První transplantace dělohy v ČR

Speciální operační tým pod vedením Jiřího Froňka z IKEM a Romana Chmela z FN Motol provedl koncem dubna první transplantaci dělohy v České republice. Byla to teprve 11. transplantace dělohy od žijící dárkyně – v tomto případě matky příjemkyně – na světě.

Mladá žena, která se narodila bez dělohy, tak dostala šanci přivést na svět vlastní dítě. Touto transplantací tak odstartovala první klinická studie na světě, která zahrnuje transplantace dělohy od žijících i zemřelých dárkyň. Nový transplantační program může pomoci ženám, které by jinak nemohly otěhotnět.

Technicky náročný výkon

Historicky první transplantace dělohy v Česku trvala 16 hodin. „Nejprve jsme provedli odběr dělohy od žijící dárkyně, poté následovalo promytí dělohy konzervačním roztokem a úpravy před transplantací. Dále jsme rea lizovali samotnou transplantaci. Odběr dělohy je výkon technicky velmi náročný. Dělohu musíme odstranit velmi opatrně tak, abychom ji byli schopni úspěšně transplantovat. Během operace byli spolu s členy týmu IKEM a FN Motol také dva odborníci ze Švédska a dva kolegové z USA, kteří se na transplantaci dělohy teprve chystají,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph. D., FRCS., který zákrok vedl.
Transplantovanou ženu teď čeká období ambulantní léčby a přípravy na otěhotnění. „Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a také podávat léky na potlačení imunity. Část léků postupně vysadíme tak, abychom mohli za 9–12 měsíců přistoupit k umělému oplodnění. Podmínkou transplantace dělohy je předchozí příprava ve smyslu odběru vlastních vajíček a jejich oplození manželovými spermiemi,“ vysvětlil zastupující přednosta Gynekologickoporodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol MUDr. Roman Chmel, Ph. D., MHA.

Vhodné pacientky

Existují tři skupiny žen, kterým může transplantace dělohy pomoci k otěhotnění a porodu vlastního dítěte. Jsou to ženy, kterým chybí děloha, případně ji mají z pohledu otěhotnění nefunkční. „Po švédské studii, kde bylo transplantováno celkem 9 žen, se jedná o teprve druhou studii na světě. V plánu je celkem 20 transplantací dělohy – deset žen by mělo dostat dělohu od žijící dárkyně, deset od zemřelé. Po transplantaci dělohy by měly být schopné porodit jedno až dvě zdravé děti. Naši odborníci se na tento zákrok usilovně připravovali téměř 4 roky. Jsem velmi rád, že hned první transplantace mezi matkou a dcerou proběhla bez komplikací,“ řekl ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph. D.
Další ženy, které mají o transplantaci dělohy zájem a splňují přesně vymezená indikační kritéria, už nyní podstupují potřebná vyšetření. První transplantace dělohy v ČR je výsledkem kvalitní spolupráce dvou vysoce specializovaných center. „FN Motol se problematikou pacientek bez funkční dělohy zabývá dlouhodobě, zapojení se do programu transplantace dělohy je tak přirozeným vyústěním našich snah nabídnout pacientkám možnost porodit vlastní dítě,“ doplnil ředitel FN Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA.

Ohodnoťte tento článek!