Žena a těhotenství

Těhotenství, gravidita nebo také „jiný stav“ začíná oplodněním vajíčka spermií, končí přirozeně, pokud vše proběhlo v pořádku, porodem a narozením zdravého dítěte. Těhotenství provází mnoho změn, které se projevují v těle ženy a odrážejí v její psychice.

Celé těhotenství trvá 9 kalendářních měsíců. Začátek těhotenství se ovšem stanovuje ne ode dne početí, ale od prvního dne poslední menstruace. Skutečné početí tak vlastně proběhne přibližně ve třetím týdnu těhotenství. Na základě toho lze jednoduše vypočítat předpokládaný termín porodu: od prvního dne poslední menstruace si těhotná žena odečte 3 týdny a připočte 7 dní. Rozmezí týden před a po tomto termínu se považuje za normální, fyziologické.
Těhotenství se začíná projevovat tzv. těhotenskými signály. Již v prvních týdnech po početí se dostavují příznaky jako ranní nevolnost, mdloby, pálení žáhy, časté močení, citlivost na pachy a vůně, zvláštní chutě na určité potraviny, plnost a citlivost prsů, únava, přecitlivělost či plačtivost. Tyto projevy obvykle ustupují po 12. týdnu těhotenství, kdy se tělo matky vyrovná s hormonálními změnami a přizpůsobí se jim.

PL4/2010


Poloha dítěte v těle matky v závěrečné fázi těhotenství. Tato etapa je pro ženu náročná zejména vzhledem ke značné velikosti dítěte a tlaku, který tím vytváří na její vnitřní orgány.

Nejjasnější známkou těhotenství je vynechání pravidelné menstruace. V této době ho lze s vysokou pravděpodobností určit pomocí těhotenského testu, který je běžně dostupný v lékárnách.
Princip testu spočívá v rozpoznání těhotenského hormonu – gonadotropinu v moči těhotné.
Pomocí ultrazvukového vyšetření potvrdí v 5.–6. týdnu těhotenství gynekolog. Lidské embryo je touto dobou velké asi 5 mm. Těhotenství rozdělujeme na tři období, která nazýváme trimestry. Jeden trimestr představují tři kalendářní měsíce.

1. trimestr – rané období těhotenství, jež provázejí velké tělesné změny. Zvětšuje se děloha, sílí její svalová vlákna. To bývá často pociťováno jako bolest v podbřišku, zvláště u žen, které dosud nerodily. Zvětšují se prsy, mohutní mléčné žlázy a zásoby tuku v prsech. Zvyšuje se tepová frekvence a naopak zpomaluje střevní peristaltika, takže mnohé ženy trpí zácpou a nadýmáním.
Ve 2. trimestru, tedy ve 4. až 6. měsíci těhotenství, dochází k mnoha změnám, které se projeví na kůži. Prsní bradavky i dvorce tmavnou, středem břicha se někdy táhne tmavý pigmentový pruh. Pupek začíná vyčnívat z břicha. Zvyšuje se chuť k jídlu a těhotná maminka výrazněji přibírá na váze. Může se objevit krvácení z dásní a vaginální výtok. S postupujícím těhotenstvím obvykle otékají ruce a nohy, mohou se objevit křečové žíly, hemoroidy, dostavují se křeče v lýtkách.

V průběhu 3. trimestru, od 7. do 9. měsíce těhotenství, mohou prsy začít produkovat mlezivo (kolostrum). Klouby a vazy jsou uvolněné, což bývá provázeno bolestí v zádech či kyčlích. Častá je únava, dušnost, také spánek bývá horší. Psychika těhotné maminky závisí samozřejmě nejvíce na tom, jak se na miminko těší, jakým prostředím je obklopena. Samotné těhotenství však v naprosté většině naplňuje ženy příjemnými pocity.

Poradna pro těhotné

Těhotná žena by měla v průběhu těhotenství navštěvovat poradnu pro těhotné. Poradna bývá součástí ambulance ženského lékaře, který sleduje stav těhotné a vývoj plodu.
V průběhu návštěv se provádějí různá vyšetření, od krevních testů a rozboru moči až po genetické vyšetření.
Pomocí ultrazvuku se posuzuje stáří a hmotnost plodu, jeho pohyblivost, stav placenty. Kombinace ultrazvuku, odběru plodové vody a biochemických testů umožňuje prenatální diagnostiku, čili možnost včasného zachycení vrozených vývojových vad, zejména vad neslučitelných se životem.


O autorovi: Připravil: MUDr. Petr Bednář, ilustrace: inka delevová

Ohodnoťte tento článek!