Jak přežít zimu

… a čeho se třeba vyvarovat. Brzo se stmívá, jste ospalí a bez nálady, do ničeho se vám nechce. Nastává čas zimního útlumu. Naučte se přijmout krátké dny – jsou tady proto, aby vám dodaly sílu.

Začněte den hudbou

Komu by nebylo protivné vstávat do tmy? Sotva protřete oči, nálada je na bodu mrazu. Ale tomu se můžete bránit. Například tím, že si už večer připravíte do přehrávače oblíbenou hudbu, aby se stala první kulisou vašeho nového dne. Psychologové se shodují, že je lepší poslouchat po ránu skladby, které vám zvednou náladu, než třeba rozhlasové zprávy. A i v potemnělé ložnici v kalném ránu se dá vykouzlit iluze východu slunce. Třeba tím, že budete postupně rozsvěcovat lampu po lampě. Nebo si pořiďte lampu, jejíž světlo postupně sílí.

Vystavte se slunci

„Všechno v přírodě zpomaluje, dejte se do klidu i vy,“ připomíná psycholožka Lucie Bouzková. Jenže vy musíte „fungovat“. Co hlavně potřebujete, je světlo. I ve městě se dá nachytat dost slunce, jenom si musíte upravit denní režim. Nenoste sluneční brýle a snažte se vystavit zimnímu slunci každý den aspoň na hodinu. Pokud vás práce nutí zůstat pod střechou, zdržujte se alespoň u okna, kde je příliv světla nejintenzivnější. Trávíte-li všechen čas, kdy je světlo, v práci, vyhraďte si na chytání zimního slunce alespoň víkendy a co nejvíc pobývejte pod širým nebem.

Omezte večírky

Chce se vám častěji spát, jste malátní. „Nesnažte se ale proti únavě bojovat. Je mnohem lepší přizpůsobit se změnám, po kterých vaše tělo volá,“ radí Lucie Bouzková. „Odpočívejte doma, s čajem a knížkou, buďte sami se sebou.“ Když budete trávit co nejvíc večerů v klidu doma, vaše tkáně se začnou uzdravovat, svaly regenerovat a zotaví se vám i paměť. Odpočívejte, hibernujte jako zvířata v zimním spánku. Do jara pak vykročíte s nově nastartovanými tělesnými i duševními pochody. Budete lépe spát, upraví se vám zažívání i krevní tlak.

Nechtějte být dokonalí

Je paradoxní, že právě na roční období, kdy bychom měli ulehnout k zimnímu spánku, připadá hektický předvánoční čas. Lucie Bouzková je rozhodnou zastánkyní zvolnění. „Vaše tělo si potřebuje odpočinout. Uklízení, nakupování, dárků, cukroví i jídla může být méně. Slevte z touhy po dokonalosti, snižte své nároky a veďte k tomu i své okolí,“ říká. „Jestliže se v předchozích měsících všechno v přírodě dokončovalo, byl čas sklizně a ztišení, zima znamená úplné zastavení. Kdo pochopí zákonitosti přírody, ten najde řešení i pro sebe.“

(převzato z časopisu Moje psychologie 12/2012)

Ohodnoťte tento článek!