Nenechme si zkazit léto

S přibývajícím pěkným počasím se většina z nás stále více těší na báječnou dovolenou u vody. Je ale mezi námi i nemálo žen, které pociťují obavy, zda jim tyto krásné chvíle zase nezkazí opakované vaginální mykózy.

ilustrační foto

Přesně teď je čas myslet na to, jak se chránit před úpornými a nepříjemnými vaginálními mykózami. Onemocnění vyvolávají kvasinky (hlavně druh Candida albicans), které se běžně vyskytují v pochvě některých žen. Samy o sobě ještě nemusejí vést k onemocnění. Mykózy se dají do pohybu až kvůli porušení rovnováhy na poševní sliznici, takže infekce má ideální podmínky ke svému rozvinutí. Podpořit ji mohou některé faktory, jako je užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, hormonální substituční léčba, nesprávná intimní hygiena, poranění sliznice pochvy, nevhodné neprodyšné oblečení, jídlo bohaté na cukry a také stres.

Jak poznáme, že máme mykózu

Příznaky většinou nepřehlédneme. Pokud onemocníme vaginální mykózou, bude nás v intimních partiích svědět a pálit, budeme mít bolest při pohlavním styku i při močení. Zpravidla se objevuje i poševní výtok, který bývá většinou bez zápachu a konzistencí připomíná různě hustý tvaroh. Vaginální mykóza je údajně nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. V průběhu života ji alespoň jednou prodělají tři ženy ze čtyř.

Právě pro tuto všeobecnou rozšířenost a také kvůli obvyklému výtoku jí ženští lékaři někdy lidově říkají „gynekologická rýma“. Potrápit však dokáže nesrovnatelně více a nepříjemněji než běžná rýma, která nám co chvíli teče z nosu. Zvlášť když se také velmi často vrací a opakuje. Stává se to téměř polovině všech žen, které někdy mykózou onemocněly.

Proč se vracejí

Některé příčiny opakovaných mykóz známe. Vedle už zmíněných rizikových faktorů to bývá koupání v chlorované vodě, teplé a vlhké prostředí, zejména nošení mokrých plavek či upnutých neprodyšných kalhot například při jízdě na kole, kdy se intimní oblasti snadno zapaří.

Často však dojde k mykóze i bez zjevné příčiny. Na otázku, proč se některým ženám mykózy neustále vracejí, zatímco jiné ženy za stejných vnějších podmínek ani jednou neonemocní, je třeba hledat odpověď především v imunitě. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni.

Jaká je prevence

V lékárně si můžeme zakoupit volně prodejné přípravky, jako jsou vaginální čípky, tabletky a mastičky, které se užívají preventivně, víme-li například, že budeme trávit čas v rizikovém prostředí. Po každém sexuálním styku bychom se měly osprchovat, protože tehdy se mění kyselost pochvy. V teplých dnech bychom neměly oblékat těsné džíny a raději vybírat bavlněné kalhotky. Po koupání je třeba se pečlivě osušit, obzvlášť plaveme-li v přehradě nebo rybníce.

Na toaletě bychom se měly utírat směrem k řitnímu otvoru a platí pravidlo – čím méně parfemace a chemie, pokud jde o toaletní papír, tím lépe. Po vykoupání si ihned vyměníme tampon, který podle odborníků nasákne všechny nečistoty z vody a přenese je do pochvy. Pozor, mnoho žen má právě mylnou představu, že vezmouli si tampon do špinavé vody, budou ušetřeny infekce. Jak už bylo řečeno, hygiena je v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Časté mytí narušuje přirozené prostředí pochvy.

Zásady třeba dodržovat

Výsledky projektu realizovaného na sedmi ambulantních gynekologických pracovištích v ČR jednoznačně prokázaly, že při léčbě, která je podpořena enzymatickými preparáty pro posílení imunitního systému, dvě třetiny pacientek, které předtím trpěly opakovanými vaginálními mykózami, zůstaly po celý rok bez mykóz a u všech ostatních došlo k výraznému zlepšení.
Samozřejmě že i přes tuto podpůrnou léčbu je třeba dodržovat hygienická i další opatření, aby se riziko vzniku vaginálních mykóz snížilo na minimum.

Jak se léčí

Poševní mykózy se zpravidla léčí čípky, mastmi nebo tabletami souhrnně označovanými jako antimykotika. Tyto prostředky jsou určeny pro léčbu akutního onemocnění. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech jsou zpravidla bez obtíží. Problémem ale je, že samotné vyléčení mykózy nedokáže zabránit jejímu častému opakování. K tomu je zapotřebí podpořit imunitní systém.
V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymy, například Wobenzymem.

Jak předejít vzniku poševních mykóz

Neužívat přísady do koupelí ani poševní deodoranty.
Omezit používání parfémovaných vložek a parfémovaného toaletního papíru.
Nenosit nylonové ani těsné oblečení včetně spodního prádla. Nenechávat si po koupání na sobě mokré plavky.
Omezit koupání v chlorované vodě.
Dodržovat pitný režim, vyhnout se příliš časté konzumaci sladkých jídel.
Po pohlavním styku se vymočit a omýt vodou intimní partie. Při dlouhodobé léčbě antibiotiky zavést preventivně antimykotický přípravek.


O autorovi: Redakce

Ohodnoťte tento článek!