Příprava kůže na opalování

Vystavit na jaře bledou kůži slunečním paprskům bez předchozí přípravy a na delší dobu je nebezpečné.

ilustrační foto

Proto se v následujících dotazech a odpovědích pokusíme vysvětlit základní principy pro bezpečný pohyb na slunci a péči o kůži zejména v letních měsících, kdy je nejvíce zatížena slunečními paprsky.

* Jakou funkci plní v přípravě kůže na léto vitaminové doplňky?

Především vitamin E a vitamin C. Takzvané antioxidanty totiž zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné také pomáhají chránit systém vaziva ve škáře.

* Má nějaký smysl používat samoopalovací krémy při přípravě kůže na letní slunění, nebo jde pouze o vizuální vylepšení vzhledu kůže?

Samoopalovací krémy mají jen minimální význam v ochraně, skutečně jde spíše o kosmetické vylepšení vzhledu.

* Pomáhá při přípravě kůže na opalování i pravidelná návštěva solária?

Návštěva solária jen navyšuje zátěž, která je na naši pokožku kladena.

* Je vůbec možné kůži na opalování připravit?

Jednoduchý dotaz, složitá odpověď. Záleží na tom, o jakou kůži jde, o jaký fototyp. Některé typy kůže by se slunečnímu záření měly vystavovat jen skutečně minimálně, což se týká fototypu I, tedy osobu rusovlasou, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností se opálit, získat důležitou ochrannou pigmentaci.

Takové osoby se tedy nemohou na letní slunění ani připravovat. V případě nutnosti pobytu na slunci by dokonce měly pokožku ošetřovat prostředky s vysokými ochrannými faktory v závislosti na délce expozice a denní době.

* Co to pro nás znamená v praxi?

Znamená to, že v případě intenzity slunce silné až extrémní by měli lidé používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50, při střední intenzitě 30. U fototypu II, tedy u osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná.

Je možné použít ochranné prostředky, které mají nižší faktory. Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III, u kterých se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží.

* Chrání lidskou pokožku antioxidanty obsažené v opalovacích krémech?

Když jsou tam obsaženy, tak samozřejmě ano.

* Je nutné používat na každé místo na těle opalovací krém s jiným faktorem?

Bylo by to dost složité. Vhodnější je řídit se podle fototypu každého jedince a chránit svou kůži jako celek.

* Musí se lidé mazat opalovacím krémem vždy, když jdou na slunce?

Opět záleží na typu kůže a způsobu, jak na slunění reaguje, na míře již získané pigmentace, ale v počátečním období slunění při letních sportovních aktivitách a podobně to samozřejmě nutné je. Ochranné prostředky mají také určitou dobu účinnosti, která trvá řekněme několik hodin, ale může být snížena koupáním.

* Jaké množství opalovacího krému je nutné nanášet na kůži, aby byla dostatečně chráněná?

Je to takové množství přípravku, jenž souvisle pokryje oblast pokožky, kterou je nutno chránit. Obvykle tu, která je přímo vystavena slunečním paprskům bez ochrany oděvu.

* Co má člověk udělat, když se mu na kůži po opalování objeví vyrážka?

Může to být projev některého onemocnění ze skupiny fotodermatóz nebo to může být prosté spálení sluncem vedoucí například až ke vzniku puchýřků či puchýřů. V případě pochybností by měl postiženého vyšetřit dermatolog a určit odpovídající způsob léčby.

Ochrana rtů před sluncem V důsledku dlouhodobých expozic slunečnímu záření mohou vznikat na rtech takzvané prekancerózy, například chronický zánět rtů vyvolaný slunečním zářením. Proto je vhodné užít například ochranné tyčinky na rty a podobné přípravky.


O autorovi: Doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta 1. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny

Ohodnoťte tento článek!