Pozor na pneumokoky!

Bakterie jsou organismy, bez nichž by se svět neobešel. Zatímco mnohé jsou pro nás životně důležité, jiné naopak znamenají smrtelná nebezpečí. To druhé se týká i pneumokoků, které patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku a u lidí nad 60 let.

ilustrační foto

K obávaným onemocněním způsobeným pneumokoky patří kromě zápalu plic a zánětu středního ucha také bakteriální zánět mozkových blan (meningitis) a otrava krve (sepse). Především pneumokokový zánět mozkových blan mnohdy probíhá dramaticky a během několika málo hodin může dokonce vést ke smrti. Asi 10 % pacientů umírá, čtvrtina z nich má celoživotní následky, jako je nedoslýchavost, hluchota a poškození mozku.
To, že by se hrozba pneumokoků rozhodně neměla podceňovat, potvrzují také lékaři, kteří u svých pacientů zaznamenali i tak silný atak těchto bakterií, že došlo k mimořádně nebezpečné kombinaci – otravě krve a zánětu mozkových blan či těžkému zápalu plic.

Pneumokoky a prevence

Pneumokoky jsou bakterie, které mohou vyvolávat nejnebezpečnější a život ohrožující onemocnění. Tyto organismy osídlují oblast nosohltanu mnoha lidí (v různé míře, až v 60 %), aniž by jim bezprostředně způsobily nějakou chorobu. Od těchto přenašečů se pneumokoky mohou šířit kapénkovou infekcí (např. kašlem či kýcháním) k rizikovým skupinám, jako jsou malé děti či starší lidé, a způsobit u nich onemocnění.

Závažnost hrozby pneumokokových onemocnění je natolik velká a skutečná, že vědci vyvinuli nemalé úsilí k získání vakcín, které by alespoň nejohroženější skupinu, tedy děti do pěti let věku, před nimi chránily. Uspěli, a v mnohých zemích už se výsledky jejich práce projevují.

Plošné preventivní očkování proti pneumokokům je již zavedeno ve většině evropských zemích a všude tam, kde mu odborníci i rodiče těch nejmenších věnují odpovídající pozornost, sklízejí obě strany zcela nepochybné úspěchy. Například v Anglii onemocnělo před jeho zavedením invazivní infekcí způsobenou typy pneumokoků, proti nimž se očkuje, 250 až 300 dětí ročně, nyní jich je pouze třicet. Od loňska se plošně a s plnou úhradou očkuje i v Maďarsku, na Slovensku a v Turecku. V Česku toto očkování není povinné, nicméně od ledna letošního roku je z prostředků veřejného zdravotního pojištění hrazeno dětem, které zahájí očkování mezi třetím až pátým měsícem věku. Od ledna se tedy úhrada týká i dětí, které se narodily v srpnu loňského roku.

Proč nestačí antibiotika?

Proč jsou ohroženy především děti? Imunitní systém kojenců a malých dětí se do jisté míry stále vyvíjí a na určité podněty reaguje jinak než v dospělém věku. Děti do 2 let mají jen omezenou možnost tvořit proti tomuto typu bakterií obranné látky.
Pneumokokové infekce lze sice léčit pomocí antibiotik, ale při nesmírně rychlém rozvoji nemoci bývá u obzvláště těžkých infekcí léčba zpravidla zahájena příliš pozdě. Další příčinou pak je i narůstající necitlivost pneumokoků vůči běžným antibiotikům. Proto je výhodné zvolit prevenci a chránit své dítě očkováním.

Postup očkování

Očkovací látka proti invazivním pneumokokovým onemocněním pro děti do 5 let je dobře snášena, a pokud dojde k výskytu nežádoucích účinků, jedná se např. o nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, ospalost či horečku, která málokdy vystoupí nad 39 °C. Látku lze aplikovat od 2 měsíců věku, přičemž všeobecně je doporučován následující postup: 1 dávka očkování ve 3, 4 a 5 měsících života a závěrečná ve 2. roce života. Očkování lze podávat společně s dalšími očkovacími látkami podle očkovacího plánu.


POMOC PRO VÁS

V ČR pracuje občanské sdružení NAHLAS, které založili rodiče dvouapůlletého Ondřeje, jenž po onemocnění pneumokokovou meningitidou přišel o sluch. Jeho hlavním cílem je osvěta, možnost výměny zkušeností a odborné poradenství. Sdružení je nápomocno všem, kteří potřebují získat informace nebo hledají radu. www.nahlas-os.cz


O autorovi: Připravila: Dana Frantálová

Ohodnoťte tento článek!