Přejít na obsah

Nepravidelná menstruace

zpět
11.10.2010

Příčinou nepravidelné menstruace může být řada důvodů. Nejčastěji se však poruchy menstruačního krvácení objevují v obdobích velmi křehké rovnováhy hormonální hladiny, tedy v dospívání a přechodu.

ilustrační fotografie
zvětšitilustrační fotografie
Autor: MUDr. Jiří Sláma

ilustrační fotografie | Autor: MUDr. Jiří Sláma

 

Menstruační krvácení je zevním projevem reprodukčního (méně přesně označovaného jako menstruační) cyklu. Cílem pravidelně se opakujících změn hormonálních hladin je optimální příprava organismu k otěhotnění.

Co se děje během cyklu

V průběhu reprodukčního cyklu dochází k výběru dominantního folikulu s vajíčkem ve vaječníku, jeho zrání, uvolnění (ovulaci), paralelní přípravě pohlavních orgánů k přijmutí oplodněného vajíčka a zajištění optimálního prostředí pro časný vývoj zárodku. Jestliže nedojde k oplodnění, vysoká výstelka děložní dutiny připravená pro zahnízdění oplozeného vajíčka se odloučí a odejde s malým množstvím krve v podobě menstruačního krvácení. Krvácení, které následuje po poklesu hormonálních hladin, aniž by došlo k ovulaci, je označováno jako pseudomenstruační krvácení. Takové krvácení probíhá při užívání antikoncepce, ale může provázet i řadu hormonálních poruch.

Součástí reprodukčního cyklu je i řada dalších cyklicky se opakujících změn organismu – změn struktury prsů, růstu buněk výstelky pohlavních orgánů, proměnlivé viskozity hlenu produkovaného děložním čípkem a podobně.

Od prvního do posledního dne

Menstruační cyklus má několik fází – za první den menstruačního cyklu je považován první den menstruačního krvácení, následuje folikulární fáze, která trvá asi 14 dní, navazuje krátká fáze ovulace a cyklus končí luteální fází, jejíž délka je mezi 12 a 15 dny. Normální menstruační cyklus trvá průměrně 29,5 dne s kolísáním mezi 21 a 35 dny. Délka menstruačního krvácení je 2 až 8 dní a během něj odchází 20 až 80 ml nesrážlivé krve.

Řízení menstruačního cyklu zajišťují vzájemné vztahy a křehká rovnováha mezi vaječníky a centrální nervovou soustavou (mezimozkem a podvěskem mozkovým). Do správné funkce této osy zasahuje řada vnějších i vnitřních vlivů.

Málo, moc, vůbec ne…

Poruchy menstruačního krvácení můžeme rozdělit na dvě skupiny – poruchy ve smyslu plus, zahrnující silné, dlouhé a časté krvácení, a poruchy ve smyslu minus, které zahrnují krvácení po dlouhých intervalech, krvácení slabé nebo zcela chybějící.

Nepravidelná menstruace má mnoho důvodů. Různé poruchy krvácení mohou mít stejnou příčinu, a naopak stejná porucha může mít různé příčiny. Nejčastěji jsou poruchy menstruačního krvácení zaznamenávány v období dospívání a období přechodu, kdy je rovnováha hormonálních hladin nejkřehčí. Příčiny poruch menstruačního krvácení mohou vzniknout na různých úrovních řízení menstruačního cyklu – v mozku (například u sportovkyň, u pacientek s bulimií, při užívání drog, po vystavení silnému stresu, při užívání některých léků), v podvěsku mozkovém (nádor produkující hormon prolaktin) nebo v jiných orgánech (poruchy štítné žlázy).

Poruchy menstruačního krvácení často vznikají na úrovni ženských pohlavních orgánů (cysty vaječníků, předčasné selhání vaječníků, onemocnění dělohy).

Zjistit pravou příčinu

Každé nepravidelné (menstruační i mimomenstruační) krvácení je vhodné odborně posoudit a při podezření na abnormitu pečlivě vyšetřit. V prvé řadě je třeba vyloučit, že by příčinou nepravidelností mohla být organická porucha – nádor, zánět, polyp, mimoděložní těhotenství a podobně. Nezbytným krokem je proto komplexní gynekologické vyšetření včetně ultrazvukového vyšetření.

Po vyloučení organické poruchy následuje vyšetření hormonálních hladin, které je třeba provést v průběhu menstruačního krvácení, kdy jsou hladiny jednotlivých hormonů nejlépe reprodukovatelné. Vhodnou součástí hormonálních odběrů je i vyšetření hladin hormonů štítné žlázy, jejíž porušená funkce může vést k poruše menstruačního krvácení. V případě potřeby jsou doplněna další vyšetření (například vyšetření výstelky děložní dutiny, magnetická rezonance mozku a jiná).

Možnosti léčby

Léčba poruch menstruačního krvácení by v ideálním případě měla být zacílena na vyvolávající příčinu. Je-li příčinou organická porucha, pak je její odstranění rozhodující pro úpravu cyklu. Léčba hormonálních poruch na úrovni jejich příčiny je mnohem svízelnější. Podstatné je proto zhodnocení cíle léčby – dosažení pravidelného krvácení, otěhotnění, snížení síly krvácení – a míry obtíží, které nepravidelná krvácení přinášejí.

Krvácení slabá a v dlouhých intervalech ženu obvykle neobtěžují, a tak často léčbu nevyžadují. Při prokázání nedostatečné funkce vaječníků u žen plánujících graviditu může být jediným řešením léčba postupy asistované reprodukce. Silná a častá hormonálně podmíněná krvácení lze ovlivnit léky. Nejčastěji se uplatní hormonální antikoncepční přípravky. U silného krvácení je výhodné zavést nitroděložní tělísko s hormonální složkou. Léčba hormonálních poruch cyklu je zároveň prevencí možných komplikací v budoucnosti, zejména osteoporózy a nádorů děložní výstelky.

Nepravidelná menstruace může být projevem širokého spektra onemocnění. Protože její příčinou mohou být i některé závažné stavy, je u nepravidelností cyklu nutný aktivní přístup lékaře při vyšetřování a při léčbě. V případě hormonálních příčin nepravidelné menstruace je ve většině případů suverénní léčebnou metodou k úpravě cyklu použití hormonální antikoncepce.

Příliš dlouhý mentruační cyklus Nebezpečné souvislosti může mít nejen nepravidelný, ale i příliš dlouhý menstruační cyklus. Podle studie nizozemských vědců zvyšuje nepravidelný, ale i příliš dlouhý cyklus nebezpečí vzniku cukrovky 2. typu. A co je příliš dlouhý menstruační cyklus? Je to každý cyklus, který trvá déle než pět týdnů.


O autorovi: MUDr. Jiří Sláma, Ph. D., Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK, Praha


Klíčová slova

Autoři

MUDr. Jiří Sláma, Ph. D.

Související články

27.9. Klimakterium – nebát se vyhledat pomoc
0 příspěvků
21.6. Nepravidelná a bolestivá menstruace
1 příspěvků

Komentovat článek: Nepravidelná menstruace

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nepravidelná menstruace

Komentáře

dalších 21 komentářů
Áňa Slečna  | 15. 04. 2017 14:40

Dobrý den ,je mi 13 a menstruace je nepravidelná před 4 dny jsem m3la dostat ms ale stále nic nějaké rady prosím ?

Marie paní  | 27. 09. 2016 21:24

Dobrý den, je mi 30 ráda bych se zeptala. do lonského léta jsem měla MS pravidelnou stejně silnou každý měsíc a bezbolesti. pak se nám s manželem konečně podařilo otěhotnět, před rokem ale ve 2 měsíci jsem potratila. Od té doby je MS nepravidelná slabá, trvá jen 5 dní, ale první dva dny mě nehorázně bolí podbříšek a příchází třeba i se 14-ti denním zpožděním. Doktor mi neustále tvrdí že je to v pořádku, ale znovu otěhotnět se nám nedaří. Děkuji předem za radu

ivona dotaz  | 19. 09. 2016 12:43

dobry den mam takovy problem,že mam mesicky vlastne porad ,,muj lekar mi na tri mesice napsal norethisteron na srovnani mesicku,ty jsem dobrala ,po dobu uzivani bylo vse v poradku,ale,ted kdyz uz leky neberu mam zase uz 3tyden mesicky,je mi 45 let,asi to patri k prechodu,ale neda se stim neco delat.dekuji

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné