Unavené nohy? Hoďte si je na stůl!

Nehezké povrchové žilky na nohou. Pohmožděniny, otoky, modřiny. K tomu se přidávají i křeče, mravenčení, pocit napětí. To vše může vést až ke vzniku křečových žil. Zvláště v létě jde o jev, z něhož nemají radost především ženy. Jenže on se týká i mužů.

Nepříjemné pocity v nohou zná zhruba každý druhý z dospělých. A čím jsme starší, tím nás tyto problémy trápí častěji. Příčiny mohou být různé: od banálního přetažení sportem či prací až po první příznaky onemocnění. Nejčastěji jsou tyto problémy spojeny s nadváhou, životním stylem a velmi často také se zaměstnáním.

Boty pečlivě vybírat

Častou příčinou zdravotních potíží, které mohou vést až ke vzniku křečových žil, bývají především nevhodné pohybové aktivity, jako je dlouhodobé sezení či stání, časté „tvrdé“ doskoky, přílišné zatěžováním dolních končetin, zvedání či nošení těžkých břemen. Ve spojení s obezitou jsou tyto faktory pro vaše nohy velmi zrádné.

Nejlepším receptem pro předcházení těmto problémům je především pravidelný pohyb a boj s obezitou. Jak tedy bojovat za zdraví a krásu nohou proti křečovým žilám?
Věnujte mimořádnou pozornost výběru svých bot. Choďte v botách s nižším podpatkem. Příliš vysoký podpatek totiž staví nohu do nepřirozené polohy a omezuje činnost lýtkových svalů.

Pozor, dlouhodobé nošení vysokých podpatků vede navíc často i k deformaci a poruchám klenby nohy. I když vás onemocnění nohou v dodržování módních trendů nijak neomezí, dávejte pozor na oblečení, které tělo svírá či dokonce škrtí v oblasti kolenou a třísel. Může se dokonce stát, že omezíme tok krve směrem k srdci, což může mít za následek zvýšení žilního tlaku. Pokud už k problémům dojde a neustupují, zvolte v první fázi nošení kompresních punčoch a především navštivte lékaře.

Studená a teplá a n a závěr masáž

Pohyb, pohyb, pohyb – to je alfa a omega našeho zdraví. V případě problémů s nohama se věnujte především svižné chůzi, běhání, jízdě na kole, v zimě běhu na lyžích a plávání, skvělá je například také hathajóga. Vynikající a velmi jednoduché je cvičení vleže se zdviženýma nohama. Stačí jen udělat svíčku, napodobovat jízdu na kole či pravidelně ohýbat prsty na nohou.
Pozor ale na zátěžové sporty. Při problémech s nohama se vyvarujte vzpírání, posilování, squashe či sjezdového lyžování. To našim nohám moc nesvědčí.

Pro náš oběhový systém je skvělá obyčejná voda, a sice v jakémkoli „podání“. Dbejte však na to, aby nebyla moc teplá. Vyvarujte se příliš horkého prostředí, raději zapomeňte na saunu či parní lázně a ani s teplotou vody ve vaně to nepřehánějte. Zato skvělá je na závěr koupele studená sprcha na nohy. Nebo zkuste střídavě studenou a teplou a na závěr malou masáž. Vaše nohy budou jako znovuzrozené.

Raději nohy na stůl

Pokud máte skutečné problémy s nohama, je pro vás více než zásadní také výběr zaměstnání. Asi těžko můžete pracovat například jako servírka či barmanka, problémy mají i kadeřnice – prostě lidé, kteří při práci více než často stojí. Ale pozor, lépe na tom nejsou ani ti, kteří celý den sedí za počítačem. A zcela vražedné je pro naše nohy sezení s nohou přes nohu. To už si raději hoďte nohy na stůl. Pro vaše dolní končetiny je to hotový balzám. I když to odporuje obvyklému bontonu.

Ohodnoťte tento článek!