Co by měla vědět dětská sestra o onemocněních kůže u dětí

 

Ilustrační foto Vladimír Brada

Sestra musí umět rodičům vysvětlit, že kůže dítěte, především v prvním roce života, se liší od kůže dospělých. Již v porodnici po odstranění mázku (vernix caseosa – caseosus znamená sýrovitý) se může po vystavení vzduchu kůže v povrchní vrstvě lehce odlupovat, to je ale normální nález a stav nevyžaduje žádnou intervenci. Řada dětí má na určitých místech těla drobné nebo i větší mateřské znaménko ve smyslu barevné změny – kůže je více nebo méně sytě červeně zbarvena. Barevné změny vznikají na podkladě menšího či většího rozšíření podkožních cév (většinou jde o kapilární hemangiomy). Projeví se skvrnami různých barevných odstínů – načervenalé nebo slabě červené mají tendenci postupně zcela vymizet, tmavě zbarvené skvrny spíše přetrvávají. Pokud jsou změny v menším rozsahu a nepříliš intenzívní, je třeba rodiče spíše uklidnit a sdělit, že většina těchto skvrn má později tendenci k vyblednutí bez jakéhokoliv zákroku.

Některé hemangiomy mohou být i výrazně nad úrovní kůže (kavernózní hemangiom). Takové vrozené kožní změny budí již od počátku pozornost rodičů a rozsáhlé postižení představuje kosmetický defekt, navíc je zde spojitost s dalšími riziky – např. přítomností podobných změn ve vnitřních orgánech. Rozsáhlejší kavernózní hemangiomy mohou představovat závažnější problém, který musí pak pediatr řešit společně s dalšími odborníky (plastický chirurg, dermatolog atd.) a rozhodnout, které postižení je vhodné pro konzervativní léčbu nebo pro chirurgické řešení. Mimo zvýšeného množství cév mohou být barevné kožní změny – mateřská znaménka – způsobeny i nahromaděním pigmentu, vzácněji jde o kombinaci obou komponent.

Dětská pokožka má své zvláštnosti

V prvních měsících života mají kojenci tendenci k určité přecitlivělosti kůže, která se projevuje výskytem různých vyrážek, které většinou spontánně mizí a vyžadují pozornost lékaře, jen pokud se zvětšuje jejich rozsah, děti jeví ještě jiné příznaky nebo vyrážka přetrvává delší dobu.

Zdravé děti nepotřebují příliš často různé kožní olejíčky, lotia, zásypy atd., i když těchto produktů je i na našem trhu v poslední době velký výběr. Pokud je kůže dítěte přece jen suchá, doporučuje se použít spíše lotia než olejových přípravků. Není snad třeba zdůrazňovat, že všechny přípravky, zvláště u kojenců a batolat, by měly být označeny tak, že jsou pro děti, a respektují tak zvláštnosti dětské kůže. I kvalitní kosmetické přípravky pro dospělé obsahují často celou řadu chemikálií, které jsou snášeny bez problémů kůží dospělých, ale ne dětí.

Diskuse kolem koupání

U nás je dlouhá tradice, že se novorozenci a kojenci koupou většinou denně, včetně toho známého rituálu okolo celé akce. Ne všichni pediatři na světě to ale doporučují, řada z nich se domnívá, že koupání 2 až 3krát týdně je dostatečné. Častý styk s vodou ale samozřejmě kůži vysušuje a nutí pak nadměrně používat promašťující prostředky. Ve dnech, kdy se dítě nekoupe celé, stačí většinou k běžné osobní hygieně odstranit nečistotu z nezakrytých částí těla, tj. obličeje a rukou (zbytky jídla, špinavé ruce po kontaktu s okolím).

Zvláštní pozornost samozřejmě vyžaduje okolí zevního genitálu, zvláště očišťování po stolici. Na našem trhu jsou k tomuto účelu k dispozici speciální vlhké ubrousky, měly by nést označení „pro děti“. Stejnou službu mohou ale prokázat i čisté vlhké bavlněné pleny.

Aby pleny nedráždily

Na místním podráždění kůže v místě přiložených plen se u kojenců podílí několik faktorů – např. tenčí svrchní vrstva kůže, tendence k vyšší vlhkosti v této oblasti, tření kůže proti materiálu pleny, směs stolice a moči. Enzymy obsažené ve stolici rozkládají např. v moči přítomnou ureu (močovinu) na amoniak (čpavek), ten zvyšuje nefyziologicky pH povrchu kůže, zásadité prostředí aktivuje ve stolici přítomné enzymy, kůže je pak chemicky drážděna. Velkým pokrokem v této oblasti bylo nepochybně zavedení jednorázových papírových plen s obsahem celulózy a AGM (Absorbent Gelling Material). AGM absorbuje mnohonásobně větší obsah vody (moči), než je jeho vlastní váha, a odděluje se tak moč od stolice. Enzymy obsažené ve stolici nemohou pak působit na ureu v moči, kůže není vystavena dlouhodobě vlhkosti atd. Tak je možno zabránit narušení pokožky, která se jinak může infikovat a vzniká mikrobiální infekce, ev. infekce kvasinkami.

V poslední době se objevilo další vylepšení jednorázových plen – jejich povrch je pokryt přípravkem vyrobeným na podkladě vazelíny (tzv. lotion care). Ten je nanesen na povrch plen v proužcích, mezi nimi se vlhko volně nasává do jádra pleny a váže se na AGM. Řada klinických studií provedených již dříve v minulosti ukázala, že jednorázové pleny výrazně snižují riziko plenkové dermatitidy.

A co radit matkám, když se objeví skutečně významnější plenková dermatitida? Především měnit častěji pleny, určitě po každé stolici, tedy často kontrolovat, zda se dítě již vyprázdnilo. Ani pleny s AGM nemají neomezenou kapacitu a šetření na čisté pleně se zde nevyplatí! Do plen balíme dítě v těchto případech volněji, aby ke kůži měl přístup vzduch. Pokud je možno dítě nechat přechodně bez plen, je to výhoda, ke kůži může vzduch.

Z dětských lůžkových oddělení jsou známé úspěšné pokusy sušit kůži dítěte s těžší plenkovou dermatitidou „etavirou“, pozor ale na možnost přehřátí dítěte nebo dokonce poškození kůže (spáleniny 1. 2. stupně!) při malé vzdálenosti zdroje tepla od dítěte!

Kůži je třeba očistit, osušit, možno použít kvalitní dětský zásyp, ev. krém. Matky musí být poučeny, že pokud se místní stav kůže má tendenci horšit, měly by dítě předvést pediatrovi, hrozí riziko místní bakteriální nebo kvasinkové infekce. Zvláště rychlý vývoj puchýřů naplněných tekutinou v oblasti plenkové dermatitidy, ale i jinde na těle, je známkou bakteriální infekce (impetigo) a vyžaduje včasnou intervenci. O celkovém podání antibiotik musí rozhodnout pediatr.

Upozornění pro rodiče dětí s atopickým ekzémem

Zvláštní kapitolu zasluhující samostatné zpracování je seborhoická dermatitida a atopický ekzém. Zde budiž jen uvedeno, že atopický ekzém se vyskytuje často v rodinách – u rodičů a jejich dětí. Narodí-li se v rodině novorozenec, který má sourozence s těžkým atopickým ekzémem nebo recidivujícími bronchitidami, ev. bronchiálním astmatem, měla by i dětská sestra vědět, že takové dítě by nemělo dostat po porodu žádný běžný mléčný přípravek. Musí být plně kojeno a matka by měla být poučena o vlastní dietě kojící ženy. Pokud kojení není z jakýchkoliv důvodů možné, je třeba zahájit od samého začátku výživu speciálními hypoalergenními mléky, o typu rozhodne pediatr.

Ohodnoťte tento článek!