Nová operační metoda

Slovo hemoroidy pochází z řeckého spojení „haimorrhoides flebes“ (krvácející žíly). Někdy se této nemoci také říká zlatá žíla, anebo také nesprávně „hemeroidy“.

Mnoho lidí se potýká s příznaky hemoroidů a dlouhodobě se vyhýbá návštěvě odborníka. Je však třeba zdůraznit, že samoléčení příčinu nevyřeší a lékařské vyšetření je na místě již při prvních potížích. Jedná se především o krvácení, časté nucení, obtížný odchod stolice, déletrvající průjmy, které se střídají se zácpou, jasně červená krev ve stolici. Doprovází-li tyto potíže nechutenství, hubnutí či bolesti břicha, není na místě s návštěvou lékaře váhat. Ten určí, zda je vhodnější konzervativní nebo operativní léčba.

Konzervativní léčba směřuje především k úlevě od bolesti a jejím základem je změna stravy (navýšení potravin s vysokým obsahem vlákniny a dostatek tekutin), jež má upravit pacientův vyprazdňovací režim. Je třeba docílit, aby stolice odcházela jednou denně, byla formovaná, a tudíž přirozeně rozšiřovala konečník.

Zcela v rukou pacienta je pečlivá hygiena. Pokud vyhřeznou řitním otvorem ven nebo je komplikuje trombóza či zánět, může konzervativní léčba sloužit pouze k dočasnému zmírnění obtíží a pacient by měl podstoupit operaci, kterou lze provést i u vnitřních hemoroidů. Klasické operační postupy odstraňují žilní městky (uzly) i se sliznicí.

Operuje se ve spodní části análního kanálu, která obsahuje množství nervových zakončení a je velmi citlivá. Tato část se navíc spolupodílí na mechanismu udržování stolice, její nervová zakončení vysílají signály pro svěrače.

Každý zásah, který tuto oblast narušuje, může pacientovi působit, kromě bolesti, stálou vlhkou sekreci v análním otvoru. Ta komplikuje hojení. Léčba klasickými metodami trvá 4 až 6 týdnů, pracovní neschopnost až 8 týdnů.

Mezi klasické operační postupy patří: * sklerotizace – nastříknutí speciální látky do hemoroidálního uzlu, která způsobí zajizvení hemoroidů, * kryosondy – zmrazovací sondy, které hemoroid zmrazí, čímž dojde k jeho zajizvení (od této metody se již upustilo), * infračervená fotokoagulace – odumření hemoroidu způsobí infračervený paprsek (metoda se spíše užívá jako doplňková), * podvazování (elastická ligatura neboli gumičkování) – hemoroid se zaškrtí u základu, na stopku se nasadí pružná gumička, která zastaví přívod živin do uzlu, a ten odumře (nejčastější komplikací této metody je značná bolestivost), * léčba dalšími chirurgickými metodami – Fergussonova, Milliganova či Morganova. Pro všechny je společná pooperační bolest, možnými komplikacemi může být porucha vyprazdňování a udržení stolice a nežádoucí zúžení v místě operovaného konečníku.

LONGOVA METODA

„Hemoroidy mají všichni, ale ne pro všechny znamenají nemoc,“ uvedl v roce 1993 Antonio Longo z univerzitní nemocnice v Palermu, objevitel téměř bezbolestné metody odstraňování výhřezů sliznice konečníku. Nový způsob operace představuje zásadní změnu v léčbě. V zemích Evropské unie je tzv. Longovou metodou ročně provedeno na 50 000 výkonů. V České republice se zákrok touto metodou provádí na vybraných chirurgických pracovištích od roku 1999.

Longova metoda se od klasické léčby liší tím, že přebytečná tkáň s rozšířenými cévami není odstraňována na kraji konečníku, kde je velmi mnoho nervových zakončení, a jakýkoli zákrok zde je tudíž i velmi bolestivý, ale o několik centimetrů výše, kde už sliznice není citlivá. Nehrozí také poškození svěračů, k němuž při klasických operacích dojít může.

Jedná se o operaci konečníku, při které je používán speciální kruhový přístroj tzv. cirkulární stapler. Cirkulární proto, že dokáže vyříznout nemocnou část sliznice uvnitř konečníku dokola, po celém jeho vnitřním obvodu. Tak se přeruší drobné cévy, které přivádějí do hemoroidů krev. Stapler (sešívačka) se mu říká proto, že ihned po řezu a odstranění nemocné tkáně vtáhne vyhřezlou sliznici zpět do konečníku a sešije přerušenou tkáň zpět k sobě.

Cirkulární stapler tedy funguje jako kruhový skalpel a kruhový sešívací nástroj v jednom. Operace Longovou metodou se provádí v krátké celkové nebo epidurální anestezii a trvá 15-20 minut. Operovaný pacient zůstává v nemocnici 1 až 3 dny, pracovní neschopnost je asi týden. Informace o hemoroidech a možnostech jejich léčby na www.hemoroidyinfo.cz.

Ohodnoťte tento článek!