Jednou větou

Při srovnání období 1990–1994 a 2000–2004 klesla v Evropě úmrtnost na rakovinu mezi muži o 9 % a mezi ženami o zhruba 8 %, a to především díky omezení kouření a lepším preventivním a léčebným metodám.

* Česká republika nicméně zaujímá v úmrtnosti mužů na rakovinu nelichotivou druhou příčku na evropském kontinentu.

* Obezita krátí život až o 15 let, přitom obézních lidí v Česku přibývá – obézní je každý čtvrtý dospělý, každý třetí má nadváhu a problémy s váhou má také 17 % dětí.

* Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic ošetřila v Kongu za rok 2008 přes půl milionu zraněných, operovala 1500 lidí a eviduje 5300 obětí znásilnění; lékaři varují, že navzdory zklidnění bojů zůstává humanitární situace v zemi katastrofální.

* Více než dvě miliardy lidí, tedy třetina světové populace, v sobě nosí bakterii Mycobacterium tuberculosis, která způsobuje tuberkulózu, proto experti na plicní onemocnění vyzvali k investování do vývoje lepších diagnostických metod, vakcín a léků proti tuberkulóze.

* Lidem, kteří potlačují své emoce, když se jim v práci něco neprávem vytýká, hrozí dvakrát větší nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění než těm, kteří své emoce dávají spontánně najevo, například se rozzlobí na své spolupracovníky.

* Přílišný důraz na čistotu může vést k přesvědčení, že i přirozená vůně pokožky lidského těla je něco, za co bychom se měli stydět, to vede až k nezdravému nutkání přirozené pachy přehnaně odstraňovat nebo maskovat, v takovém případě se může jednat o psychickou poruchu – bromidrofobii.

* Podle americké vědecké studie chrání optimismus ženy před infarktem a časnou smrtí – až o 9 % se u nich snižuje riziko, že onemocní srdeční chorobou a o 14 % se snižuje úmrtnost bez ohledu na její příčinu.

* Studie vědců z Velké Británie poukazují na to, že džus z červené řepy zvyšuje při cvičení výdrž až o 16 %, protože nitráty, které džus obsahuje, se v těle přeměňují na oxid dusnatý, díky němuž dochází ve tkáních k nižší spotřebě kyslíku, a proto se oddaluje pocit únavy ze cvičení.

Ohodnoťte tento článek!