První „KnihoBudka“ čtenářům slouží v IKEM

Máte doma román, který už jste přečetli, ale je vám líto ho vyhodit? Přineste ho do KnihoBudky a potěšte někoho dalšího. Knížky si tu lze půjčit, vzít nebo vyměnit za jiné, to vše zdarma a bez dozoru. Bezvadný nápad se ujal i u nás, už funguje v IKEM.

Čtenáři sobě

S netradičním projektem u nás přišlo několik mladých dobrovolníků inspirovaných známými červenými telefonními budkami ve Velké Británii. Vysloužilé budky si tam lidé předělali na veřejná místa pro výměnu a půjčování knih. Čeští organizátoři tedy sehnali staré budky a poté, co ženská část týmu neprosadila svůj nápad nadělat z nich raději samoobslužné butiky, vlastními silami boudičky opravili, vybavili policemi na knihy, nalakovali a každou ze sedmi „knihoven“ vyzdobili. Sehnali i první „nálože“ knížek. Budky nabídli rovněž několika nemocnicím. Až k realizaci se projekt zatím podařilo dotáhnout v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

„Jsme velmi rádi, že tuto službu našim pacientům nabídneme jako první v České republice. Někteří jsou u nás hospitalizovaní i několik týdnů nebo se do našich ambulancí vracejí opakovaně; právě ti by mohli nabídku půjčení knihy zdarma využít. Záměrně jsme knihobudku umístili do druhého patra, blízko hlavního vchodu, aby naši pacienti nemuseli pro knihu chodit daleko, ale vzali si ji při cestě za svým lékařem,“ podotkl ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph. D., při slavnostním zahájení provozu budky. Symbolickou pásku přestřihl 9. ledna, a přestože se stříhalo už po ránu, během několika minut k sobě budka plná knížek přesměrovala i frontu zájemců o kávu z automatu za rohem.

Budky skladem, přihlaste se!

Dobrovolníci, kteří celý projekt vymysleli, čerpali finance k jeho uskutečnění v rámci programu „Think Big“ Nadace Telefónica a Nadace rozvoje občanské společnosti, který podporuje nápady mladých lidí jak změnit nebo zlepšit své okolí. „Jsme rádi, že můžeme využít telefonní budky, které by jinak byly zlikvidovány. Poličky v interiéru jsou vyrobeny ze starých palet a knihy jsou darem od lidí, kteří již pro ně doma neměli místo. Snažíme se na maximum využít to, co už zdánlivě dosloužilo,“ říká spoluorganizátorka projektu Monika Serbusová. „Věříme, že i v našich podmínkách bude systém fungovat, lidé si projekt oblíbí a budou se o knihy dobře starat. Čas ukáže, jak často se setkáme s jejich poničením nebo ztrátou. To hlavní, co podle našeho názoru vede lidi k zodpovědnosti, je důvěra,“ domnívá se.

Nadšení ani energii dobrovolníků projekt dosud nevyčerpal a nabízejí výrobu a dodání knihobudek i dalším zájemcům, kteří se jim přihlásí. Na knížky sice nebude v budkách nikdo dozírat, ale všude se musí najít garant, který s dobrovolníky dohodne instalaci. Více informací: www.knihobudka.cz

Knihobudka

Ohodnoťte tento článek!