Editorial

O dárcích

Dáváme si dárečky – nejen o vánocích. Mezi významné, které jste v tomto roce dostali, řadím odbor ošetřovatelství na ministerstvu zdravotnictví. V nejbližších měsících se ukáže, zda tu je z pouhého přání mezinárodních sesterských organizací a doporučení WHO, anebo zda vznikl v upřímné snaze stát se obhájcem, mluvčím a organizátorem českých sester.

Dárek, který bych vám osobně přála, a to důstojné finanční ohodnocení vaší práce, jste zatím nedostali. Šanci vidím v blízké budoucnosti – v konečně se pozvedávající ekonomice a pak v momentu, kdy se staneme členy Evropské unie a náš zdravotnický systém bude kompatibilní s ostatními i v odměňování zdravotníků.

I redakce Sestry dostala před vánoci dárek. Byly to veškeré ohlasy na naše volání po účasti na tvorbě „tváře a charakteru“ Sestry třetího tisíciletí. Krátce na ně zareaguji.

Přejete si psychologickou poradnu. Od příštího roku rozšiřujeme rubriku Něco pro sebe o stránku psychologického poradenství šitého na profesi sestry. Dále požadujete více článků o zkušenostech sester. I v tomto vyhovíme – kapitola Zkušenosti, náměty, dopisy bude větší. Ovšem musíte také o vašich problémech i radostech více psát.

Všimli jste si, že zmizela právní poradna. Chcete ji, a my ji obnovujeme. Vaše dotazy, týkající se právnické problematiky, nám můžete adresovat do redakce.

Nejvíc našich aktivních čtenářů požaduje servis o vzdělávacích možnostech pro sestry. Od ledna začneme pravidelně otiskovat vzdělávací akce IDV PZ Brno, sekcí ČAS a dalších organizací. Nechcete články od lékařů. Spočítali jsme, že v Sestře jich je patnáct procent. Toto číslo nám připadá přiměřené a zachováme ho.

Netoužíte po rozhovorech s populárními osobnostmi, ale chcete znát názory odborníků ze zdravotnictví. Stane se. Moc vás nebaví soutěže. Opravdu nevím proč, ale pro ty stovky z vás, které obvykle opakovaně soutěží, zůstane tato zábavnější pasáž zachována. Chcete větší informační servis a teorii ošetřovatelství. Vše bude.

Chystáme i další změny, ale nechte se překvapit. A znovu opakuji to, co každý rok: Sestra je váš časopis. Vy si ho píšete, vy ho čtete. Jací jste vy, taková je i ona. Je to Sestra sester.

Nakonec vám všem chci popřát za celou redakci i vydavatele jen to nejlepší do nového roku a nádherné vánoce!

PhDr. Jarmila Škubová

Ohodnoťte tento článek!