Stárnutí kůže u s eniorů

S postupujícím věkem se u člověka snižuje tvorba a výměna buněk, vrstvy kůže se ztenčují. V buňkách ubývá vody, vazivová a elastická vlákna ztrácejí pružnost a pevnost, dochází ke změnám v prokrvení kůže, ke snížení činnosti potních a mazových žláz.

ilustrační foto

Výsledkem změn, které probíhají v souvislosti se stárnutím organismu, je kůže tenčí, dostává nažloutlý tón, je svraštělá a nepružná, což vede k tvorbě vrásek. Projevy jsou nejdříve patrné na místech nekrytých šatem, tedy v obličeji a na rukou. Vznik vrásek v obličeji je však podmíněn také přesunem tukové vrstvy z tváří k dolnímu okraji brady.

Vnější projevy

Degenerativní změny lze zaznamenat i na šíji, kde dochází k „rozpolíčkování“ kůže do kosodélníčkových útvarů. Nepravidelným ukládáním pigmentu tak vznikají na stárnoucí kůži žlutavé či nahnědlé pigmentové skvrny.

Pestrost obrazu stárnoucí kůže doplňují hnědé, bradavčité, na povrchu šupinaté výrůstky – senilní, či seboroické bradavice (veruky). Vyskytují se kdekoli, často ve větším množství na zádech, svým charakterem nejsou nebezpečné, avšak je nutno odlišit je od senilních keratóz, které se vyskytují převážně v obličeji. Jsou to ložiska barvy šedavé, hnědé, někdy i zánětlivě červené, s povrchem drsným nebo šupinatým.

Pozor na kožní nádory

Na stárnoucí kůži obličeje se také častěji vyskytují kožní nádory (bazaliomy, keratoakantomy, méně častěji spinaliomy). Po těle bývají často rozsety drobné, jako špendlíková hlavička až jako hrášek velké, krevní nádorky, nazývané senilní hemangiomy.

V místech, kde dochází k vlhké zapářce, a také na stranách krku, se vyskytují malé stopkaté vazivové výrůstky. Všechny tyto změny mohou být provázeny nepříjemným subjektivním příznakem – svěděním, někdy velmi úporným. Svědění suché kůže je způsobeno sníženým obsahem vody a tuku v kůži.
Ve stáří podléhají změnám i vlasy, jež šedivějí, ztrácejí lesk a jsou sušší a tenčí, a nehty, které jsou matné, mléčně zkalené a ztluštělé.

Kdy začíná kůže stárnout?

Začátek stárnutí kůže je individuální, ovlivňují ho genetická dispozice člověka a faktory ze zevního prostředí (vítr, mráz a další vlivy), UV záření, eventuálně další a faktory vnitřního prostředí, například onemocnění jater, ledvin a jiných orgánů.

Také sluneční záření zrychluje proces stárnutí kůže. Dnes se už zcela veřejně hovoří o takzvaném fotoagingu, což by se dalo přeložit jako „stárnutí kůže pod vlivem slunečního záření“. Sluneční záření nepříznivě zasahuje do buněčného dělení, poškozuje vazivová vlákna a je příčinou časně se vyskytujících nežádoucích pigmentovaných skvrn, zejména v obličeji a na hřbetech rukou, a kožních nádorů.

Velmi často se lidé ptají na to, jak oddálit projevy stárnutí na kůži. Mezi základní rady patří: chránit se před UV zářením a před dalšími nepříznivými vlivy zevního prostředí, přijímat dostatečné množství tekutin a kůži denně ošetřovat hydratačními krémy, zejména pak kůži obličeje.

Stárnutí kůže u s eniorů
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 1 hlas/ů