Hlavně klid a nadhled…

Také nesnášíte jednoduché rady pro duševní rovnováhu? Banální desatera slibující zázraky na počkání? Pro tentokrát nechte svůj kritický úsudek spát a čtěte dál. Žebříček tipů pro posílení psychické stability sestavila uznávaná terapeutka, pedagožka a autorka řady populárně-naučných knih Vikki Stark z Velké Británie. Nutno říct, že je přinejmenším inspirativní.

1. Nevěřte ničemu mezi půlnocí a šestou hodinou ranní

Znáte to. Je noc, všude vládne klid a mír, jen vy civíte do stropu a slyšíte každé cvaknutí vteřinovky na budíku. Přestože zoufale toužíte usnout, mozek jako naschvál generuje nekonečné řetězce myšlenek. A nejsou to uklidňující představy, naopak. Ze tmy se vynořují temné úvahy: V práci chystají propouštění… Musím zaplatit povinné ručení! Kolegyně se na mě poslední dobou nějak divně dívají… A do toho se porouchala pračka… Stop! Vzpomeňte si na rčení „ráno moudřejší večera“ a nedopusťte, abyste se zamotala ve spirále negativních myšlenek. Za denního světla se nic nezdá tak černé!

2. Řešte jen problémy, které mají nějaké východisko

Dokonce i ty potíže, které jsou z vašeho pohledu opravdu drsné a se kterými si nevíte rady, se stanou všedními, když s nimi přestanete bojovat. Řešte problémy, které mají východisko, a nezaobírejte se věcmi, s nimiž nic nezmůžete. Pokud nemáte na vlastní dům, ale tísníte se v paneláku, váš šéf je arogantní pitomec anebo si prostě nerozumíte s tchyní, není moc pravděpodobné, že se to v brzké době změní. Uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe, když přijmete fakt, že nemáte na vybranou.

3. Neberte se tak vážně

Zkuste se každý den zasmát sami sobě. To neznamená, abyste se shazovali před ostatními, jen udržujte potřebný nadhled ve vztahu k sobě. Jistě, váš život je veledůležitý, ale uvědomte si, že je mezi sedmi miliardami lidí na planetě… zkrátka jeden z mnoha. Dar sebeironie je vzácný – a svědčí o sebevědomí.

4. Prostě si to „odsedět“

Býváme vynervovaní z tolika věcí, které jsou mimo naši kontrolu. Přitom je to tak jednoduché – pokusit se zůstat nad věcí. Toto doporučení se týká např. stresujících cest letadlem anebo rodinných akcí s příbuznými, které zrovna „nemusíme“. Uveďte se do režimu stand-by a najděte si příjemný detail, který vám pomůže přežít nepříjemné chvilky. Pohled z okna do zahrady, šálek dobré kávy, pohodlné sofa… Zvolna dýchejte a uvidíte, že je za chvíli po stresu.

5. První rozhodnutí bývají nejlepší

Když nad něčím dumáme příliš dlouho, pravděpodobně se vzdalujeme nejlepšímu řešení. Intuice je dobrá věc, leckdy lepší než racionální kalkulace. Navíc – čím déle nad něčím uvažujeme, tím větší máme tendenci podléhat cizím názorům. Jenomže jde o naše subjektivní rozhodnutí, se kterým má okolí společné máloco. Pamatujete na situaci, když jste byli malí, vaše sestra chtěla jahodovou zmrzlinu a vy tedy také, i když vám později nechutnala? Nenechte se zviklat a v důležitých rozhodnutích myslete na sebe. Důsledky vašeho rozhodnutí se budou týkat vás.

6. Izolace je nejlepším přítelem deprese

V boji s depresivními stavy a úzkostmi nejsme tak bezmocní, jak nám to v tu chvíli připadá. Jestli se vám zhoršila nálada a za žádnou cenu se vám nechce mezi lidi, udělejte opak. Donuťte se vyjít ven a obklopte se přáteli. I kdybyste měli jen mlčet, případně si stěžovat na svou současnou situaci, stojí to za to. Energie vašich blízkých vás občerství a zvedne vám náladu.

7. Život bez chyb a poklesků není život

Máme tendenci si vyčítat každou chybu, selhání či nezvládnutý úkol. Ale umíte si představit někoho, kdo zvládá svůj život bez jediného zaškobrtnutí? Někoho, kdo nikdy nepotřeboval pomoc, nikdy nic nepokazil? Asi těžko. Máme právo chybovat. Přijměte své prohřešky, jsou stejně lidské jako vaše světlé stránky.

8. Vítejte změny

Obvykle se cítíme spokojení ve chvílích, kdy máme dokonale zmapovaný terén kolem sebe a zvolna upadáme do ničím nerušené rutiny. Jistě znáte situaci, kdy si přejete, abyste už měli náročný úkol, který vás čeká, za sebou. Jenomže skutečné obohacení přichází se změnami – i když se nám do nich tak strašně nechce. Uvědomte si, že situací, u kterých netušíme, co z nich vzejde, je v životě žalostně málo. A to jsou teprve ty pravé výzvy! Když to budete mít na paměti, žádná změna vás nezaskočí.

(převzato z časopisu Moje psychologie 2/2013)

Ohodnoťte tento článek!