Thajskou masáží k uvolnění

Není žádným tajemstvím, že se thajské masáže stávají stále více oblíbenou relaxační metodou. Dokážou povzbudit krevní oběh, uvolnit ztuhlé svaly, ale i zbavit člověka únavy. Po absolvování správně provedené thajské masáže je vaše tělo příjemně uvolněné a navíc jste téměř zapomněli na všechny starosti.

Kdo by pochyboval o tom, že zemí původu thajských masáží bude Thajsko? Snad nikdo, ale není tomu tak úplně přesně. Thajské masáže mají své kořeny již zhruba v době před 2500 lety v Indii. Zakladatelem tohoto masérského umění byl lékař tehdejšího krále Magadha Bimbisara, který se jmenoval Shivago Komarpaj.

Tento nadšený jogín a znalec ájurvédy se dodnes těší v Thajsku obrovské úctě. Každé thajské masáži by tak měla předcházet masérem pronesená posvátná mantra, která vzývá právě Shivaga. Jde o jakousi prosbu za zdraví a pocit úlevy pro člověka, kterému je tato masáž prováděna.

Poprvé však byla zaznamenána ve starých buddhistických textech. Masérské procedury se prováděly v buddhistických chrámech, které byly centrem společenského života a vzdělanosti. Chudí lidé chodili za mnichy žádat o radu a pomoc se zdravotními problémy. Léčba pomocí thajských masáží probíhala bezplatně, takže se dostalo i na ty nejchudší, kteří by si to za jiných okolností nemohli dovolit. Ty časy už ale dávno minuly…

Masáží pro pocit tělesné i duševní pohody

Z Indie se prazáklady thajských masáží rozšířily spolu s expanzí buddhismu. Z dnešní podoby thajských masáží lze usuzovat, že kromě indických vlivů se na něm podepsala i tradiční čínská medicína. V thajských masážích tak najdeme pohyby často příbuzné jógovým ásanám a také péči o tlakové body inspirovanou akupresurou a ájurvédou.

Teoretickým základem je u tradičních thajských masáží nauka o tělesných energetických drahách. Terminologie má indický původ a energetické dráhy se tak nazývají „seny“. Podle indických tradic je těchto drah až sedmdesát

dva tisíc. Pro účely thajských masáží jich bylo vybráno deset nejdůležitějších. Právě na nich leží všechny podstatné tlakové body. Thajské masáže si kladou za cíl pročištění a harmonizaci těchto energetických drah, což se pozitivně projeví v posílení imunity a zvýšení celkové tělesné i duševní pohody. Tyto tradiční masáže však prošly ve dvacátém století v důsledku západních vlivů mírnou proměnou.

Především došlo po mírném útlumu zájmu o alternativní medicínu k jejich masovému rozšíření. Thajské masáže se tak již zdaleka neprovádějí pouze v chrámových komplexech, ale po celém světě a takřka na každém rohu. Mezi školami a styly thajských masáží se obvykle rozlišuje takzvaný severní a jižní styl. Všeobecně rozšířenější je jižní styl, který se vyučuje v chrámu Wat Pho v hlavním městě Thajska – Bangkoku.

Jak vypadá tradiční thajská masáž?

Tradiční thajská masáž – thajsky Nuat phaen boran – je nejpůvodnější dnes prováděnou formou thajských masáží. Jedná se soubor starobylých technik, čerpajících z jógy, ájurvédy a akupresury. Při masážích bývá návštěvník zahalen v lehkém, volném a pohodlném oděvu. Důvod sahá do dávné historie, kdy byly tyto procedury prováděny v buddhistických chrámech a nahota tam nebyla povolena.

Masérský stůl není při tradičních thajských masážích používán a masáž se tak odehrává přímo na podlaze salonu, na měkké podložce nebo rohoži. Masérky využívají během masáže palce, dlaně, chodidla i kolena. Jejich pomocí provádějí proceduru, která spočívá v protahování a akupresurní terapii masáže. Masérka postupně přechází od velmi jemných tlaků k důkladnému protahování jednotlivých částí těla, takže se vám tak dostane důkladného protažení a promasírování končetin a jejich prstů. Následně se pak zaměří na vaši hlavu a bude pokračovat přes šíji k páteři a zádovým svalům.

Dopřejte si tu radost!

Tradičná thajská masáž se provádí ve stavu absolutního klidu a postupně je dosahováno dokonalého uvolnění, a to jak fyzického, tak psychického. Pokud je klidový stav takový, že se vám zdá, že téměř spíte, podařilo se thajskou masáží dosáhnout kýženého stavu. Je také vhodné sundat si veškeré doplňky, které by mohly při masáži překážet.

Před samotnou masáží se doporučuje alespoň dvě hodiny nejíst. Odborníci tvrdí, že by masáž měla trvat, aby byla dosažena její účinnost, minimálně jednu hodinu. Těch nejlepších výsledků se však dosahuje až tak po dvou, případně i třech hodinách. Tradiční thajská masáž se nedoporučuje bezprostředně po úrazech, dále pacientům trpícím osteoporózou, křečovými žilami či některým typem oběhových nemocí.

Po masáži je dobré dbát na zvýšený přísun tekutin a doporučuje se také spíše klidový režim a odpočinek. Zhruba dvě hodiny po masáži jezte pouze lehce; pokud možno se nesprchujte – radí odborníci. Dnes se však můžeme setkat nejenom s tradičními thajskými masážemi, ale svou oblibu si například získala také thajská olejová masáž, thajská bylinná masáž nebo thajská masáž nohou.

Nutno podotknout, že techniky těchto masáží přesahují představy naší mentality, jsou pro mnohé neobjeveným prostředkem k dokonalému protažení těla a probuzení životní energie. Pečujte o své tělo a energii, naplánujte si nějaký čas jen pro sebe! Radost v podobě thajských masáží ovšem nemusíte dopřávat jen sobě. Své uplatnění jistě najde i jako zajímavý a originální dárek v podobě poukazu pro vaše blízké.

V České republice je většinou úroveň poskytovaných thajských masáží velmi dobrá. Je to způsobeno i tím, že u nás působí mnoho masérek přímo z Thajska, které byly vyškoleny nejlepšími učiteli. Jestliže jste ještě tuto masáž nikdy neabsolvovali, nastal jistojistě čas si tuto radost dopřát a ověřit si její úžasné harmonizační účinky. Nebudete litovat a do masážního salonu se na thajské masáže začnete pravidelně vracet.

Účinky a typy thajských masáží

zvyšují celkovou flexibilitu těla mají relaxační a regenerační účinky mají rehabilitační účinky uvolňují svaly, šlachy a klouby působí proti bolestem zad a svalstva zlepšují oběh lymfy uvolňují energetické blokády a posilují imunitní systém mají blahodárný účinek na nervový systém pozitivně působí proti stresu a depresím odbourávají únavu a přispívají ke kvalitnějším u spánku brání častým bolestem hlavy zrychlují metabolismus napomáhají detoxikaci organismu zlepšují krevní oběh komplexní thajská masáž thajská masáž hlavy, šíje, rukou, chodidel, břicha, šíje a hlavy, ramen, dolních končetin, šíje a ramen, celých zad, stehen a břicha, sportovní masáž přírodními oleji a aromamasáž přírodními vonnými oleji


Připravila: Eva Maraulasová

Ohodnoťte tento článek!