Chirurgie žlučníku a žlučových cest

Klinické příznaky při onemocnění žlučníku: Nemocný si obvykle stěžuje na bolesti v pravém nadbřišku s poruchou zažívání. Potíže způsobují většinou konkrementy uložené ve žlučníku nebo žlučovodu.

Vznik kamínků je možno vysvětlit zvýšenou koncentrací žluče, metabolickými poruchami, infekcí…

Písek, kameny -nejvhodnější je chirurgické odstranění žlučníku

Složení konkrementů bývá různé, nejčastěji jde o kameny cholesterolové, z uhličitanu vápenatého, pigmentové nebo složené. Někdy se může jednat o drobné kamínky či písek, které při vyprazdňování žlučníku vnikají do cystiku a tím způsobují prudkou, kolikovitou bolest zpravidla doprovázenou zvracením. Další možností, kdy dochází k potížím a ke zvětšení žlučníku je, že kámen uvázne v cystiku, který uzavře a následkem je tzv. hydrops žlučníku.

V těchto případech je žlučník hmatný pod pravým žeberním obloukem. Velmi často však zůstává konkrement zaklíněn ve žlučových cestách a nemocný udává opakované, kolikovité bolesti provázené teplotou a třesavkou. Nejvhodnější léčbou onemocnění je chirurgické odstranění žlučníku (cholecystektomie).

Operativní řešení (cholecystektomie)

Klasická operace žlučníku a žlučových cest se dnes téměř nepoužívá. Do popředí se dostává tak zvaná miniivazivní chirurgie, která má své výhody, ale i některé nevýhody. Ke klasické cholecystektomii přistupujeme pouze tam, kde je laparoskopický (LSK) výkon neproveditelný, u komplikované cholecystektomie a u složitých rekonstrukcí žlučových cest.

Laparoskopická cholecystektomie

Operace se provádí v celkové narkóze.

Poloha nemocného: Pacient leží v poloze na zádech, mírně zakloněn doleva, vhodná je i antiTrendelenburgova poloha.

Rouškování: Po natření operačního pole desinfekčním prostředkem dochází k rouškování. Při operacích, kdy nemocný leží na zádech, rouškujeme „univerzálním setem“ firmy Wozabal. V univerzálním setu máme k dispozici 4 pláště, 1 potah na instrumentační stolek, 1 krycí roušku na instrumentační stolek a 4 postranní krycí roušky (2 krátké postranní a 2 dlouhé – přes dolní končetiny a tzv. anesteziologickou krycí roušku).

Na okrajích roušek je samolepicí hmota, která dokonale izoluje operační pole od okolí a zároveň vytváří účinnou bariéru proti bakteriím.

Speciální instrumentárium pro laaroskopické výkony

Instrumentárium: Základní instrumentárium je jistě specifické v každé nemocnici.

Speciální instrumentárium pro laparoskopické výkony se však liší minimálně. Základní endoskopické nástroje: trokary různých rozměrů (pro žlučník 2krát 5 mm a 2krát 10 mm), optika, umělohmotná hadička se zaváděcí jehlou (pro vpravení oxidu uhličitého do břicha)1, endoskopické nůžky (k preparaci, stříhání), koagulační háček (k preparaci, elektrokoagulaci), svorkovač (aplikátor klipů), endoskopické kleště (k uchopení tkání, orgánů), endodisektor (preparace či jemné uchopení), popřípadě endoretraktory (k odsunutí orgánů – jater). Endoskopické nástroje jsou vyráběny kovové pro opakovanou sterilizaci, nebo na jednorázové použití.

Šicí materiál: Fascii po 10 mm trokarech šijeme Polysorbem GU 46 (vstřebatelný materiál), na kůži se nejčastěji používá Monosof 4/0 (nevstřebatelný materiál) a drenáž řxujeme Polyesterem 2/0 (nevstřebatelný materiál).

Výhody a nevýhody LSK výkonů

Nespornou výhodou pro pacienta je lepší kosmetický výsledek díky malým kožním řezům, dokonalé přehlédnutí všech orgánů v dutině břišní a samozřejmě také jeho podstatně kratší pobyt v nemocnici.

Mezi nevýhody bychom mohli zařadit „delší trvání samotného výkonu“ (záleží na zručnosti operatéra) a vyšší finanční náklady. Pozn.: Pomocí vpravení oxidu uhličitého dochází k oddálení břišní stěny a tím je umožněn přehled v dutině.


SOUHRN

Žlučník (vesica fellea) je vakovitý orgán uložený na spodině jater. Slouží k úpravě a skladování žluči, která vzniká v játrech. Součástí žlučových cest je nejen žlučník, ale i tzv. žlučové vývody. Ductus cysticus ústí do žlučovodu (ductus choledochus), jímž se žluč dostává do dvanácterníku.

SUMMARY

Gallbladder is a sack-like organ located at the bottom part of liver. It serves to store bile which is produced in the liver. The bile system contains not only gallbladder but also so called bile ducts. Ductus cysticus opens into bile duct (ductus choledochus) which leads the bile into the duodenum.


O autorovi: Mgr. Dagmar Adámková Korbuthová, AKH – Linz, Rakousko (a.dagmar@email.cz)

Chirurgie žlučníku a žlučových cest
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů