Aktuálně: Šance na zvolení první ženy do čela státu se zvýšila

Nezávislé nadstranické sdružení Česká prezidentka vítá přímou volbu budoucí hlavy státu a upozorňuje na dostatek kandidátek.

Zákon o přímé volbě dává větší naději na zvolení první české prezidentky. Pokud bude prezidentská kampaň vedena regulérně, ženy by měly mít vyšší šanci než v předchozích volbách, kdy se post prezidenta stával handlem politických stran. Nadstranické a neformální sdružení Česká prezidentka již od roku 2006 každoročně na svých sympoziích představuje zajímavé ženské osobnosti, z nichž mnohé by mohly stanout v čele našeho státu. Od konání prvního sympozia to bylo již 25 žen, mezi nimi například Marie Benešová, Vladimíra Dvořáková, Táňa Fischerová, Helena Illnerová, Rút Kolínská, Milena Vicenová nebo Eliška Wagnerová. Uskupení Česká prezidentka chce nyní zahájit další etapu své činnosti v tom smyslu, aby ženská hnutí, ženské a genderové nevládní organizace společně podporovaly konkrétní ženskou osobnost, o které se dá předpokládat, že bude ve své pozici nejen symbolicky, ale i konkrétně pomáhat rozšiřovat a naplňovat společenské i politické aspirace a vize českých a moravských žen.

Pokud ženské hnutí nedosáhne konsenzu na některém z návrhů politických stran, nový zákon přináší nově možnost navrhnout alternativní kandidátku 50 tisíci hlasů voliček a voličů, což je významný prostor pro občanskou iniciativu. Česká prezidentka je volné pracovní uskupení, které sdružuje ženy z celého politického spektra, široce podporuje zájemkyně o věci veřejné, a nepřímo tak pracuje ve prospěch první české prezidentky. Více o ČP zde: http://ceska-prezidentka.webnode.cz


O autorovi: Miluš Kotišová1, Jana Smiggels Kavková2 Česká prezidentka1, Fórum 50 %2 (milus.kotisova@volny.cz, kavkova@padesatprocent.cz)

Ohodnoťte tento článek!