Aktuálně: Alkoholismu je podobný „netholismus“

Závislost na internetu působí podobné změny v mozku jako alkohol, kokain či hašiš.

Podařilo se to prokázat díky výzkumu čínských vědců, kteří skenovali mozek lidí diagnostikovaných s psychickou poruchou způsobenou závislostí na internetu. Výsledek tohoto výzkumu by mohl pomoci při terapii poruch chování a sociálních problémů lidí, kteří tráví mnoho času u počítače.

Podle odhadů je závislých na internetu až 10 % jeho uživatelů. Většinou jde o účastníky počítačových her. Dokážou se do této aktivity ponořit natolik, že zapomínají po dlouhá období i pít a jíst. Dávají této aktivitě přednost před studiem nebo rodinou.

Henrietta Bowdenová Jonesová, která pracuje na jediné britské klinice pro gamblery a osoby závislé na internetu, říká, že jejím pracovištěm prošli lidé, kteří kvůli internetu přestali chodit na univerzitní přednášky, nedostudovali nebo se rozvedli, protože se citově nedokázali připoutat k ničemu jinému než ke hře. Její pacienti se přiznávají, že tráví hraním internetových her i 14 večerních a nočních hodin v celku a nedokážou se odpoutat.

Vědci ze šanghajského střediska duševního zdraví podrobili skenerovému vyšetření mozky 17 dospívajících osob s touto závislostí a srovnali je se snímky 16 jejich zdravých vrstevníků. U závislých se objevila v mozkových centrech kontrolujících citové reakce, pozornost, rozhodování a učení bílá vlákna. Podobné změny jsou pozorovány v mozcích lidí závislých na alkoholu nebo kokainu.

Autoři studie vypracované na základě uvedeného výzkumu upozornili, že nevědí, zda jsou tyto změny příčinou nebo důsledkem internetové závislosti, protože je také možné, že lidé s těmito změnami internetu podlehnou snáze než ostatní.

Existují případy dokládající závažnost problému závislosti na internetu. Dvacetiletá Chris Staniforthová ze Sheffieldu zemřela v důsledku komplikací způsobených krevní sraženinou po 12 hodinách strávených nad internetovou hrou. Její komplikace byly podobné žilní trombóze, jíž jsou ohroženi pasažéři dlouhých letů.

Další případ je z Nového Mexika. Matka malého dítěte tam byla odsouzena k 25 letům vězení, protože kvůli hodinám stráveným hrou na internetu nechala svou dceru hladovět. Colleen Christieová byla natolik zaměstnaná hrou, že si ani nevšimla, že její dcera umírá hladem. Tříletá holčička, která byla převezena do nemocnice v bezvědomí, vážila pouze deset kilogramů.

Nedávno byla Britka Lucienne Maineyová odsouzena k 16 měsícům vězení za krádež 76 000 liber (2,4 milionu korun), které potřebovala k financování své hráčské vášně. Na internetové bingo se dala, když se jí rozpadlo manželství.

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
Ohodnoťte tento článek!