Připomínka k článku

Není mi jasné, odkud se v článku „Bulovce je už pětaosmdesát“ (ZaM 7–8/2016) vzala informace, že Reinhard Heydrich byl operován týmem lékařů a sester z Berlína. Vůbec tomu tak nebylo, jde o nějakou mystifikaci.

Heydricha operoval prof. dr. Walter Dick, přednosta bulovecké chirurgie, a prof. Josef Hohlbaum, přednosta chirurgické kliniky Německé university v Praze (DKU in Prag). Ošetření se v různé míře zúčastnili 4 čeští lékaři: dr. Slanina (prvotní ošetření na ambulanci a účast na revizi), dr. Jarolímek (prvotní příjmové ošetření), dr. Honěk (anestezie) a dr. Středa (RTG).

Z Berlína teprve v odpoledních hodinách, tedy dávno po operaci, přiletěl válečný zločinec prof. Karl Gebhardt (popraven v Norimberku 1948), který vedl (a to dost nevhodně) pooperační péči. Dříve ani přiletět nemohl, doručení zprávy o útoku chvíli trvalo a let z Berlína zabral 2 hodiny.

O Heydrichově léčbě koluje v populárních pramenech řada fikcí. Na webu je spousta takových spekulací i vzpomínek zaručených „pamětníků“, kteří důležitě líčili, jak to vlastně bylo, a produkovali naprosté hoaxy. Jednomu se dokonce podařilo národu sdělit, co přesně dělal Heydrich 11. den po operaci za současného konstatování, že po 8 dnech zemřel.

Ohodnoťte tento článek!