Gestační diabetes mellitus -osobní zkušenost

Gestační diabetes mellitus je porucha látkové výměny cukrů diagnostikovaná poprvé v těhotenství. Cukr proniká placentou k plodu a může způsobit komplikace. Dlouhodobě zvýšená glykemie vede k porodu velkých dětí, u nichž hrozí poruchy intelektu, vývojové vady i zvýšené riziko vývoje diabetu ve vyšším věku.

Gestační diabetes mellitus (GDM) se zjišťuje tzv. orálním glukózotolerančním testem (oGTT). Ženě je odebrán vzorek krve a moči a pak vypije roztok 75 g glukózy rozpuštěné v 500 ml tekutiny. Srovnávací vzorky jsou odebírány za 60 a za 120 minut. Hladina glykemie do 6,7 mmol/l je normální.

Osobní zkušenost

Jsem ročník 1977. Při prvním těhotenství (ve věku 26 let) mi test nebyl proveden. Během druhé gravidity mi byl ve 25. týdnu proveden tzv. Sullivanův test (zkrácená verze oGTT) s výsledkem 9,4 mmol/l. Po zjištění pozitivního výsledku mne gynekolog poslal na diabetologii, kde se mnou lékař probral rizika, správná dietní opatření a také vhodný pohybový režim.

Kontroly v diabetologické poradně bývají podle stavu ženy za jeden až dva týdny. Sestra zde naučí těhotnou zacházet s pomůckami -glukometrem, lancetam a testovacími proužky.

Dále ji poučí o měření tzv. velkého glykemického profilu, což je měření nalačno před hlavními jídly, hodinu po nich a večer, případně i v noci. Provádí se i tzv. malý glykemický profil se 2-3 hodnotami glykemie denně. Nutné je alespoň 2krát denně sledovat hladinu ketonů a glukózy, měřila jsem ji močovými diagnostickými proužky Diascreen. Zprvu se mi ketolátky v moči objevily, po zvýšení dávek stravy na 7 byly ojedinělé a minimální. Je třeba jíst často, ale méně.

Dietní opatření

Základem léčby je dieta. Důležité je vynechat tzv. rychlé cukry, podávají se jen tzv. pomalé cukry (polysacharidy) a škroby (chléb, rýže, brambory, těstoviny, luštěniny, výrobky z mouky). Doporučená dávka je 225-270g/ den.

V jednom jídle by nemělo být více než 30-40 gramů sacharidů. Neméně důležitý je i pitný režim a omezení tučné stravy, žádoucí je racionální výživa a zvýšení příjmu vlákniny. Zcela nevhodná jsou sladidla pro diabetiky (možnost poškození plodu). Těhotná diabetička si musí zapisovat vše, co snědla s výsledky měření glykemie.

Příklad mého jídelníčku během dne (měřeno 10. 5. 2006): Glykemie před jídlem: 3,7 mmol/l

* Snídaně (7.00) – vločková kaše = 4 jednotky Glykemie po jídle: 6,5 mmol/l * Svačina (9.00) – jogurt (2 jednotky), kiwi (1 jednotka) = 3 jednotky Glykemie před jídlem: 4,4 mmol/l* Oběd (12.00) – polévka (1,5 jednotky), maso, brambory (3 jednotky), zeleninový salát = 4,5 jednotky Glykemie po jídle: 5,3 mmol/l* Svačina (14.00) – jogurt = 2,5 jednotky* Svačina (16.00) – tyčinka Peggy = 1 jednotka Glykemie před jídlem: 5,7 mmol/l * Večeře (19.00) – rizoto = 4 jednotky Glykemie po jídle: 6,6 mmol/l* 2. večeře (21.30) – jogurt = 2 jednotky * Celkový příjem za den = 21 jednotky (21 x 12 g = 252 g sacharidů).* Glykemie před spaním: 5,3 mmol/l

Glykemie jsem měřila glukometrem ACCU-CHECK GO od firmy Roche Diagnostics. Zprvu mi dělala problém pravidelnost stravování ve dvouapůl až tříhodinových intervalech, protože jsem byla zvyklá jíst větší porce méněkrát denně. Zpočátku jsem měla hodnoty hodinu po jídle i přes 8 mmol/l, po přidání sedmé denní dávky jídla a snížení příjmu sacharidů se mi podařilo dosáhnout normálních hodnot.

Sladkosti v malém množství mi nedělaly problémy, spíše mě překvapilo, že např. kombinace (chléb/sacharidy/ + jablko/ fruktózy/) mi zvýšila glykemii víc než odpovídající kousek čokolády.

Negativní zkušenost

Pokud se i přes dietu glykemie zvyšuje, je nutné aplikovat inzulin. Jde o tělu vlastní hormon, a tak je jeho injekční podávání bezpečné. Perorální antidiabetika užívat nelze, protože by ohrozila plod.

Inzulin se aplikuje individuálně – nejčastěji 2-4krát denně před hlavními jídly. Léčba se týká asi 10 procent těhotných žen se zjištěným GDM. Naštěstí se mi podařilo udržet glykemii v normě jen pomocí diety.

Také já jsem ale prodělala negativní zkušenost. Sullivanův test mi byl proveden 15. 3., výsledek byl následující den odeslán gynekologovi, který zná telefonní čísla svých pacientek. Zprávu jsem se však dozvěděla až 31. 3. při pravidelné kontrole v těhotenské poradně. Na diabetologii mne objednali až na 18. 4., takže prodleva, během níž mohla probíhat léčba, překročila měsíc.

Na kontrolu jdu za rok

Porodem většinou GDM končí. I v případě, že se tolerance cukru znormalizuje, trvá však zvýšené riziko vzniku DM. Proto je vhodné u pacientek, které GDM prodělaly, opakovaně vyšetřovat oGTT.

Plánuje-li žena další těhotenství, měla by být od jeho počátku v péči diabetologa. Správná a včasná diagnóza a léčba mají význam pro další život matky i dítěte. Co se mne týká, narodila se mi 15. 6. 2006 dcera (3400 g a 50 cm). Po šestinedělí mi byly v diabetologické poradně provedeny kompletní krevní odběry. Porucha glykemické tolerance se zcela upravila. Na kontrolu mám přijít za rok.

LITERATURA
Anděl, M.: Život s cukrovkou. Grada, Praha, 1996. Bohušová, D.: Cukrovka a těhotenství. Časopis Máma a já, 6/2006, ročník 1. s. 66-69. Danielová, E.: Výživa v těhotenství. Časopis Miminko, 1/2006, ročník 4. s.13-15. Špitálníková, S.: Těhotenská cukrovka. Časopis Dia život, 2/2006, ročník 17. s. 30-31. Špitálníková, S.: Diabetes a těhotenství. Časopis Dia život, 3/2006, ročník 17. s. 9-11.http://www.safebryo.cz/diabetes_ mellitus.htm

SOUHRN

Gestační diabetes mellitus se projevuje v 2. polovině těhotenství. Objeví se u 2 až 5 procent žen. Ženy, které byly během těhotenství léčeny pro tuto komplikaci, mají asi 5% pravděpodobnost, že se u nich v budoucnu vyskytne DM II. typu. Obvykle však gestační diabetes mellitus po porodu mizí.

SUMMARY

Gestational diabetes mellitus starts in the second half of the pregnancy. It occurs in 2-5% pregnant women. Women that had been treated for diabetes during pregnancy have approximately 5% chance of developing type II diabetes in the future. Usually though the gestational diabetes disappears after the delivery.


O autorovi: Lenka Bleierová, Léčebna dlouhodobě nemocných Nejdek

Ohodnoťte tento článek!