Spojitost nadváhy a hypertenze

S kily navíc souvisí mnoho zdravotních komplikací, zejména hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Tato nemoc postihuje čtvrtinu dospělé populace a odborníci ji nazývají zabijákem, který nebolí. Vztah mezi obezitou a hypertenzí lékaři znají přesně a tvrdí, že je tu obousměrná závislost.

ilustrační obrázek

Lékaři dnes dobře vědí, že už pouhý výskyt hypertenze v rodině u lidí zatím štíhlých předpovídá možný vzestup jejich hmotnosti. Znamená to, že hypertenze může předcházet obezitě. Platí to ale i obráceně. Máte nadváhu, ale zatím normální krevní tlak? Bohužel, s vyšší hmotností stoupá pravděpodobnost vzniku hypertenze v příštích letech.

„Většina obézních má hypertenzi nebo k ní během života dospěje a platí také, že téměř každý hypertonik má buď vyšší BMI, nebo alespoň vyšší kumulaci viscerálního tuku,“ říká Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. O hypertenzi dlouho nemusíte vědět. Často se stává, že postižený její příznaky často přisuzuje zcela jiným okolnostem. Projevovat se může například únavou, poruchami spánku nebo bolestmi hlavy a na hrudníku.

Srdce, zrak a ledviny

V důsledku dlouhotrvajícího působení vysokého krevního tlaku se pak – pro pacienta překvapivě – objevují příznaky vyplývající z poškození různých orgánů, například angina pectoris, infarkt myokardu nebo poruchy funkce zraku či ledvin.

Nejen medikamenty

Při léčení vysokého tlaku nestačí spoléhat jen na léky, zdravotní stav nutně vyžaduje úpravu stravovacího režimu včetně správného výběru potravin, omezení příjmu soli a konzumace alkoholu. Tady uberte, zato přidávejte látky, které vás budou chránit – zejména antioxidanty v přirozených potravinových zdrojích. Omezte kouření a cíleně se vyhýbejte stresu. Cvičte, hýbejte se.
Nadváhu snižujte pomalu a postupně. Vhodné jsou pouze takové redukční diety, které vedou ke snížení hmotnosti při zachování optimální výživy, tedy režimy sestavené odborníky, kteří zároveň znají váš zdravotní stav.

Ohodnoťte tento článek!