Na kašel s bylinkami

Kašel nás trápí nejčastěji při onemocnění dýchacích cest. Zbavit se ho při nachlazení, spolu se zahleněním a škrábáním v krku, zvládneme přírodními prostředky.

Kapky

Intenzivní kašel může poškozovat dýchací cesty, unavuje dýchací svaly, ruší spánek a zhoršuje hojení pooperačních ran. Déletrvající kašel nebo kašel přetrvávající po zhojení banální infekce by měl být vyšetřen lékařem. To platí také, pokud vykašláváme krev, třeba i v malém množství.

Suchý a dráždivý

Kašel provázející počátek onemocnění dýchacích cest bývá na začátku suchý a dráždivý, což je důsledek překrvení sliznice. Tento kašel bez vykašlávání tlumíme. Podáváme tekutiny, často a v malých dávkách – vodu (ne chlazenou), čaje, například z plicních směsí bylin, bylinné sirupy. Důležité, zejména v topné sezoně, je zvlhčovat vzduch v místnosti. Pokud nemáme zvlhčovač, můžeme improvizovat alespoň vlhkým ručníkem na radiátoru. Často větráme.

Vlhký kašel

Po suchém dráždivém kašli, typickém pro fázi akutního onemocnění, se objeví vlhký kašel. Sliznice ve větší míře produkuje hlen, ten se hromadí v dýchacích cestách a kašlem se hlenu organismus snaží zbavit. Vlhký kašel nepotlačujeme, snažíme se ho usnadnit.

Hlen je třeba ředit a dostat ho pryč z těla. Bývá to problém hlavně u dětí, protože nedokážou hlen vyplivnout, což někdy vede až ke zvracení. Podáváme dostatek tekutin, léky rozpouštějící hlen, inhalujeme Vincentkou, zvlhčujeme vzduch.

Práce pro bylinky

Osvědčenými bylinkami proti kašli a nachlazení jsou jitrocel, mateřídouška, bazalka a eukalyptus. Velmi perspektivní je boswellie, má výrazné protizánětlivé a protialergické účinky.
Výrazně větší koncentrace účinných látek z bylin než v čajích je v medicinálních bylinných směsích ve formě sirupů, proto s nimi dosáhneme rychlejšího a většího léčebného efektu.


Kašel ještě není astma

Chronický kašel je velmi častý problém hlavně u dětí. Vyskytuje se u 20–30 procent dětské populace. Nebylo však prokázáno, že by děti s chronickým kašlem měly častěji astma nebo byly častěji atopiky a alergiky.

Ohodnoťte tento článek!