HIV u těhotných žen

Nakažené matky přivedly v ČR na svět už přes stovku dětí, z nich infekci dostaly tři.

Lékaři v ČR ročně odhalí vir HIV u pěti až devíti těhotných žen. Riziko přenosu infekce na dítě je 15 až 35 %. Pokud jsou ale přijata potřebná opatření, klesne pod dvě procenta. Pacientka dostává léky, porod je veden císařským řezem, dítě matka nekojí. Potomek pak má umělou výživu a sirup s medikamenty. Do roku 2009 rodilo 97 nakažených žen, přivedly na svět 100 dětí, z nich nákazu dostaly tři. Od roku 1986 do konce letošního září odborníci v ČR odhalili či potvrdili nákazu HIV u 1636 lidí – u 1333 mužů a 303 žen. Celkem 335 osob již chorobou AIDS onemocnělo a 176 na ni zemřelo.

Letos lékaři za prvních devět měsíců evidovali v ČR 114 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 14 nakažených. Sedm lidí pak na tuto chorobu letos zemřelo. I když ČR patří ve srovnání s vyspělými zeměmi ke státům s malým výskytem nemoci, i tady počet infikovaných každoročně roste. Zatímco v roce 2001 jich přibylo 51, předloni jich bylo už 156 a loni 180.

Podle neziskových organizací a expertů je proto nutné stále na riziko AIDS upozorňovat. Zástupci sdružení i lékaři míní, že strach z choroby v posledních letech opadl, a to i díky vývoji nových léků. Lidé se přestávají chránit. Nemocných přitom přibývá velkou rychlostí, a to zvlášť ve východní Evropě.

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
Ohodnoťte tento článek!