Dermokosmetika a akné

Akné je nejčastějším kožním onemocněním, postihuje převážnou část dospívající mládeže, ale bohužel čím dále častěji i dospělé jedince, zejména ženy. Při mírnějším průběhu jsou pacienti sužováni především z kosmetického hlediska, přesto se jedná o skutečnou kožní chorobu, kterou je nutno léčit.


SOUHRN: Péče o pleť postiženou akné zahrnuje kromě základní dermatologické léčby i správně prováděné čištění pleti a využití moderní dermokosmetiky. Ta může někdy i vhodně doplňovat dokonce perorální léčbu akné. Také eliminace faktorů zhoršujících průběh onemocnění je důležitou podmínkou úspěšné léčby. Doplněním terapeutických možností jsou korektivně dermatologické metody.
Klíčová slova: akné, péče o pleť, dermokosmetika

SUMMARY: Care of skin with acne includes dermatologic treatment, proper skin cleaning and use of modern dermato-cosmetic techniques which can complement oral medications. The important part of the treatment is elimination of aggravating factors. Corrective dermatology techniques can be added to the treatment plan.
Key words: acne, skin care, dermato-cosmetic


 

Zejména lehčí formy akné svádějí k samoléčbě pouze kosmetickými přípravky, kterých je na trhu nepřehledné množství. Nedoporučujeme řídit se pouze radami pracovníků lékáren, natož parfumerií. Stejnou chybou je pouhé používání nutrikosmetiky (potravinové doplňky), rostlinných přípravků, homeopatik aj. bez vyšetření dermatologem. Tyto možnosti mohou být vyzkoušeny pouze v úplném počátku akné se zcela minimálním klinickým nálezem, neboť léčiva jsou v kosmetických přípravcích vždy v nižší koncentraci než terapeutické, používané v dermatologických externech.

Pro prognózu akné je důležité začít s účinnou léčbou v okamžiku výskytu prvních uhříků, můžeme tak zabránit rozvoji těžších forem a případně jizvení. To je důležité pacientovi zdůraznit, současně s tím, že výsledky léčby jsou markantní nejdříve po měsíci terapie, že léčba musí být dlouhodobá, že její přerušení vede k relapsu onemocnění. Diplomaticky vhodné je zdůraznit individualitu délky trvání akné, aby měl pacient více času s chronicitou onemocnění se vyrovnat a donutil se péči o svou pleť nezanedbávat, nerezignovat. Kosmetický výsledek, zejména u projevů na obličeji, základní vizitky osobnosti, může být při dostatečné motivaci k adekvátní léčbě podstatně lepší než u nepoučeného pacienta.


Dále čtěte: Jak se zbavit akné u dětí i v dospělosti


Při dobré odezvě na léčbu dojde ke zlepšení obvykle až za l měsíc, za 2–3 měsíce je zlepšení cca o 60–70 %. I při zahrnutí nejúpornějších případů se uvádí v 80 % případů průměrné zlepšení o 80 % v průběhu 6 měsíců. Vždy je nezbytná další udržovací léčba, mnohdy i po dobu několika let. Při předčasném vysazení léčby musíme počítat s novým vypuknutím projevů akné, i pokud byla léčba úspěšná.

Tudíž i při ideálním výsledku je vhodné pokračovat v zevní léčbě, tzv. do ztracena, čili ošetřovat kůži obden, dvakrát týdně apod., popř. ještě nějakou dobu používat alespoň kosmetiku pro pleť s akné a při sebemenším náznaku opětovné tvorby nových projevů léčbu opět zintenzivnit. Při převaze komedonů (uhrů) a pro udržovací léčbu jsou nejvhodnější zevní retinoidy (adapalene, tretinoin), popř. u citlivější pleti přípravky s kyselinou azelaovou. Působí nejkauzálněji, redukují tvorbu (mikro)komedonů a tím předcházejí vzniku sekundárních zánětlivých projevů.

Vysvětlíme nutnost spolupráce spočívající v pravidelném čištění pleti (speciální pleťové vody, gely, šampony či syndety k čištění pleti). Zdůrazníme, že manipulace jako mačkání, škrábání apod. jsou naprosto nevhodné a mohou projevy akné zhoršovat. Prodlužují hojení, vedou ke vzniku sekundární infekce a k progresi do hloubky, ke vzniku jizev a hyperpigmentací (acne excoriata).

Vzhledem k současným vztahům mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami je mnohdy vhodnější navštívit dermatologa zaměřeného na estetické kožní problémy, alespoň v počátku léčení, i za cenu nadstandardní placené péče. Výsledek tohoto vyšetření je však někdy vhodné konzultovat s běžným odborným dermatologem, neboť komercializace speciálních pracovišť může jejich pracovníky vést k volbě zbytečně náw kladnější strategii terapie (viz metody korektivní dermatologie v závěru článku), přitom se srovnatelnými výsledky jako obvyklé použití dermatologických extern a celkově užívaných léků. Naopak při velké motivaci a dostatečném finančním zázemí mohou tyto dražší metody dosáhnout rychlejšího nástupu regrese akné. Součástí léčby by měla být i eventuální psychoterapie, zvláště v citlivém období dospívání mohou vznikat komplexy méněcennosti, poruchy adaptace v kolektivu, dokonce i těžké deprese. Psychická alterace přitom nemusí odpovídat tíži kožního nálezu.

Kosmetické přípravky

V dermokosmetice akné jsou vhodnými vehikuly nedráždivé pleťové vody, mléka, lehké krémy či gely. Naopak nedoporučujeme mnohdy iritující alkoholové roztoky, které mohou zhoršovat seboreu a především zakazujeme mastné krémy či masti, které ještě zhoršují přemaštění pleti, ucpávají vývody mazových žláz a mohou působit komedogenně a tak akné zhoršovat ve smyslu acne cosmetica. Řada renomovaných dermatokosmetických firem dnes nabízí v lékárnách ucelené řady kvalitních čisticích, odmašťujících, zklidňujících i korektivních přípravků pro aknózní pleť (La Roche-Posay, Bioderma, Avéne, Eucerin).

Vhodná dermokosmetika může být někdy jedinou možností zevní léčby u nadměrně citlivé pleti či u pacientů s atopickým ekzémem nebo seboroickou dermatitidou. Také u postpubertální akné dospělých žen, kde je kůže již sušší, často bez komedonů a obvykle s nižší tolerancí vůči účinnějším zevním lékům, je dermokosmetika vhodná k doplnění hormonální terapie kontraceptivy s kombinací estrogenu a gestagenní složky s antiandrogenním účinkem (cyproteronacetát, drospirenon, desogestril).

Základním doplňkem zevní dermatologické terapie, podle možností tolerance používaného preparátu, jsou tzv. čisticí přípravky ve formě pěnivých gelů, tekutých syndetů (moderní forma detergentů), popř. čisticích ubrousků aj. Dalšími vhodnými doplňky zevní léčby jsou adstringentně působící preparáty, redukující velikost folikulárních vývodů, někdy je prezentován i jejich příznivý vliv na kvalitu a množství kožního mazu.

Dobrý kosmetický efekt mohou mít i hydratační přípravky, které zmírňují vedlejší účinky silně účinných, ale vysušujících až iritujících extern k léčbě akné. Dokonce studie s preventivním použitím hydratačně působícího preparátu Effaclar H pěna nebo krém při celkové léčbě retinoidem izotretinoinem výrazně snižovala nežádoucí přesušování a dráždění pleti a zlepšovala výrazně compliance pacientů.

Účinnými látkami v kosmetických preparátech k léčbě akné bývají keratolytika – kyselina salicylová, která v nízkých koncentracích působí i protizánětlivě, a kyselina mléčná, která kromě keratolytického efektu je přirozeným hydratačním faktorem kůže a podporuje intaktnost kožní bariéry, čímž působí i antibakteriálně a protizánětlivě. Příznivý vliv mají další léčebně působící látky jako zinek, antioxidanty, vitamin C, selen, tea three oil, látky z mrtvého moře, další přírodní produkty aj. Firmy s progresivnější dermatokosmetikou dosahují lepších účinků kombinací více látek jako LHA + ac. salicylicum s keratolytickým účinkem, synergicky doplněným keratoregulačním efektem kyseliny linolové, navíc s protizánětlivě a antibakteriálně působícím niacinamidem, piroctonem, zinkem a zklidňující termální vodou (Effaclar DUO).

Některé kosmetické přípravky ke zlepšování akné obsahují i zmatňujíci a tónovací látky, které slouží jako make-up. Jako krycí prostředky ke kosmetické kamufláži projevů akné jsou vyráběny i korektivní tyčinky k cílenému použití na ojedinělé projevy akné, někdy jsou dokonce zeleně zbarveny a sumací s červenou barvou zánětlivých projevů působí velmi dobrou barevnou korekci, mohou mít navíc vysušující protizánětlivý efekt.

Exfoliativní peelingové přípravky mohou být kombinací chemického i mechanického působení. Peeling působící látky (alfa-hydroxykyseliny, kyselina glykolová aj.), podobně jako retinoidy jsou ve volně prodejných kosmetických preparátech v nízké koncentraci, tudíž jejich efekt je oproti terapii lékařem výrazně nižší. Nicméně používání AHA kyselin ztenčováním str. corneum zvyšuje účinek antibakteriálně působících extern včetně retinoidů.

Při používání iritačně působících extern, ale i izotretinoinu perorálně nesmíme opomenout v letním období používání sunscreenů, speciálně vyrobených pro aknózní pleť (Photoderm AKN SPF 40). Jejich aplikace snižuje nejen riziko vzniku hyperpigmentací při terapii minocyclinem či hormonálními preparáty, ale snad také riziko fototoxických či fotoalergických reakcí po tetracyklinech. Může omezovat i intenzitu hyperpigmentací typických pro hojení při acne excoriata.

Čištění pleti

Součástí léčby akné je čištění pleti, neřeší však příčiny akné, pouze zmírňuje akné opticky mechanickým odstraněním viditelných černých, popř. bílých komedonů. Při vhodném způsobu provedení tak odstraněním rohovinové zátky folikulu i nadměrného sýrovitého obsahu komedonu můžeme předejít i následné tvorbě zánětlivých lézí. Důležité je vědět, že špatně prováděné čištění pleti může stav akné dokonce zhoršovat. Vhodné je alespoň v počátku čištění pleti absolvovat v odborných kosmetických zařízeních (pozor, ne všechna ho provádějí kvalitně).

Napařením kůže, např. ve speciální obličejové sauně, na trupu horkou koupelí postižených partií, případně jednodušeji přiložením jemné potravinářské folie se docílí prohřátí pokožky s následným změknutím rohoviny, zřídnutí mazu a rozšířením ústí folikulů. Po napářce většina kosmetických pracovišť nyní preferuje odstraňování obsahu komedonů přiměřeným tlakem prsty obalenými stočeným kosmetickým ubrouskem. Riziko prasknutí stěny komedonu s penetrací jeho obsahu do okolní podkožní tkáně při nadměrném tlaku vede ke vzniku zánětu. Proto je hlavně u bílých uhříků, které mají jen miniaturní vývod, důležité usnadnit drenáž mazu šetrným natržením povrchu komedonku sterilní jehličkou.

Doma a při výskytu pouze drobounkých komedonů, viditelných někdy pouze při šikmém osvětlení po vypětí kůže, můžeme čistit kůži jednodušeji po napářce za pomoci kvalitního toaletního mýdla, lépe speciálních mýdel či syndetů (šamponů pro pleť postiženou akné) krouživými pohyby štětkou na holení se zkrácenými chlupy na obličeji, na trupu použijeme nepříliš drsný kartáček. U mírných forem s mikrokomedony stačí používat volně prodejné exfoliativní peelingové přípravky – mikroabraze.
Čištění pleti zakončíme ošetřením adstringentní pleťovou vodou nebo lihovým roztokem.

Zevní léky, zvláště retinoidy a benzoylperoxid, by měly být použity nejméně až za několik hodin po čištění pleti, je třeba poradit se s ošetřujícím kožním lékařem.
Ošetření pustulek s opatrným tangenciálním propíchnutím jejich čepiček sterilní jehlou a následným odsátím hnisu tamponem s dezinfekčním roztokem může urychlit jejich hojení.

Faktory zhoršující akné

Zhoršení akné může vznikat v důsledku některých fyziologických faktorů, vlivů zevního prostředí i celkově působících faktorů.
Menstruace: Velmi časté u dívek a žen je zhoršování těsně před menstruací, obvykle několik dní před jejím příchodem, po menstruaci se projevy opět zlepšují.

Těhotenství: Těhotenství na průběh akné obvykle nemá příliš velký vliv, často však dochází ke zlepšení až ústupu projevů, někdy po přechodném zhoršení v první třetině gravidity. Sexuální život: Zahájení sexuálního života ústup akné neurychluje, nicméně je pravděpodobné, že pravidelný sexuální život může přispívat ke stabilizaci hormonálních poměrů a tím alespoň minimálně přispět. Hlavním faktorem je však věk a genetika.

Dietní opatření: Dietní opatření na průběh akné většinou nemají žádný vliv. Jen zcela výjimečně je pozorováno zhoršení po konzumaci většího množství čokolády, popř. sladkých a tučných jídel. Vhodnější je samozřejmě vyvážená lehčí strava s dostatkem ovoce, zeleniny i tekutin.

Vliv zevního prostředí: Negativní vliv na průběh akné má pobyt v horkém dusném prostředí (kuchaři apod.). Někdy akné zhoršuje také činnost spojená s výrazným pocením, zvláště při nedostatečných hygienických podmínkách.
Mechanické tření a zapaření projevů akné pod vrstvou vlasů, klobouky, čelenkami (hippies acne), zapářka zad o koženková sedadla u řidičů apod. může mít rovněž negativní vliv.

Sluneční záření: Sluneční záření ve většině případů akné zlepšuje, zejména při pobytu u moře či na horách. U některých pacientů však k letnímu zlepšování nedochází a výjimečně pozorujeme i zhoršování v letním období. Tzv. Malorca acne vzniká po pobytu u jižních moří obvykle jako náhlý vznik či zhoršení akné během či krátce po dovolené v horkém, spíše dusném prostředí. Na jejím vzniku se podílí zvýšení keratinizace v důsledku působení UV záření, přispívat ke vzniku může i větší pocení, eventuálně nevhodné opalovací krémy a oleje. Obviňuje se také přítomnost nafty v mořské vodě.

Škody způsobené pacientem: Vymačkávání a škrábání projevů akné je absolutně nevhodné. Je-li vyvíjen větší tlak při mačkání projevů akné, dojde vždy k průniku obsahu komedonu do podkoží a vzniku výraznější zánětlivé reakce s delším hojením a častějším vznikem jizev nebo pozánětlivých pigmentací.

Zevně působící chemikálie: Zevně působící chemické látky (ropné deriváty jako minerální oleje, mazadla, vazelína, chladící směsi, dále dehet, výjimečně pevné chlorované uhlovodíky apod. používané v chemickém průmyslu), které samy mohou akné vyvolávat (acne oleosa, acne picea, acne chlorina aj.), mají samozřejmě negativní vliv i na acne vulgaris. Chlorovaná voda akné nevadí.

Kosmetika: Kosmetické krémy, zejména s obsahem vazelíny, ale i pleťová mléka, make-up, opalovací krémy, některá mýdla a saponáty obsahující komedogenně působící substance (lanolin, parafínový olej, určité druhy rostlinných olejů, mastné kyseliny aj.) mohou akné zhoršovat, případně provokovat vznik tzv. acne cosmetica (obdoba acne oleosa). Nejjistější volbou je tudíž používání kosmetických přípravků určených pro pleť postiženou akné, tzv. „problémovou“ pleť. Také není u akné vhodné kůži v postižených lokalitách ještě přimašťovat – anamnéza používané kosmetiky!

Léčiva použitá celkově, popř. lokálně: Nežádoucí vliv na acne vulgaris mají i léky, které vyvolávají acne medicamentosa – typ polékového výsevu podobný akné (steroidní hormony a anabolika, antiepileptika, sedativa, zejm. lithium a barbituráty, některá orální kontraceptiva, injekční vitamin B6 a B12, přípravky s jódem a brómem, Nidrazid, antibiotika, cyklosporin A, fotochemoterapie používaná zejména v léčbě psoriázy (psoraleny + UVA, tj. PUVA).

Eliminace faktorů zhoršujících akné

Součástí léčby je eliminace nebo alespoň omezení faktorů negativně ovlivňujících průběh akné. Patří k nim:
* zvýšená teplota a vlhkost kůže (dlouhé vlasy, nánosy make-upu, helmy, klobouky, neprodyšné oděvy, koženková opěradla vozidel, zvýšené pocení v horkých a dusných provozech a při sportování),
* špatné hygienické podmínky, prašné prostředí, znečištění oděvů oleji aj. ropnými deriváty (osobní a pracovní hygiena),
* mechanické vlivy (tření drsných svetrů a sedadel ve vozidlech, roláky, opasky, někdy i housle),
* nevhodné manipulace jako škrábání projevů akné, mačkání uhříků prsty,
* stresy (osobní problémy, pracovní přetížení, zkouškové období) – hlavně u acne excoriata,
* komedogenně působící látky (kosmetické krémy, oleje, dehet aj.) – akné ze zevních příčin,
* uvedené léky – glukokortikoidy, antiepileptika, jodové preparáty, psychofarmaka, hormonální antikoncepce, vitamin B aj.,
* hormonální poruchy,
* výjimečně fokální infekce – zejména v oblasti ORL.

Korektivně dermatologická péče

Možnosti ošetření pleti postižené akné kompletizují metody korektivní dermatologie (peeling, CO2 lasery, dermabraze vysokofrekvenční elektrickou bruskou k výbrusu jizev, popř. pigmentací, injekce kolagenu nebo silikonu do jizev). Ovlivnit jizvy je vždy obtížné, žádná jizva nemůže zmizet, je možno pouze zmenšit její nápadnost. Důležité je, aby léčbu prováděl zkušený odborník, při indikaci je důležitá i míra motivace pacienta a jeho očekávání.

Smoothbeam laser působí hlavně tepelnou nekrózou mazových žláz a folikulárního epitelu. Léčba je účinná, ale velmi nákladná. Nezabrání obvykle relapsům, její efekt musí být udržován následnou klasickou zevní, popř. vnitřní terapií (u žen obvykle hormonální).
Využít je možno i soft laserů s mírným protizánětlivým působením, diodových laserů nebo intenzivních pulzních zdrojů světla.

Dalšími doplňujícími metodami jsou fototerapie – solux, biolampy, modré či červené světlo, popř. fotodynamická terapie s aminolevulovou kyselinou následným ozářením modrým světlem.

Závěr

Léčba akné má lepší výsledky, pokud začne v okamžiku výskytu prvních uhříků, popřípadě drobných zánětlivých změn. Největší chybou je samoléčitelství kosmetickými či rostlinnými přípravky, homeopatiky a podobně. Podmínkou úspěšnosti léčení je poučení o nezbytnosti pravidelné péče a nutnosti dobré a dlouhodobé spolupráce. Také správné používání zevních, případně vnitřních léků a vhodný výběr doplňující dermokosmetiky má velký význam. Důležitá je i anamnéza týkající se faktorů vyvolávajících či zhoršujících akné, včetně uvedených celkových léků a u žen gynekologická anamnéza.


O autorovi: Doc. MUDr. Olga Vohradníková, CSc., Dermatovenerologická klinika 3. LF UK, předsedkyně Společnosti korektivní dermatologie ČLS JEP

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001
Ohodnoťte tento článek!