Jak nedospět k amputaci končetiny u diabetika

Diabetická noha značí postižení dolních končetin u člověka s diabetem a špatným tepenným prokrvením projevující se defektem, snětí čí prudkou infekcí, které může končit amputací.

Uvedené jednoduché rady mohou v mnoha případech výše uvedeným komplikacím zabránit:

1. Prohlížejte si denně nohy, zda nevznikly nové trhlinky, praskliny, mozoly, kuří oka nebo vředy.

2. Denně si umývejte nohy ve vlažné vodě jemným mýdlem, s následným důkladným a šetrným osušením – vhodné je jakékoli dětské mýdlo.

3. Na suchou olupující se kůži aplikujte nedráždivé masti, např. s obsahem lanolinu jako je třeba Isolda.

4. Na potivé nohy je vhodné používat pudr bez antibiotických přísad -Allpresan 5, Driclor a při výskytu mykózy Clotrimazol 1% nebo Allpresan 7.

5. Nehty na nohou zastřihujte rovně, ne příliš blízko kůže. Pokud hůře vidíte, požádejte o tuto službu druhou osobu.

6. Mozoly a kuří oka by měl ošetřovat zkušený pedikér a vždy jej upozorněte na onemocnění diabetem.

7. Neaplikujte jakékoli náplasti přímo na kůži nohou. Na kuří oka a mozoly nepoužívejte nikdy silné chemické prostředky nebo náplasti.

8. Ponožky si vyměňujte denně, vyhýbejte se punčochám se škrticími okraji a příměsí umělého vlákna – vhodné jsou ponožky s antibakteriální úpravou.

9. V chladném počasí je možné nohy zahřát ve volných vlněných ponožkách, nesmějí se však používat ohřívací láhve nebo elektrické podušky. Nohy lze prohřát i tzv. refl exní koupelí -ponořením obou předloktí na 15 minut do teplé vody.

10. Kupujte si boty, které dobře padnou, mají širokou špičku. Nesmí mít otevřenou patu nebo volné prsty. Boty často střídejte.

11. Při jakékoli deformitě nohou je třeba předepisovat speciální obuv (např. po amputaci, kladívkovité prsty či vbočený palec), aby se omezila traumatizace – obuv hrazená zdravotní pojišťovnou pod kódy 11451-11454, 11841-11846, 22682, 23551-23552, 62994-62995

12. Nikdy nechoďte naboso. S případným poraněním prstů nebo nohy ihned navštivte svého ošetřujícího lékaře. Při malém poranění vhodné použití Betadine roztoku.

Správné dodržování těchto zásad a korekce diabetu jsou základem předcházení možného postižení dolních končetin tzv. diabetickou nohou u osob se zvýšenou hladinou cukru.


SOUHRN

V článku autorka uvádí rady, kterými je třeba se řídit, aby se zabránilo případným komplikacím u diabetiků.

SUMMARY

The author offers advices that need to be followed in order to prevent possible complications for patients with diabetes.


O autorovi: Lenka Konečná, Angiologie, Jindřichův Hradec (lenkajh@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!