Dentální hygiena – instruktáž, výběr pomůcek a metody čištění

Zuby jsou naše vizitka, umíte je správně čistit? Dnes již většina lidí ví, jak důležitá je dentální hygiena, i když osvěta ještě někde pokulhává. Je také známo, že špatná hygiena přispívá ke zvýšení rizika chorob krevního oběhu, zhoršení cukrovky, revmatického onemocnění, předčasného porodu atd.


SOUHRN: Hlavní příčinou vzniku a rozvoje onemocnění závěsného aparátu zubů je nedostatečná ústní hygiena. Důležitá je výchovná a preventivní činnost v oblasti dentální hygieny a motivace ke správné péči o dutinu ústní. Výběr vhodných pomůcek a čisticích technik vše usnadní.
Klíčová slova: dentální hygiena, hygienická instruktáž, gingivitida, parodontitida

SUMMARY: The lack of oral hygiene is the main cause of development of disease of supportive dental apparatus. Good education, prevention and motivation to dental hygiene is necessary for proper mouth care. Appropriate cleaning techniques and equipment will make the process easier.
Key words: dental hygiene, hygienic instruction, gingivitis, parodontitis


 

Správným čištěním předcházíme gingivitidě (zánětu dásní), kterou trpí v naší republice většina dospělých, následné parodontitidě (postižení závěsného aparátu zubu), ale i vzniku zubního kazu. Dobře odstranit zubní plak není jednoduché. Důležitá je především prevence. Díky ní předejdeme uvedeným problémům, a proto ji nesmíme podcenit. Chceme-li mít jistotu, že si chrup umíme správně vyčistit, měl by každý z nás projít instruktáží orální hygieny. Základům správného čištění zubů naučí jak stomatolog, tak dentální hygienistka, kteří nejlépe vysvětlí, proč je prevence důležitá, a poradí, jak vše nejlépe zvládnout. (1, 2)

Hygienická instruktáž – motivace

Pacienta je nutné správně motivovat, pokud chce mít zdravé zuby, musí pro to také sám něco udělat. Provádět domácí péči o chrup svědomitě, pečlivě odstraňovat zubní povlak, aby zuby byly bez kazů a dásně zdravé, nikoli spoléhat jen na stomatologa. Důležitá je instruktáž dentální hygieny, kdy je pacient poučen o správném čištění dutiny ústní a o příčině vzniku gingivitidy. Bakterie zubního plaku uvolňují toxické látky, aktivují imunitu a krvácení dásní je pro pacienta jasným signálem, že trpí zánětem. Pokud se zánět nezačne léčit, dochází postupně ke zhoršování. Dásně tedy začnou krvácet, jsou zarudlé, objeví se nepříjemný zápach z úst a postupně se vytvoří zubní kámen. Později se začnou zuby rozestupovat a viklat, vytvoří se parodontální choboty, alveolární kost ustupuje i s dásní a vzniká parodontitida. Nedostatečnou hygienou se vše neustále zhoršuje. (1, 2) Pomůcky dentální hygieny a jejich správný výběr

Chceme-li si pečlivě vyčistit zuby, je třeba mít kvalitní mechanické i chemické pomůcky, kterých je v dnešní době naštěstí velké množství. Je velmi důležité vybrat si správné zubní kartáčky a naučit se je především správně používat. K dennímu mechanickému čištění používáme různé typy a tvrdosti kartáčků, klasické, jednosvazkové a mezizubní. Nejdůležitější je měkký kartáček s hustě osázenými jemnými štětinkami se zaoblenými konci a s krátkou pracovní hlavicí. Takový kartáček má vynikající čisticí účinnost, umožní dobrý přístup k zubům a k okrajům dásní. V interdentálních prostorách odstraňujeme plak mezizubními kartáčky různých velikostí a dentálními nitěmi (flossing), které mohou být nevoskované, povoskované, obohacené fluoridy, mentolem a jinými příchutěmi.

Fixní protetické náhrady a implantáty doporučujeme čistit superflossem (vláknem se zpevněným navlékacím koncem). Můžeme také použít zubní nit napnutou v držáčku (flosspik), který umožní snadnější zavádění do mezizubního prostoru. Existují také různé typy plastových nebo dřevěných párátek, která mohou být navíc impregnována např. fluoridy. Správnost používání mezizubních pomůcek musí vždy zkontrolovat odborník. Pro čištění jazyka se dobře hodí plastová škrabka s tvarovanými lamelami, která jemně odstraní povlak z povrchu jazyka stíráním ven z úst. Dobrou doplňkovou mechanickou a masážní pomůckou je ústní sprcha (orální irigátor).

Při každodenním používání orálního irigátoru vodní paprsek prokrvuje a stimuluje dáseň, odstraňuje povlak a tím redukuje tvorbu zubního kamene. Ergonomický tvar trysek umožňuje výplach vodou nebo antibakteriálním roztokem i v těžko dostupných prostorách chrupu. Výborně se hodí na výplach parodontálních chobotů a výrazně pomáhá při léčbě parodontitidy. Sprcha efektivně odstraní zbytkový plak u fixního ortodontického aparátku a protetických náhrad. K dennímu čištění používáme i chemické přípravky, jako jsou zubní pasty, ústní vody různého složení a příchutí, dalším doplňkem jsou masážní gely, které regenerují a posilují zánětlivé dásně a zklidňují sliznice v ústech. Pasty i vody zvyšují odolnost skloviny (remineralizace) a zabraňují ztrátě minerálů ze skloviny (demineralizace).
Chemická kontrola plaku je však účinná až po důkladném mechanickém očištění zubů.

Pomůcky dentální hygieny

Mezizubní kartáčky

Čištění dentální nití (flossing)

Čištění fixního ortodontického aparátku jednosvazkovým kartáčkem

Škrabka na jazyk, jednosvazkový kartáček, speciální kartáček k implantátům, dentální nit

Čisticí metody

Techniky čištění by měly být vždy šetrné k zubům i dásním. Dentální hygienistka nejlépe nacvičí s pacientem různé čisticí techniky s uvedenými pomůckami. Stillmanovou technikou, pod úhlem 45°, stíráme kartáčkem vertikálně směrem od dásně k zubu. Doporučuje se zvláště u gingiválních recesů (nezánětlivý ústup dásně). Při Bassově technice směřují štětiny do gingiválního sulku pod okraj dásně také pod úhlem 45°. Drobnými vibračními pohyby odstraňujeme povlak, stimulujeme dáseň a dobře vyčistíme gingivální žlábek (sulcus). Existuje ještě řada dalších technik čištění zubním kartáčkem, žádná z nich však nevyčistí mezizubní prostory.

Při čištění těchto prostor používáme mezizubní kartáčky a dentální nit. Rozlišujeme různé velikosti a tvary kartáčků, zavádíme je mezi zuby pod mírným tlakem. Šířka kartáčku musí vyplnit celý mezizubní prostor, vybírá ji stomatolog nebo dentální hygienistka proměřením prostoru speciální sondou s kalibrací. Odstraňování povlaku nití (flossing) provádíme zvláště tam, kde jsou zuby hodně stěsnané a kam se mezizubní kartáček nedostane. Nit zavádíme pilovitě přes bod kontaktu pod okraj dásně, až do gingiválního sulku, a vyčistíme boční plochy zubů. Pro obtížnost je nutné nácvik používání dentální nitě opakovat pod odborným dohledem, abychom nepoškodili mezizubní papilu.

Dnes se hodně využívá také jednosvazkový kartáček, který se výborně hodí k odstraňování plaku v těžko dostupných místech chrupu. Často se doporučuje k hygieně v oblasti fixních ortodontických aparátků, protetických náhrad a implantátů.

Závěr

Čisté zuby a zdravé dásně člověku dají dobrý pocit, zářivý úsměv a svěží dech. Správné provádění domácí hygieny dutiny ústní prospěje i lidskému zdraví. Jen pacienti, kteří pečlivě provádí dentální hygienu, chodí na pravidelné zubní prohlídky ke svému stomatologovi, eventuálně k dentální hygienistce na odstranění zubního kamene, mají zdravý chrup i závěsný aparát zubů.


O autorovi: Marie Dlouhá, Stomatologická klinika, FN u sv. Anny v Brně (dlouha@fnusa.cz)

Ohodnoťte tento článek!