Čistý zub – zdravý zub

V České republice výrazně vzrostl výskyt zubního kazu u dětí. Velký podíl na tom má zrušení systému preventivních prohlídek ve školních a předškolních zařízeních. Prevence tak zůstává pouze na rodičích, kteří mnohdy nemají čas a ani dostatek informací o důležitosti preventivních prohlídek. Dalším problémem je špatná technika čištění zubů. Nikdo to děti neučí, protože to správně neumí ani řada z nás dospělých.

SUMMARY

There has been a marked increase of dental carries in children in the Czech Republic, from the big part due to the cancelled system of prophylactic examinations of preschool and school age children within the school system. Many parents do not have enough time and information bout the importance of prophylactic check ups. Another problem is a poor cleaning technique.

K dostatečné orální hygieně potřebujeme tyto pomůcky: zubním kartáčkem s pastou čistíme zuby 2krát denně 3 minuty, solokartáček používáme bez pasty a po vyčištění zubů ještě dočistíme mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubním kartáčkem.Největší podíl na vzniku zubního kazu má špatná orální hygiena. Už po několika minutách od vyčištění chrupu dochází k tvorbě kutikuly-pelikuly. To je tenká blanka, která pokrývá povrch zubů, protéz i výplní.

Poté dochází k osídlování pelikuly mikroorganismy dutiny ústní, které mají schopnost tvořit extracelulární polysacharidy a umožňují uchycení dalších mikroorganismů. Za 8 až 12 hodin je povlak zubů souvislý. Postupně se zvětšuje množství mikroorganismů a objevují se nové druhy. Ve třetím stadiu vývoje plaku dochází k mohutnění vrstvy plaku. Zlepšují se podmínky pro anaerobní mikroorganismy. Po dvou týdnech tyto organismy v plaku převažují a vzniká zralý plak, s počátky kalcifikace skloviny.

Zubní kámen je mineralizovaná vrstva plaku. Supragingivální kámen se nachází nad okrajem volné gingivy, je bělavý až žlutý, mechanicky odstranitelný. Vyskytuje se především u vývodu velkých slinných žláz. Subgingivální zubní kámen se nachází pod gingivou, nemá predilekční místo, je hnědý až černý, velmi pevný, obtížně mechanicky odstranitelný. Utlačuje dáseň, způsobuje otlaky, dáseň se brání a ustupuje.

Důkladným čištěním odstraníme plak, který způsobuje zánět dásní – gingivitidu. Zanícené dásně jsou nateklé, rudé, krvácející. Ať makronebo mikroskopicky. Krev se v dutině ústní rozkládá a dochází k nepříjemnému zápachu z úst. Trvalý zánět dásní vede k postižení hlubších struktur parodontu. Dochází k zánětlivému odbourávání kosti a vzniku parodontálních chobotů. Parodont je systém tvrdých a měkkých tkání, které obklopují zub. Tvoří ho gingiva, periodoncium, zubní cement a alveolární kost.

Říká-li někdo: „Mně nic není, já mám jen parodontální choboty,“ neuvědomuje si, že je to srovnatelná zátěž na imunitní systém jako hnisavá rána 7 x 4 cm. Jiný říká: „Mámě vypadaly zuby v 50 letech, tak na co si je budu čistit, mně taky vypadají!“ Není to pravda. Dědičnost sice hraje určitou roli, ale každý může svou péčí tento stav velmi ovlivnit a oddálit. Stav parodontu ovlivňuje způsob stravování, kouření, složení slin, špatné protetické pomůcky, stres, ale hlavně ústní hygiena.

Pomůcky k čištění

Obyčejný kartáček je nejlepší měkký s malou pracovní plochou. Doporučujeme dětský, ale kdo je zvyklý na velké kartáčky, může použít kartáček s hlavicí do 35 mm pro ženy a do 40 mm pro muže. Tvar zástřihu vláken doporučujeme rovný a čím více vláken, tím lépe. Samozřejmostí jsou neroztřepená vlákna. Je důležité hlavně čistit krčkovou část zubu, sulcus (žlábek pod dásní), okluzní plošky molárů a mezizubní prostory. Tam zůstává nejvíce plaku. Zevní plochy řezáků se sice čistí nejlépe, ale ony se čistí i samy stíravou stravou a slinami.

Jednosvazkový kartáček neboli solokartáček používáme bez pasty, jen namočený vodou po dobu 20 až 30 minut, v kteroukoli denní dobu. Sedneme si třeba k televizi nebo ke knize. To abychom nemuseli myslet jen na čištění zubů a neměli pocit promarněného času. Snažíme se čistit každý zub zvlášť, jako by tam byl sám. Kartáček se na zuby přiloží šikmo, špička směřuje k dásni. Lehce zatlačíme, tím se štětička rozvine ve vějířek a dobře vyčistí krčkovou část zubu a dostane se i do sulcu. Jednosvazkový kartáček skvěle vyčistí i vstup do mezizubních prostor. Dorzální stranu molárů čistíme tak, že otevřeme pusu, vložíme kartáček k tváři a přivřeme pusu.

Tvář povolí a vznikne tak prostor k manévrování. Postupujeme od jednoho zubu k druhému. Když už nás to „nebaví“, zkusíme si jazykem objet zuby. Jsou krásně hladké jako zrcadlo? Povedlo se, máte dobře vyčištěno. Pokud tam něco drhne, je dobré zub dočistit. Opět ne silně, ale delší dobu. Děti mohou použít svůj normální kartáček stejným způsobem. Také si ho vezmou k televizi – bez pasty – a během celého večerníčku nebo pohádky čistí.

Je dobré, když vidí rodiče takto si čistit zuby – potom jim to nepřijde nijak zvláštní a divné. Lidé, kterým tento kartáček nevyhovuje nebo si ho nechtějí pořizovat, mohou použít svůj normální kartáček stejným způsobem. Je velice důležité věnovat zubům více času než jen 2krát denně 3 minuty. Za tak krátkou dobu zuby nikdy dobře ze všech stran nevyčistíte a budou na nich místa s měkkými povlaky.

Pomocí mezizubních kartáčků je čištění jednoduché. Po vyčištění chrupu vezmeme tento kartáček namočený jen vodou a zavádíme ho do mezizubních prostor v oblasti dásňové papily. Do každého interdentálního prostoru by měl být kartáček zbaven nečistot. Zanícená dáseň může krvácet. Kartáčky vypadají jako miniaturní štětičky na láhve. Každé velikosti kartáčku odpovídá jiná barva. Je normální, že člověk potřebuje 2 až 3 velikosti. Ty nám změří zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Někteří lidé si ještě čistí jazyk škrabkami. Neuškodí to, pokud to dělají jemně a s citem, ale není to nutné. Na trhu je velké množství zubních past. Je důležité používat pro každou věkovou kategorii správný typ zubní pasty. Pro mléčný chrup dětskou s 250 až 400 ppm fluoru, pro smíšený chrup pastu s 400 až 500 ppm fluoru a pro stálý (asi od 15 let) zubní pastu pro dospělé – ta obsahuje 1000 až 1500 ppm fluoru. Pro děti do 8 až 10 let je důležité, aby jim rodič večer pomohl dočistit zoubky. Ony to mohou i šidit a ještě pořádně neovládají správnou techniku čištění. Kdyby nechtěly, zkuste jim zuby objet třeba plochou párátka. Určitě tam najdete měkký povlak, který tam nesmí být. Také existují plak obarvující tablety. Je lepší používat je v pátek večer, aby se barva do pondělí ze zubů zcela smyla.

Technika čištění zubů

Jsou různé techniky čištění zubů a každému vyhovuje jiná. Důležité je, aby splnila svůj účel a zuby byly dokonale vyčištěné. Dlouho zažitá horizontální technika je špatná. Vyčistí pouze plošky zubů, nic víc a ještě si při ní můžete poranit dáseň.

Lepší je stíravá technika, kterou by měly používat hlavně děti v MŠ a osoby málo zručné. Je to jednoduchá metoda, ovšem s nižší účinností. Postupujeme vždy od červeného k bílému (dáseň – zub). Kartáček přiložíme ke krčku zubu, nakloníme o 45° směrem k zubu, lehce přitlačíme a táhneme směrem k incizi. Nejúčinnější je vibrační technika. Kolmo k zubu přiložíme měkký kartáček, nakloníme směrem k zubu, začneme vibrovat a lehce zatlačíme. Takto se trochu roztáhnou vlákna a dostanou se i pod dáseň do dásňového žlábku. Je dobré čistit zuby systematicky. Začínáme tam, kde je nejhorší přístup. Praváci na pravé vnitřní straně, leváci obráceně. Potom čistíme kousací plochy zubů, až nakonec zevní plochy. Jednotlivé části čistíme postupně, opakovaně. Udává se, že bychom na jednom místě měli 200krát zavibrovat.

Přiznám se, že ráno nestíhám, večer jsem už dost unavená, tak čištění zubů trochu odbývám. Ale používám každý den ještě solokartáček. Mám malé kluky, když se koupou, jdu je hlídat do koupelny. Sednu si tam, vezmu solokartáček a celou dobu, kdy jsou ve vaně, si čistím zuby. Když se jen sprchují, vezmu si kartáček večer k televizi. Před spaním ještě vyčistím zuby obyčejným kartáčkem a mezizubní prostory projedu kartáčkem mezizubním.

Na preventivních prohlídkách dostávám pochvalu, že nemám ani plak ani zubní kámen. Ze začátku se vám zdá, že je toho hodně, že nebudete dělat celý večer nic jiného než jen čistit zuby, ale stálým zkoušením své pohyby zdokonalíte, zautomatizujete a potom už vám vůbec nepřijde divné, že si večer k televizi vezmete zubní kartáček místo brambůrků. Navíc je to dobrá rada pro ty z vás, kteří chcete zhubnout. Místo pochutin si vezměte kartáček a čistěte.

Preventivní prohlídky

Ještě bych chtěla apelovat na důležitost preventivních prohlídek. V praxi se bohužel setkáváme s tím, že rodiče přivedou poprvé dítě až ve 3 letech, kdy již má chrup ke kompletní sanaci. Určitě je lepší vodit děti od 1 roku s sebou 2krát ročně na preventivní prohlídky. Dítě si zvykne na stomatologické prostředí, kde mu většinou jen lékař prohlédne chrup, dostane obrázek, kelímek nebo hračku. Pokud za čas potřebuje výplň, nyní už známý lékař ho lépe přemluví ke spolupráci. Také je jednodušší řešení počínajícího kazu, než postižení pulpy v důsledku hlubokého kazu. Děti u stomatologa regulační poplatek za prevenci neplatí, dospělí jen při první návštěvě. Druhou prevenci v tomtéž roce mají také bez třicetikorunového poplatku.


Kateřina Blínová, stomatologická sestra, stomatologie Praha-Řeporyje (jedovate.bylinky@volny.cz)

Ohodnoťte tento článek!