Jak a proč poznávat sám sebe?

Tento test je jen úvodní kapitolou do nikdy nekončící knihy poznávání sebe sama. Každý si neseme v duši obraz vlastního já. Ten je u někoho vcelku reálný, takže se má rád i s chybami, protože ví, že chybovat je lidské. U jiného zase může být hodně vzdálený faktickému stavu věci. Obraz o sobě je u něj ideálem, jakým by chtěl být, nebo co si myslí, že od něj chtějí druzí. Jsou lidé, kteří neunesou, že ve svých očích selhali. Vůbec to nesouvisí s tím, zda selhali skutečně, nebo jsou k sobě příliš přísní. Kladou prostě na sebe lidsky nerealizovatelné nároky, což vede k nejrůznějším problémům a může skončit až neurózou nebo depresí. Pochopitelně nic nezměníte okamžitě, každopádně postupným odhalováním svého JÁ se posouváte neustále kupředu. Začnete poznávat, na co reagujete přehnaně, co vás přivádí k šílenství a tak podobně. Vždycky, když nastane taková situace, zastavte se na chvíli a zeptejte se: „Co mě vedlo k tomu, že jsem reagoval/a právě tímto způsobem?“ nebo „Které kroky mohu podniknout k tomu, abych se dnes cítil/a opravdu dobře?“ Nemusíte přitom přemýšlet nijak dlouho, mozek zná odpověď téměř okamžitě. Naučit se naslouchat emocím a svému vnitřnímu hlasu, tedy poznávat své vlastní já, oceníte v každé situaci. Váš život bude jednodušší a lepší.
Tip: Pokud máte problém si všechny informace a podněty, které vám přijdou během dne na mysl, zapamatovat, pište si je. Večer si v klidu sedněte a zápisky si znovu projděte – co nového jste se o sobě dnes dozvěděli a jak to můžete zužitkovat do budoucna?
Pokud nevíte jak na to, návod na práci se sebou najdete v knize Sám sobě psychologem od Tomáše Nováka a Věry Capponi, kterou vydalo nakladatelství Grada a ze které je i náš test.

Ohodnoťte tento článek!