Interiéry sociálních zařízení

Interiéry domovů důchodců, léčeben pro dlouhodobě nemocné, ústavy sociální péče, hospice apod. nejsou sice vnímány jako zdravotnická zařízení v pravém smyslu slova, ale lékaři, zdravotnický a odborný personál se v nich také pohybují, a z pohledu interiérů mají mnohé společné.

SUMMARY

Although senior resident houses, long term care facilities, institutions of social care, hospices etc. are not perceived as healthcare institutions, they have much common, including the medical and healthcare personnel as well as interiors.

V interiéru sociální péče není obyvatelem zdravotník, ale návštěvník, resp. klient. Proto je namístě snaha tvůrců interiéru maximálně vyhovět právě obyvatelům těchto náhradníchKlient sociálního zařízení zde hledá nový, náhradní domov. Snaha o zlidštění a zútulnění prostor ústavní péče a její přiblížení domácímu prostředí při zachování vysokých nároků na bezpečnost a odolnost nábytkových prvků je určujícím znakem nábytkového systému ALAXSENIOR firmy ALAX.

Teplé a útulné barvy, funkční a dřevěný nábytek, hezké doplňky, pocit klidu a harmonie, to bývá nejčastější symbol domova, bytového interiéru. Na druhé straně stojí požadavek na cenovou přijatelnost a funkčnost. Tím je logické, že dochází k určité unifikaci a ke snížení počtu typů nábytkových prvků. Vzájemná odlišnost jednotlivých místností může být realizována jak stavební dispozicí, barevným odlišením stěn a podlahových krytin, tak prostorovým uspořádáním nábytku a volbou interiérových doplňků.

Jaké nejčastější prvky máme při výběru nábytku k dispozici? Lůžko, noční stolek, šatní skříň, policovou skříň, komodu, stůl, židli, křeslo, někdy peřináč. V použitém materiálu dnes dominuje laminovaná dřevotříska s dezénem dřeva. O užitných hodnotách výrobků a potažmo jejich kvalitě opět svědčí řada detailů. Zaoblené a odolné hrany ABS, kvalitní celokovové závěsy dveří se zvýšeným stupněm otvírání, pevná záda skříní a celkově sklížená konstrukce nábytku, možnost sklopného klíče s funkcí generálního klíče, bezpečné úchytky, které zabrání poranění klienta při pádu, to je jen malý výčet těchto významných drobností.

Sedací nábytek

Sedací nábytek by také měl splňovat specifická kritéria: stabilita židle a kvalita provedení, ergonomie sezení s ohledem k věku a zdravotnímu stavu sedícího, snadná údržba, příjemný design. Již se stává samozřejmostí provedení se snímatelným a pratelným povlakem se spodní nepropustnou vrstvou chránící vnitřní čalounění sedáku. Sedák a opěrák bývají z hygienického důvodu oddělené. Pro snadnější manipulaci bývá židle opatřena madélkem. Samozřejmostí jsou dostatečně pevné područky, které hůře mobilním usnadní vstávání.

Místo snímatelných povlaků se někdy dává přednost speciálním nepropustným ale omyvatelným a paropropustným materiálům, jakým je např. anglický Microcare. U křesel se preferuje pohodlné sezení se zvýšeným opěrákem a případně polohovatelnou opěrkou hlavy, spolu se zvýšenou úrovní sedáku, aby do nich starší člověk příliš nezapadl. Speciální křesla pak mají polohovatelný opěrák, případně s integrovanou výsuvnou či samostatnou podnožkou – taburetkou. Tato křesla se dodávají s mechanickým polohováním pomocí plynových pružin či s elektrickým ovládáním.

Lůžka a noční stolky

Samostatnou kapitolu pak tvoří noční stolky a lůžka, respektive matrace a a ntidekubitá lní a polohovací pomůcky. Společnost ALAX patří k těm společnostem, jejichž doménou jsou komplexní realizace profesionálních celků. Vedle vlastních nábytkových systémů dodává ALAX polohovatelná lůžka pro nemocniční a ošetřovatelskou péči, různé typy nerezových vozíků a řadu dalších doplňků včetně antidekubitálních matrací. Podle způsobu použití lze zdravotní polohovatelná lůžka rozdělit na lůžka pro nemocniční zařízení a pro sociální péči. U nemocničních lůžek je široká škála typů od jednoduchých lůžek až po velmi specializovaná lůžka pro ARO a JIP.

Lůžka pro sociální péči se vyznačují především dřevěným obložením, kterým je navozováno domácké prostředí. Pro pacienta je nejdůležitějším kritériem pohodlnost, možnost individuálního nastavení lůžka, bezpečnost, hygieničnost a v neposlední řadě i vzhled. Pro zdravotnický personál jsou významná kritéria jako jednoduchost obsluhy, snadná manipulovatelnost, kvalita servisu apod. Z pohledu bezpečnosti jsou kladené vysoké nároky na polohovatelná lůžka, nejnovější požadavky jsou shrnuty v evropské normě EN 1970. Podle typu konstrukce lze lůžka rozdělit na lůžka pevná s pevnou výškou ložné plochy a lůžka výškově stavitelná s většinou plynule nastavitelnou výškou pomocí elektromotoru či plynového pístu v rozmezí asi 400 až 800 mm. Nemocniční lůžka jsou téměř výhradně pojízdná, pečovatelská bývají i pevná, bez koleček.

Dalším významným prvkem pro výběr typu lůžka je možnost polohování ložné plochy, a to od jednoduchého polohování zádového dílu, tzv. 2segment, přes 3 a 4segment s polohováním nožní, respektive stehenní a lýtkové části, až po 5segmentovou ložnou plochu. Pátý díl vzniká dělením zádového dílu na část zad a část hlavy, což při poloze vsedě přidržuje hlavu pacienta ve fyziologické poloze v přirozeném náklonu a zvyšuje tak komfort pacienta při stolování či čtení. Polohování jednotlivých segmentů je prováděno buď mechanicky pomocí polohovacích hřebenů, samosvorným mechanismem, hydraulicky plynovými pružinami, či elektromotorem. Pro pohodlí pacienta je také důležitá možnost tzv. autoregrese zádového dílu, kdy při polohování zad se zádový díl posune i v horizontální rovině a nedochází tak ke stlačení matrace i pacienta.

Ložná plocha je dodávána v provedení s vevařenými sítěmi či s kovovými lamelami podle výrobce a požadavku zákazníka. U nemocničních lůžek vyšší třídy bývá ložná plocha vyrobena z odolných plastů či pertinaxových desek, které umožňují rentgenovat pacienta přímo na lůžku. Dalším důležitým detailem jsou postranice lůžka. U jednoduchých pečovatelských lůžek bývají nepolohovatelná, postranice jsou součástí pevného bednění lůžka.

Polohovatelné postranice se u těchto lůžek obvykle řeší integrováním do obložení lůžka (mezi čela), kde se pohybují vertikálním směrem ve vodicí kolejnici a bývají dodávány ve dřevě či v hliníkovém provedení. U nemocničních lůžek bývají postranice kovové, sklopné ve 2dílném provedení, případně dělená 4dílná, sklopná a zásuvná pod rám lůžka. Některá lůžka umožňují nastavení Trendelenburgovy polohy, boční náklon, nastavení do polohy tzv. kardiackého křesla apod.

Noční stolky ze systému ALAXSENIOR slouží osobnímu komfortu pacientů a podle provedení se dodávají dřevěné či kovové, případně s různým podílem plastových částí. Kovové stolky se nejvíce uplatňují v nemocničních zařízeních, kde je kladen důraz na větší dezinfikovatelnost. V zařízeních sociální péče i v nemocnicích se prosazují noční stolky s dekorem dřeva z laminované dřevotřísky s kvalitními zaoblenými hranami ABS.

Mohou být pevné či pojízdné s možností aretace, obvykle bývají v provedení zásuvka–nika–dvířka, často v oboustranném provedení. Zvláště pro pacienty upoutané na lůžko se noční stolky dodávají s integrovanou jídelní deskou s možností náklonu a výškového nastavení. Zdvih desky je u kvalitních výrobků řešen pomocí plynového pístu se snadným ovládáním. Stolky mohou být uzamykatelné a vybavené doplňky, jako jsou vnější madlo na ručník, spodní mřížka na obuv, závěs na nápoje, plastová vložka zásuvky ap.

Zdravotní hygienické matrace

Mezi kvalitní hygienické antidekubitální matrace patří i švédské matrace Järven, dodávané společností ALAX. Matrace jsou vyrobeny z homogenního pěnového nehořlavého polyesteru (studená pěna) s vynikajícími tepelnými vlastnostmi, kdy jsou schopny udržet až 95 % tělesné teploty. Nabízené matrace splňují všechny požadavky na optimální komfortní ležení, trvanlivost, požární bezpečnost a snadnou údržbu, zabraňují vzniku proleženin a dají se použít pro jejich léčbu. Matrace vyhovují předpisům SS 8760001 a NT-FIRE037, odolávají ohni a mají samozhášivé vlastnosti.

Ve výrobním programu jsou matrace pro širokou škálu poškození kůže, resp. od preventivních matrací pro nízké riziko vzniku dekubitů, po prevenci a léčbu proleženin. Vícevrstvý systém konstrukce a použití kvalitních studených pěn zaručuje dokonalé rozložení protitlaku na celý povrch těla, a tím pomáhá k prevenci proleženin. Antidekubitální matrace se dodávají ve dvojím provedení, potažené pružnou omyvatelnou fólií nepropouštějící vodu, ale zaručující tzv. molekulární propustnost vodních par (0,55 L/m2/24 h), která i za vysoké vlhkosti zaručuje optimální podmínky pro pokožku a účinně chrání proti virům a bakteriím.

I při max. natažení až o 600 % není fólie pórovitá, proto se veškeré nečistoty z jejího povrchu lehce odstraňují i při použití minimálního množství čisticích přípravků. Povrch fólie je bakteriostatický, antivirový a antialergický. Matrace lze dodávat i v provedení bez této fólie, ale ve snímatelném inkontinentním, hygienickém potahu Humiditex s obdobnými vlastnostmi jako fólie. Elastický potah si i při 15–20% roztažení zachovává vlastnosti, je velmi odolný proti otěru a díky minimální tloušťce a přizpůsobivosti nesnižuje účinek antidekubitálních matrací. Potah lze prát. Životnost matrací je minimálně 10 až 20 let podle typu, k prodloužení životnosti napomáhá pravidelné otáčení a obracení matrace.


Mgr. Miroslav Havel, Obchodní ředitel společnosti ALAX spol. s r. o.

Ohodnoťte tento článek!