaná voda, ať už pramenitá, stolní či kombinovaná s minerální, ale raději neslazená a bez sycení CO2. Vodu lze střídat s bylinnými a ovocnými čaji. Vhodná naopak není silná černá káva, silný černý čaj ani alkohol.

Výše uvedený postup lze rozložit například i do čtrnácti dnů tak, že se každé doporučení dodržuje dva dny místo jednoho. Na něj můžeme plynule navázat jídelníčkem v souladu se zásadami zdravé výživy, případně redukční dietou. Důležité je, aby jídelníček byl pestrý a vyvážený se zastoupením všech důležitých živin. Neměl by v něm chybět dostatek ovoce a zeleniny a měli bychom v něm preferovat méně tučné mléčné výrobky, celozrnné varianty potravin a rostlinné oleje včetně produktů z nich vyrobených, například margarínů (na úkor másla a sádla). Vybírat bychom měli libové maso, zejména netučnou drůbež, a důležité je nezapomínat ani na ryby (2x týdně). Naopak bychom se měli vyhýbat uzeninám a nepřehánět to s příjmem soli a cukru (a potravin cukr obsahujících).

Pro koho je očistná kúra vhodná?

Očistnou kúru si v určité míře může zvolit každý zdravý dospělý člověk, a to nejen po zimě. Při úpravě jídelníčku záleží na věku, prodělaných nemocech i celkové zdatnosti daného člověka. Nemocní, těhotné ženy, děti a osoby, které musí dodržovat určitý dietní režim, by měli způsob pročišťování organismu konzultovat se svým lékařem či odborníkem na výživu.


O autorovi: Připravila: Michala Tomešová, DiS., nutriční terapeutka

Ohodnoťte tento článek!