Staronové nebezpečí černý kašel

Černý kašel patří mezi infekční bakteriální onemocnění přenášená kapénkovou nákazou z člověka na člověka. Inkubační doba, tedy čas, který uplyne od nákazy k propuknutí nemoci, trvá obvykle jeden až dva týdny, ale výjimkou nejsou ani tři týdny.

ilustrační fotografie

Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí zhruba 200 000 až 300 000 úmrtí na černý kašel ročně. V České republice snížilo povinné preventivní očkování dětí výskyt této nemoci natolik, že ji mnozí považovali za zcela vymýcenou. Počty nakažených v roce 2009 však ukazují, že bychom na prevenci neměli zapomínat ani v pozdějším věku, kdy ochrana z dětství už nefunguje.

Připomíná nachlazení či virózu

Černý kašel (pertusse, dávivý kašel) je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacího ústrojí, pro něž jsou typické záchvaty intenzivního dráždivého kašle, který může vést až ke zvracení. Postižený trpí celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy, ve vážných případech i dalšími komplikacemi, nejčastěji v podobě zánětu plic. Zejména děti záchvaty dávivého kašle velmi vyčerpávají, mohou vést až ke zvracení. Záchvaty kašle trvají nejčastěji tři měsíce, ale i půl roku.

Nemoc začíná často poměrně nevinně – běžnou rýmou a teplotou – po týdnu se dostaví suchý, dráždivý kašel, který se postupně zhoršuje a je doprovázen hlasitým sípotem, kdy se postiženému nedostává vzduchu. Lékaři onemocnění léčí antibiotiky, jeho prodělání vytvoří imunitu. Průběh nemoci samozřejmě není u všech pacientů stejný, nicméně v těžších a těžkých případech, především pokud není léčba zahájena včas, může zanechat zdravotní následky. Pro novorozence a kojence s neúplným očkováním je černý kašel hrozbou už proto, že ještě nemají vyvinutý kašlací reflex a hrozí jim udušení.

Nebezpečí pro děti do jednoho roku

Co se týče ochrany před černým kašlem, na prvním místě rozhodně stojí preventivní očkování. Základní očkování se provádí ve třech dávkách a očkováni jsou plošně kojenci od 13. týdne, přeočkování pak následuje v pěti letech života dítěte. Používána je zpravidla smíšená vakcína chránící proti záškrtu, tetanu a právě černému kašli. Ochrana nastupuje do tří týdnů po očkování a zdraví dítěte chrání u černého kašle pět let, u tetanu a záškrtu přes deset let, což vysvětluje, proč je dnes onemocnění nejčastěji zaznamenáváno u dětí ve věku 9 až 15 let.

Nejzávažnější průběh má černý kašel u dětí do jednoho roku a situace je o to smutnější, že zdrojem infekce v takových případech bývá nejčastěji nejbližší rodina, starší sourozenci, rodiče nebo prarodiče. Alarmující je, že za posledních pět let zemřely na tuto nemoc v Česku tři děti do čtyř měsíců věku, předtím zaznamenali lékaři v tuzemsku takovéto úmrtí naposledy v roce 1970.

Lékaři proto velice apelují na rodiče, aby nechávali preventivně přeočkovat proti černému kašli i děti starší. U školáků, kteří na to nemají v rámci pravidelného očkování nárok, lze využít návštěvu v ordinaci pediatra ve 13 letech nebo při přeočkování proti tetanu mezi 14. a 15. rokem. Opět lze využít některou z kombinovaných vakcín.

Ochrana mizí, nebezpečí roste Proti černému kašli jsou očkováni kojenci, batolata i předškoláci. Kvůli vzrůstajícímu výskytu černého kašle v České republice však bylo v roce 2009 zavedeno další přeočkování, ale jen pro vybrané ročníky školáků, mezi 10. a 11. rokem věku. Ochrana však postupně mizí, takže školáci, kteří „unikli“ novému přeočkování proti černému kašli (ročníky 1998 a starší), a dospělí se mohou opět nakazit a rozšířit černý kašel ve svém okolí.

Ohodnoťte tento článek!