Rhodiola – rostlinný adaptogen, který zažívá renesanci

Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) se po staletí využívá v tradiční medicíně Skandinávie, Ruska a dalších zemí. Jako adaptogen se tato rostlina vyznačuje spektrem zdraví prospěšných účinků. V poslední době se pozornost upíná zejména k jejím schopnostem zlepšovat kognitivní a psychické funkce včetně zvýšení odolnosti vůči stresu.

Do současnosti bylo publikováno přibližně 180 prací zkoumajících farmakologické, fytochemické a klinické účinky R. rosey. Z recentních publikací zmiňme například článek potvrzující antidepresivní účinky extraktu z R. rosey (Amsterdam et al., Phytomedicine, 2016) či výsledky studie, které potvrdily efekt extraktu z R. rosey na únavový syndrom (Lekomtseva et al., Complementary Medicine Research, 2017).

Studie s Vitangem

Vliv extraktu z R. rosey zkoumala také multicentrická otevřená studie publikovaná loni v časopise Neuropsychiatric Disease Treatment (Kasper et al.). Do studie bylo zařazeno 117 osob s mírným syndromem vyhoření. Všichni užívali po dobu dvanácti týdnů extrakt z R. rosey (WS 1375, Vitango) v dávce 200 mg dvakrát denně. Výsledky získané měřením pomocí vybraných škál (NAS, MBI-D, PSQ, PSFQ, CGI) prokázaly významné

zlepšení v sedmi sledovaných parametrech (úzkost, vyčerpání, depersonalizace, špatná koncentrace, podrážděnost, ztráta chuti do života a somatické symptomy), a to již po sedmi dnech užívání extraktu z R. rosey (viz graf). Ze studie vyplynulo, že extrakt WS 1375 účinně zlepšuje širokou škálu příznaků syndromu vyhoření. Extrakt z R. rosey pomáhá pacientům lépe zvládat stres, ulevuje od psychických i fyzických symptomů a zvyšuje jejich energii. Vitango má statut volně prodejného léku, který je bezpečný, dobře snášený a nezpůsobuje závislost.

Graf: Studie s extraktem WS 1375 u pacientů se syndromem vyhoření prokázala významné zlepšení ve všech sedmi sledovaných parametrech

Ohodnoťte tento článek!