Bahrajn – ostrov splněných přání

Bylo nebylo, za devatero horami a devatero moři byl jeden ostrov splněných přání… Toto ale není pohádka, jsme na prahu třetího tisíciletí a jsme přímými svědky toho, jak svět stále rychleji odstraňuje přežité fyzické i psychologické hranice a bariéry. Máte z této rychlosti obavy? Nemějte, využijte tuto rychlost ke svému prospěchu, zapracujte na sobě a splňte si svá životní přání!

Zdravotnické povolání je v současné době z globálního hlediska tím nejperspektivnějším ze všech. Ostatní profese mohou jen závidět. Zdraví a péče o ně budou vždy ceněny. Míra tohoto ocenění se samozřejmě liší stát od státu. V čele finančního odměňování zdravotnických profesí jsou přirozeně ty nejbohatší státy světa – vedené USA a prosperujícími arabskými producenty ropy. Prakticky všechny nejbohatší státy se díky dramatickým změnám složení populace potýkají s velikým nedostatkem zdravotnického personálu, a hledají proto pomoc zvenčí.

USA nedostatek zdravotnického personálu řeší atraktivní imigrační politikou, která nabízí neomezené pracovní povolení, tzv. Zelenou kartu zdravotníkům i jejich rodinným příslušníkům. Proces získání tohoto pracovního povolení je ale poměrně zdlouhavý a v praxi trvá déle než rok. Arabské státy jsou v tomto ohledu mnohem efektivnější a umožňují vyřízení potřebné administrativy v rozmezí dvou až pěti měsíců.

Dobré jméno našeho zdravotnictví v zahraničí

Odchod našich zdravotníků do zahraničí není masovou záležitostí, celkový počet odchodů v posledních letech se pohybuje v řádu několika stovek. Většina se po naplnění své touhy poznání jiných koutů světa a získání větší finanční nezávislosti vrací zpět do své vlasti obohacena o cenné pracovní zkušenosti. Ze zemí, kde je pracovním jazykem angličtina, největší počet našich zdravotníků, konkrétně okolo dvou set, v současné době pracuje v Saúdské Arábii.

Českému zdravotnictví tam naši reprezentanti dělají velice dobré jméno, patří mezi ty nejlepší a od minulého roku se našim zdravotníkům dokonce otevřely možnosti pracovat v nejprestižnějším královském řetězci nemocnic s mezinárodní akreditací JCI s názvem National Guard Health Affaires – King Abdulaziz Medical Cities. Spokojenost s připraveností a pracovním výkonem našich zdravotníků se rychle šíří a zájem o služby našich krajanů vzniká a roste také v dalších zemích bohatého Středního východu. V polovině minulého roku konkrétní zájem o naše zdravotníky projevili zástupci bahrajnských nemocnic.

Bahrajn – perla Středního východu

Bahrajnské království je jednou z nejbohatších a nejatraktivnějších zemí světa, pyšnící se ekonomickou prosperitou, krásnými plážemi a liberálním společenskokulturním životem. Na rozdíl od Saúdské Arábie se zde nesetkáte s přísnými omezeními vycházejícími z islámského náboženství. Ženy zde na veřejnosti nemusejí chodit zahaleny, mohou být v běžném kontaktu s muži a například alkohol je zde dostupný v restauračních zařízeních i ve specializovaných obchodech. Bahrajn je jedním z nejvýznamnějších finančních center arabského světa s vysokým procentem anglicky hovořících obyvatel. Jde o velmi příjemné místo k pobytu království s jedním milionem obyvatel se nachází na ostrově o rozloze jen o jednu čtvrtinu větší než Praha. Cesta k moři trvá z kteréhokoli místa maximálně hodinu.

Na konci listopadu minulého roku do Prahy přiletěli zástupci bahrajnského Mohamed Bin Khalifa Cardiac Center, aby zde vybrané skupině kandidátů dopodrobna představili své kardiocentrum a uskutečnili sérii přijímacích pohovorů. Následně v lednu tohoto roku v Bahrajnu uskutečnili inspekci zástupci české společnosti G5 Plus. Po několika dnech pobytu v Bahrajnu naplněných kontrolou v Mohamed Bin Khalifa Cardiac Center a dalších vybraných nemocničních zařízeních bylo potvrzeno, že pracovní a životní podmínky v Bahrajnu se řadí mezi ty nejlepší, které kdy byly našim zdravotníkům nabídnuty. Společnost G5 Plus se proto oficiálně rozhodla ujmout role zprostředkovatele práce v bahrajnském zdravotnictví pro kandidáty z českého a slovenského území.

Pionýrská výprava

Po vyřízení potřebných formalit začátkem letošního dubna odletěla do Bahrajnu historicky první pionýrská skupina českých a slovenských sester. První týdny a měsíce pobytu byly velmi důležité pro vybudování dobré pověsti našeho zdravotnictví. I z tohoto důvodu G5 Plus jako předvoj první skupiny vybraných kandidátek do Bahrajnu vyslala svoji konzultantku a trenérku, americkou sestru Jennifer Granger, která nejdříve týden pečlivě monitorovala jednotlivá nemocniční oddělení a jejich pracovní požadavky a poté po další dva týdny asistovala našim sestrám během jejich úvodního zapracování. A jaké byly konkrétní dojmy Jennifer z jejího zajímavého pracovního pobytu?

Jennifer po návratu z Bahrajnu říká: „Ošetřovatelství je práce, kterou v dnešní době můžete dělat na mnoha místech. Péče o pacienta se téměř nemění od nemocnice k nemocnici a pacienti jsou v podstatě stejní, kdekoli se ocitnete. Sestrám se nyní po celém světě otevírají úžasné příležitosti a ostrovní Bahrajnské království se řadí na samou špici všech možných destinací. Bahrajn je malá země, kde se moderní svět velmi přirozeně mísí s původními arabskými tradicemi. To, co Bahrajn nabízí v oblasti ošetřovatelství, je téměř neuvěřitelné.

V Bahrajnu jsem celkově strávila tři týdny, během kterých jsem pracovala v královském Mohamed Bin Khalifa Cardiac Center. Mým úkolem bylo usnadnit přechod do nového pracovního prostředí historicky první skupině českých a slovenských sester. Pozorovala jsem zaměstnance nemocnice, trávila mnoho času rozhovory s vrchními sestrami téměř na všech odděleních a studovala jejich pracovní postupy a nařízení. Nemocnice v Bahrajnu mají skvělý systém řízení, naprosto v souladu s tím, se kterým se můžete setkat v USA nebo Velké Británii. Zaměstnanci v ošetřovatelství jsou různorodí. Měla jsem příležitost potkat bahrajnské sestry, ale také sestry z Indie, Filipín, Malajsie, Velké Británie nebo Jižní Afriky.

Většina zahraničních sester, které jsem potkala, jsou namístě už déle než pět let a žijí zde se svými rodinnými příslušníky. Ošetřovatelská práce je velmi nezávislá a nutí neustále používat kritické myšlení. Sestry jsou velmi vzdělané a kontinuálně navštěvují „studijní dny“, na kterých si udržují své dovednosti a učí se nové, které poté prakticky používají na svých odděleních. Práce sester a lékařů na mne působila velice týmovým dojmem, a také vedení nemocnice neustále vyjadřovalo velkou ochotu podporovat a vést své zaměstnance, kdykoli to je zapotřebí.

Bahrajnci patří mezi nejvřelejší lidi, které jsem kdy potkala. Zástupci nemocnice mne přivítali na letišti a od té doby se ke mně každý Bahrajnec choval jako ke svému vlastnímu hostovi. Všichni se neustále snažili, abych se u nich cítila,jako doma’. Bahrajn je také muslimská země, kde muž a žena mohou dělat to, co se jim zachce. Vůči ženám zde v zásadě nejsou žádná omezení, která by jim bránila být nezávislými. Zdejší kultura je vyvinuta do takové úrovně, že je snadno schopna akceptovat jedince, kteří se nějakým způsobem od většiny odlišují.

V Bahrajnu je mnoho slunečního svitu, na přelomu března a dubna teploty stoupají k 35 oC a slyšela jsem, že uprostřed léta mohou vystoupat až k 50 oC. Horko je suché, a člověk zvyklý na středoevropské klima je díky tomu může celkem dobře snášet. Po celé zemi jsou rozesety palmy a květiny. Moře je všude okolo. Každý si může v Bahrajnu najít něco pro sebe – poušť, velké město, předměstí, pláže… Pro nákupuchtivé je zde více než dost shopping mallů, pro sluncechtivé tu jsou plážové resorty, pro jedlíky bezpočtu vybraných restaurací, pro noční sovy hospůdky a diskotéky. Nelze opomenout známý závodní okruh formule 1 lákající fanoušky vysoké rychlosti. Pro ty, kdo se chtějí něco dovědět o bahrajnské kultuře, je zde několik skvělých muzeí, mnoho mešit, starobylá opevnění a Strom života v poušti.

V ošetřovatelské profesi neustále odborně rostete. Většina sester nerada přešlapuje na místě, zvláště když jim kariéra nabízí tolik různých možností nejen doma, ale také v zahraničí, kde mohou doopravdy roztáhnout svá křídla, rozšířit své znalosti, zdokonalit se v cizím jazyce a zažít novou, zajímavou kulturu. Je jedno, zda se rozhodnete vycestovat na rok, nebo na deset let, práce v zahraničí vám rozhodně přinese nemalá pozitiva. Bahrajn je často připodobňován biblické Rajské zahradě a já si myslím, že k ní určitě nemá daleko.“

Pozitivní reference otevírají další lukrativní příležitosti pro ostatní

První skupinu našich zdravotníků po příletu do Bahrajnu čekalo v prvních týdnech a měsících náročné zkušební období, seznamování s novými pracovními postupy, komunikace v angličtině. Vysoká míra tolerance a nadhledu byla zapotřebí při prvních interakcích s novým sociokulturním prostředím. Vedení bahrajnského kardiocentra našim pionýrům od začátku vychází maximálně vstříc, flexibilně reaguje na případné nedostatky v průběhu zaškolení a výrazně dává najevo dosavadní spokojenost a zájem o přijetí dalších českých a slovenských zaměstnanců.

Pozitivní reference na výkon našich zdravotníků se rychle šíří také do okolních nemocnic. Druhá největší bahrajnská nemocnice již dokonce ohlásila zájem o brzké uspořádání rozsáhlého výběrového řízení v Praze. Uplatnění v Bahrajnu mohou nalézt sestry, fyzioterapeuti, porodní asistentky, laborantky a další střední zdravotnický personál, zájem je rovněž o služby našich lékařů. Vedle atraktivních pracovních a životních podmínek je pro našince samozřejmě velmi lákavé vysoké platové ohodnocení.

V případě nelékařských zdravotnických pracovníků se v závislosti na aktuálním směnném kurzu české koruny a amerického dolaru může čistý roční příjem blížit magické hranici jednoho milionu korun. Příjem lékařů dosahuje dvojaž trojnásobku. Kromě základních jednoletých kontraktů s možností libovolně dlouhého prodloužení mají bahrajnské nemocnice rovněž zájem o krátkodobé pobyty našich zkušených specialistů. Na podzim se do Bahrajnu chystají první z nich, jejich úkolem bude konzultační činnost související s mezinárodní akreditací JCI.


Dr. ing. Robert Chlebik, MBA Jennifer Granger, RN, BSN (www.g5plus.com)

Ohodnoťte tento článek!