Kazuistika obézního pacienta

Pracuji v Léčebně Dr. L. Filipa v Poděbradech, kde se léčí děti od 3 do 18 let v turnusech 4 až 6 týdnů, s diagnózou JIA, srdečním onemocněním a obezitou, která zvláště v posledních letech vystupuje do popředí.

Děti k nám přijíždějí na základě doporučení dětského obvodního lékaře. S postupujícím věkem dětí je vidět rozdílná motivace pro redukci váhy. Jinak to chápe malé dítě, kterému vezmete jeho oblíbená jídla, a jinak již téměř dospělý chlapec nebo dívka, jimž nadváha vadí především v uplatnění mezi vrstevníky. Asi všichni víme, že obezita je patologický stav, způsobený nadměrnou tvorbou tuku a jeho nedostatečnou mobilizací z tkáně, kde se ukládá i za fyziologických podmínek.

KAZUISTIKA

Dne 22. 6. 2005 do léčebny nastoupil V. S. (1987) s hlavní diagnózou obezita a s vedlejšími dg. hypertenze, hypotyreóza a hraniční hypercholesterolemie. V. S. studuje 2. ročník SOU, obor kuchař-číšník. Jednalo se o jeho první pobyt u nás v léčebně, ale předtím absolvoval 2krát odtučňovací pobyt v ozdravovně Radostín. Z rodinné anamnézy vyplývá, že matka se léčí s hypertenzí, má hraniční nález na štítné žláze a je obézní. Otec chlapce má hypertenzi a nadváhu.

Otec matky zemřel na tumor mozku a matce matky byl proveden bypass a je u ní diagnostikována DM 2. typu. Všechny tyto diagnózy ukazují na velkou rodinnou zátěž. Jeho 16letý bratr je zdravý a štíhlý. OA: Chlapec prodělal varicelu, operaci na plastické chirurgii pro gynekomastii, je evidován v endokrinologické poradně pro hypothyreosis a hraniční hypercholesterolemii a v alergologické poradně pro pollinosis, astma bronchiale a ekzém. Alergie na léky nebyla udána. Trvale užívá Euthyrox 100 mg 2 tbl. ráno půl hodiny před snídaní, Berodual spray při dušnosti a Dithiaden při potížích. Občas mívá zvýšený TK.

NO: Chlapec je silnější od 5 let. Jeho hmotnost se za dva roky do sedmi let zvýšila o 20 kg, poté byl vyšetřen na endokrinologii. Při rozhovoru uvádí, že jí menší porce častěji denně, pije neslazené minerálky, ale má málo pohybu. Plave dobře.

Při nástupu mu byla naordinována tato vyšetření: FW, cholesterol a moč chemicky. Druhý den mu byl proveden odběr, jehož výsledek byl FW – 4/14, cholesterol 5,74 – což je zvýšená hodnota, moč chemicky byla negativní.

Z léčebných procedur bylo chlapci předepsáno ošetřující lékařkou: ranní rozcvička, skupinová LTV, fitness, rotoped, plavecký bazén, míčové hry, terénní chůze a vířivé, uhličité a perličkové koupele. Vzhledem k občasnému zvýšenému krevnímu tlaku mu byl měřen pravidelně 1krát týdně a jeho hodnoty se pohybovaly od 115/70 do 125/70 mmHg. Druhý den pobytu byl chlapec zvážen, změřen, bylo určeno BMI, procento tělního tuku a doporučená váha.

23. 6. 2005 – druhý den po nástupu V – 121,4 kg; M – 187 cm; BMI – 34,7; % TT – 36; D. V. – 81,5 kg Dieta byla lékařkou určena 13/8 7000 kJ.

Průběh léčby

Každý den začínal pro chlapce v léčebně budíčkem v 7:30 a následně poté rozcvičkou, která v případě pěkného počasí probíhá na zahradě. Stravoval se 6krát denně.

Ukázka jídelníčku:

* snídaně: nízkotučný sýr, celozrnný chléb, mléko nebo čaj * přesnídávka: ovoce* oběd: kuřecí plátek, rýže, zeleninový salát* svačina: nízkotučný jogurt* večeře: obložený talíř, sýr, šunka, zelenina, plátek chleba* druhá večeře: 1 kus ovoce nebo zeleniny

Každý den měl chlapec ordinovány skupinové LTV, řízenou terénní chůzi, 1krát týdně fitness a plavecký bazén, který není součástí léčebny, a proto dojíždíme do sportovního areálu v Nymburce, vodoléčebné procedury absolvoval 4krát týdně. Chlapec se také zúčastnil několika edukačních pohovorů s dietní sestrou a ošetřující lékařkou, kde se dozvěděl o správných stravovacích návycích. Se sestrou pravidelně absolvoval nácvik behaviorálních technik.

Každý týden byl převážen, abychom zjistili, zda dochází k plynulým úbytkům. 22. 7. 2005 – den před odchodem V – 110,8 kg; M – 187 cm; BMI – 31,7; % TT – 33 Celkový úbytek – 10,6 kg = 8,7 % Při našem společném rozhovoru je chlapec vstřícný a uvědomuje si, v čem mu nadváha vadí. Hodnocení průběhu léčby: chlapec spolupracoval, úbytky váhy byly plynulé, pobyt nebyl komplikován jiným onemocněním, pouze 1krát došlo ke slabé epistaxi. Hladina s-cholesterolu se upravila, při odchodu byl proveden kontrolní odběr: hodnota – 3,68. Hodnoty TK v průběhu pobytu byly v normě. Z celkového pohledu chlapci pobyt v léčebně prospěl, bylo mu doporučeno nadále dodržovat zavedený dietní a pohybový režim, kontroly v odborných poradnách dále podle objednání. Další lázeňská léčba je indikována.


SOUHRN

Kazuistka obézního adolescenta, který měl za sebou dva neúspěšné odtučňovací pobyty. Doma nehubne, ale při správně volené dietě a dostatečném pohybu činil po měsíci lázeňské péče úbytek 10,6 kg.

SUMMARY

The author presents a case study of an obese adolescent with two previous unsuccessful weight reduction treatment stays. The youngster is not able to lose weight in the home environment, but after a month in the spa with the provision of well balanced diet and sufficient amount of activities weight loss of 10,6 kg has been achieved.


O autorovi: Monika Kupecká, Léčebna Dr. L. Filipa, s. r. o., Poběbrady (monika.kupecka@seznam.cz)

Ohodnoťte tento článek!