Osteoporóza ohrožuje život

Složenina latinských slov osteo a porosis označuje chorobu způsobující pro
řídnutí kostí. Postižené kosti ztrácejí pevnost a pružnost.
Snadno pak dochází ke zlomeninám, jejichž důsledky mohou být fatální.

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje postupujícím snížením denzity (tj. hustoty) kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a dalších nezbytných minerálů. Příčinou může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Jednou ze záludností nemoci je její dlouhá bezpříznakovost, tento „tichý zloděj vápníku“ bez varování a bolestí i desítky let nemusí působit prakticky žádné zdravotní komplikace.
Ty se pak projevují bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, snížením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí. V některých případech dokonce dojde i k vytvoření hrbu (kyfóza). Zrádné je, že postupující řídnutí kostí se často projeví až ve chvíli, kdy už je nemoc terapeuticky obtížně ovlivnitelná.

Nová civilizační hrozba

Osteoporóza byla jako nemoc definována až v roce 1994. Obrovský nárůst zájmu medicínských oborů o tuto chorobu souvisí s takřka lavinovitým šířením tohoto civilizačního onemocnění – jen v naší populaci choroba postihuje jednu pětinu dospělé populace a jednu třetinu mužů a polovinu žen ve věku od 45 let.

Výskyt této civilizační choroby přibývá se vzrůstající fyzickou pohodlností moderního života, jinak také řečeno – s doslova klesajícím počtem kroků, které denně uděláme. Se stárnutím těla v organismu klesá množství kostní hmoty. U žen má vliv také menopauza, snížená tvorba ženského pohlavního hormonu (estrogenu) vede u některých žen až k pětinovému úbytku kostní hmoty do pěti let po vyhasnutí činnosti vaječníků.

Před nemocí však nejsou „imunní“ ani muži, se vzrůstajícím věkem je postihuje stále častěji.

Opatření, která pomohou

Jestliže jste se ocitli v ohrožené skupině, je namístě konzultovat lékaře. Bezpečnou diagnostickou metodou osteoporózy je denzitometrie, metoda zjišťující strukturu kostí mnohem přesněji než rentgenové vyšetření.
Pokud u vás lékař odhalí nemoc v počátečním stadiu, doporučí vám základní režimová opatření a změnu jídelníčku. Základem bude dieta bohatá na vápník a dostatek pravidelného tělesného pohybu.

Může být osteoporóza i váš problém?

Vyplňte si orientační test. Pokud odpovíte AN O na víc než 3 následující otázky, se vší pravděpodobností patříte do skupiny nejvíce ohrožené osteoporózou:

1. Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?

2. Máte štíhlou nebo malou postavu?

3. Užíváte dlouhodobě kortikoidy?

4. Pokud jste žena, vynechala vám už někdy na déle než půl roku menstruace?

5. Byl/a jste někdy z nějakého důvodu po několik týdnů upoután/a na lůžko?

6. Jste denně méně než 1 hodinu na čerstvém vzduchu?

7. Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?

8. Kouříte?

9. Vypijete denně víc než 3 šálky kávy?

10. Konzumujete denně méně než 0,5 l mléka či 100 g polotučného sýra?

Ohodnoťte tento článek!