Sedmá výzva iniciativy IMI 2

Iniciativa IMI 2 (Innovative Medicines Initiative), jejímž cílem je podpořit výzkum a vývoj nových léčiv a léčebných postupů, vyhlásila v pořadí sedmou výzvu s alokací 2,5 miliardy korun.

farmabyznys

Finanční prostředky jsou určeny na projekty v oblasti bezpečnosti léků, využití big data v klinickém výzkumu a léčbu závažných onemocnění. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která zajišťuje podporu iniciativy v České republice, vyzývá tuzemské výzkumníky k podání grantových žádostí. Přijímány budou do 17. března 2016.
Iniciativa IMI 2, která probíhá pod záštitou Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), rozdělí v rámci sedmé výzvy 2,5 miliardy korun z celkového rozpočtu 86,4 miliard korun. „IMI 2 podporuje partnerství univerzit a farmaceutického průmyslu. Díky velkorysému financování a spojení poznatků z různých sfér pomáhá urychlit výzkum a vývoj nových léčiv. Tuto šanci by si české výzkumné týmy neměly nechat ujít,“ říká ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček.

6 oblastí výzvy

Aktuální výzva se zaměřuje na šest oblastí: • Největší objem finančních prostředků poputuje do výzkumu bezpečnosti léků. Šanci získat podporu z IMI 2 mají projekty zaměřené na nové zobrazovací metody, které umožní porozumět nežádoucím účinkům léků a usnadní testování a vývoj nových léčivých prostředků.
• V 7. výzvě se vrací téma Alzheimerovy choroby, kterou celosvětově trpí na 44 milionů pacientů. IMI 2 nabízí prostředky na výzkum toxických bílkovin v mozku, které způsobují nejen tuto nemoc, ale také Parkinsonovu chorobu. V současnosti existuje pouze léčba potlačující symptomy chorob, cílem IMI 2 je přímo identifikovat látky, proti kterým by se měla zaměřit kauzální léčba. • Pokračuje také program využití big data ve zdravotnictví, který směřuje k využití dostupných dat za účelem zlepšování zdravotní péče. Ve výzvě budou prostředky kromě celkové podpory programu směřovány na využití big data ke zlepšení klinických výsledků u pacientů se srdečními onemocněními.
• Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění, které je nejčastější příčinou oslepnutí u starších lidí. Lék na něj prozatím neexistuje, IMI 2 podpoří další výzkum k identifikaci příčin nemoci. • Tématem výzvy je i chronická neuropatická bolest, která postihuje až 8 % populace a která je jen obtížně léčitelná. Vědecké týmy si mohou zažádat o prostředky na výzkum zaměřený na porozumění mechanismům vzniku bolesti.
• Ve 20 % případů zůstává rakovina u dětských pacientů neléčitelná. IMI 2 přispěje na vytvoření testovacích nástrojů, které by mohly pomoci najít účinnou látku pro boj s rakovinou.
Žádosti o podporu v rámci 7. výzvy IMI 2 je nutné předložit do 17. března 2016 prostřednictvím informačního systému SOFIA.

Ohodnoťte tento článek!