Se sluníčkem opatrně

Také pro sluneční paprsky platí, že čeho je moc, toho je příliš. „I při pobytu na sluníčku je třeba dodržovat určitá pravidla,“ říká doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta 1. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

ilustrační foto

* K čemu je vůbec dobré opalování?

Opalování přispívá k syntéze vitaminu D, ale také tlumí buněčnou složku imunitního systému v kůži, případně vede až k zániku některých buněk. Rovněž ovlivňuje zárodečný aparát buněk, což ve svých důsledcích může vést až k rakovině kůže. Proto je třeba při pobytu na sluníčku dodržovat určitá pravidla.

* Může opalování poškodit i jiné orgány než jen kůži?

Při opalování může dojít k určitým očním změnám. Další dopad na zdraví může mít intenzivní opalování kvůli svému působení na imunitní systém – včetně jeho složek, které procházejí krevním oběhem v kůži, a mohou být tedy hlouběji pronikajícím světlem ovlivněny.

* Mnoho lidí trpí kožními problémy. Je pro ně slunění vhodné?

Existují choroby, kde se používá přirozeného slunečního světla jako možnosti doplňkové léčby, například coby součásti přímořské terapie – jednoznačným příkladem je psoriáza. Ale řekněme si, zase ne každá. U akutní výsevové, rychle se rozvíjející psoriázy je i přirozené slunění kontraindikováno. Slunění může mít blahodárný dopad také u některých ekzémů. Ale je nutné uvést onemocnění označovaná jako fotodermatózy, kdy je světlo vyvolávajícím faktorem v rozvoji těchto chorob.

* Je vhodné, aby se cíleně opalovaly i malé děti?

Systematické opalování bez ochrany u kojenců je nevhodné, k syntéze vitaminu D postačí v letních měsících přirozená expozice nechráněných oblastí kůže, jako je obličej a horní končetiny. Je zapotřebí maximální ochrana dětí do dvou let věku, dále je u dětí třeba chránit kůži jako u světlých fototypů.

* Může být dítě na slunci jen v plavkách, nebo by mělo mít chráněnou kůži?

Především v extrémních podmínkách, to je na letním slunci mezi desátou a šestnáctou hodinou, by měla být citlivá dětská kůže chráněna a oděv je možnou ochranou – kromě prostředků s ochrannými faktory.

* Chrání kůži slunečník?

Pouze částečně. Světlo na zemském povrchu nepůsobí jen přímo, ale i jako odražené.

* Závislost vzniká lecos, můžeme ji získat také na opalování?

Asi ano, podívejte se na klienty solárií. Dlužno podotknout, že se jedná o závislost poměrně nebezpečnou.

Zásady užívání opalovacích krémů

K ošetření pleti při opalování si vybírejte přípravky, které odpovídají vašemu fototypu a síle záření. Pro jistotu používejte vyšší ochranný faktor. Důležité je nezapomínat na to, že i ve vodě můžete dostat sluneční úpal. Ochranné přípravky nanášejte minimálně 15 minut před opalováním. Natřete všechna nechráněná a citlivá místa (čelo, uši, nos, rty, tváře, bradu, ramena, nárty, pleš). Trpíte-li některou z tzv. všeobecných alergií, vybírejte si produkty bez emulgátorů, nemastné nebo vodnato-alkoholické roztoky bez konzervačních látek. Při slunění je třeba pamatovat i na to, že si sluneční paprsky nemusejí rozumět s některými léky. Proto si nejprve přečtěte příbalový leták, nebo se poraďte s lékařem či lékárníkem.

Důsledky UV záření

Sluníčko pro svůj život potřebujeme a UV záření je přirozenou součástí jeho svitu. Není však ideální opalovat se na plném slunci bez UV ochrany nebo denně chodit do solária. Používáním vhodné kosmetiky určené k ochraně kůže při opalování do veliké míry můžeme zabránit většině nepříjemných důsledků, které se při přehnaném slunění objevují: symptom předčasného stárnutí pokožky, poškození kůže, snížená imunita vůči infekcím, vytváření volných radikálů, které brání obnově DNA a správné funkci imunitního systému, rakovina kůže.


Čtěte také
Alergie na slunce: příznaky a léčba

Ohodnoťte tento článek!