Vlasy zdraví, lesk, přirozenost

Vlasů prý máme asi 100 000, blondýni a blondýny dokonce o 40 000 víc.
Rusovlasí jich mají „jen“ 80 tisíc.

ilustrační foto

Někdo má vlasy kvalitní a věnuje jim minimum času, jiný se o ně musí starat soustavně, pravidelně, dokonce denně. Pěkné zdravé vlasy si přeje každý. I když mužům s nedostatkem vlasového porostu současná móda přeje, přece jen jsou kvalitní upravené vlasy ozdobou nejen ženské hlavy.

Čím nás vlasy trápí?

Potíže s jejich kvalitou nebo s nadměrným vypadáváním bývají způsobeny v první řadě dědičnými dispozicemi, ale i hormonálními vlivy po porodu nebo v klimakteriu (samozřejmě u žen), u mužů se kouty nebo pleš dědí z otce na syna. Rovněž šedivění vlasů, které ve většině případů začíná mezi 30. až 40. rokem, je dáno geneticky.

Na rychlejší zbělení vlasů má významný vliv i stres; způsobuje napínání malých svalů, stažení a ztuhnutí cév kolem vlasových kořínků, čímž se zhoršuje jejich výživa.
I v případě, že máme dostatek vlasů, někdy si stěžujeme na to, že jsou příliš mastné, nebo naopak suché, moc kudrnaté, nebo úplně rovné, že se nám tvoří lupy… Prakticky na všechny potíže s vlasy však existuje pomoc. Většina z nás si může potíže tohoto typu buď odstranit sama, anebo se dojít poradit do správného kadeřnického salonu.

Začínáme mytím

Zdá se to málo uvěřitelné, ale většina lidí si vlasy nemyje správně. Takže jen stručně: Vlasy se myjí podle potřeby – podle znečištění, podle toho, zda jsou mastné – vždy, když je to nutné. Častého, někdy i každodenního mytí se nemusíme obávat, existují šetrné šampony přímo určené k denní péči.
Vlasy myjeme ne příliš horkou vodou, úvodní krátké promytí zředěným šamponem uvolní nečistoty a po jejich spláchnutí následuje druhé pečlivé umytí spojené s masáží hlavy. Po spláchnutí šamponu, nejlépe ještě o trochu chladnější vodou a raději déle než krátce, použijte malé množství balzámu (uzavře vlas) a řídkým hřebenem vlasy rozčešte po celé délce.

Po pár minutách je pečlivě a dostatečně dlouho oplachujte, abyste smyli všechny zbytky šamponu a kondicionéru. Po umytí je zabalte do ručníku a nechte chvíli odpočinout.
Kdo vlasy ihned začne upravovat, dělá chybu. Šamponů je na trhu nepřeberné množství a je třeba je vyzkoušet. Prostudujte si, na který typ vlasů jsou určeny, nebo se poraďte se svou kadeřnicí. Totéž platí i pro použití kondicionérů, balzámů, masek a dalších přípravků; při aplikaci postupujte přesně podle návodu a neřiďte se pocitem, že pokud si masku na vlasech necháte přes noc a ne doporučovaných 15 minut, kvalitu vlasů si úžasně zlepšíte – bude tomu právě naopak. Univerzální rada neexistuje, každý přípravek je třeba vyzkoušet. Obecně platí, že dražší budou i kvalitnější, ale ne v každém případě.

Nadměrné vypadávání

Vlasy nejrychleji rostou v létě. Jejich životnost je od 2 do 8 let a vyrostou až necelý půlmilimetr za den, ovšem po sedmdesátce se růst zpomaluje.
Denně nám vypadne až stovka vlasů, po umytí i tři sta. Pokud vlasy padají víc, může to být způsobeno prodělanou nemocí (nejen onkologickou), například při onemocnění štítné žlázy, při užívání některých léků, při poruchách imunity, po porodu, v klimakteriu či vlivem drastických diet.

Někdy je vypadávání vlasů způsobeno „jen“ nešetrným mytím a česáním nebo tupírováním. V případech, kdy jde o vliv nějaké nemoci, je třeba v první řadě léčit příčinu. Po porodu se kvalita vlasů obvykle upraví.
Během pravidelné péče používejte prověřené kvalitní přípravky podporující růst vlasů, poradit se můžete nejen v obchodě, ale i v lékárně. I pro muže existují přípravky na podporu růstu vlasů, některé z nich jsou velmi drahé a musejí se používat celý život.

S lupy jsou problémy

Suché nebo mastné šupinky na pokožce hlavy anebo ve vlasech jsou nepříjemnou záležitostí pro každého. Příčinou jejich vzniku bývá nedostatečné splachování šamponu a kondicionéru, ale i jejich nevhodný výběr, stres, kvasinky a plísně nebo některá kožní onemocnění.
Lupy se častěji tvoří v zimě, při střídání suchého vzduchu uvnitř a chladného venku a při častém nošení těsných pokrývek hlavy. Pomohou vhodně vybrané přípravky, někdy s obsahem minerálů nebo antimykotik, správná péče a jemná masáž hlavy. Vlasy s lupy si příliš nekartáčujte a pokožku hlavy zbytečně nedrážděte.

Vlasy a móda

Šedivé vlasy sluší jen dokonale a za každých okolností pečlivě upraveným dámám určitého typu a také většině mužů. Ženy (ale i někteří muži) využívají možnosti vybrat si barvu vlasů, která jim sluší. A dělají to i docela mladé dívky. V poslední době jsou k dispozici velmi kvalitní přípravky, které si lze aplikovat i doma.
Dnes není nemožné téměř nic; pokud si přejete jinou barvu, můžete ji, až na výjimky, mít. Chcete-li místo vlnitých rovné vlasy, můžete si je dát „vyžehlit“. Toužíte-li po delší a hustší hřívě, v salonu vám vlasy připletou. V letošní sezoně frčí móda osmdesátých let, móda newyorských klubů, ale v podstatě platí jediné – noste to, co se vám líbí a co vám sluší. „Zásady jako přirozenost, zdraví, lesk platí už půl století,“ tvrdí James Fillery, známý britský kadeřník působící v Praze. Buďte sama sebou. Nejdůležitější je pravidelná péče, dobrý sestřih a kvalitní vlasová kosmetika cílená pro váš typ vlasů.

Ochrana vlasů v létě

K největším rizikům léta patří UV záření, které má negativní vliv nejen na pokožku, ale i na vlasy, jimž vadí také chlorovaná voda v bazénech a slaná voda mořská. Chránit je mohou šátky, klobouky či kšiltovky, pomůže i kosmetika, kterou aplikujeme na vlasy. Pokud problémy s vlasy přetrvávají a nestačí dobrá rada ani dobrý kadeřník, obraťte se raději na dermatologa, který může pomoci přípravky připravenými v lékárně doslova „na míru“.

Ohodnoťte tento článek!