Možnosti korekce nežádoucích projevů a následků acne vulgaris

Akné je jednou z kožních nemocí, kterou většinou známe z vlastní zkušenosti. Ačkoli se k léčbě nabízí široká škála celkových i lokálních terapeutik, stále se v některých případech neubráníme komplikacím a nežádoucím následkům.

SUMMARY

Acne is a skin disease that we all know from our own experience. Although there are a variety of systemic and local medicaments in some cases we cannot avoid complications and adverse effects.

Onemocnění postihuje jak ženy, tak muže, u kterých však bývají projevy výraznější. Nesporný vliv na vznik akné má genetika, hormonální nerovnováha, zvýšená tvorba mazu, folikulární hyperkeratóza a bakteriální osídlení kůže.Na kůži nacházíme nejčastěji tyto eflorescence a jejich kombinace: uzavřený a otevřený komedon, papula, pustula, indurace, absces, jizva. Následkem těchto morf jsou hyperpigmentace, nerovnosti povrchu pokožky, jizvy atrofické nebo keloidní, cysty a vzácněji u těžké akné fistulové komedony. Podle klinického obrazu rozlišujeme akné: comedonica, papulopustulosa, conglobata, inversa a fulminans. Často se setkáváme také s projevy acne mechanica, excorieé, infantum, neonatorum, ale i s akné dospělých žen.

Terapie akné spočívá v důsledné hygieně a čištění pokožky dermokosmetickými přípravky určenými pro akné, dále pak podle klinické závažnosti aplikujeme léčbu lokální nebo celkovou. V zevní terapii používáme lokální antiseptika, antibiotika, retinoidy, benzoylperoxid, kyselinu azelainovou. Celková léčba je indikována u závažnějších stavů a je vždy kombinována s lokální terapií. V současnosti máme na výběr orální antibiotika (TTC, klindamycin, doxycyklin, minocyklin, erythromycin a azithromycin) a hormonální léčbu antiandrogeny u žen.

Nejzávažnější formy akné vyžadují dlouhodobou terapii celkovým isotretinoinem, vzhledem k jeho teratogenním účinkům vždy doplněnou o účinnou antikoncepci u žen. Mezi další méně časté možnosti systémové léčby patří v indikovaných případech spironolakton, cotrimoxazol, eventuálně sulfony. V některých, zvláště recidivujících případech, je doporučována vakcinoterapie. V léčbě zánětlivých forem akné se efektivně uplatňuje také lokální fototerapie (UVA, event. UVA + UVB). Podpůrný efekt má dietní režim, psychická relaxace, případně pomoc psychoterapeuta. V léčbě výsledných nežádoucích morf je možno použít jak některé klasické postupy, tak novinky, které v posledních letech pronikly do korektivní dermatologie.

Chirurgické postupy

Jedná se o excize drobných jizev, expresi či incizi fistulových komedonů. Mnohočetné drobné jizvy a nerovnosti pleti byly zejména dříve řešeny klasickou dermabrazí pomocí vysokoobrátkové frézy. Broušení probíhá až k dosažení bodového krvácení, kdy dojde k odhalení koriálních papil. Zákrok se provádí v analgosedaci na operačním sále a vyžaduje rekonvalescenci.

Kryoterapie

Aplikace tekutého dusíku na keloidní jizvy: léčba zmražením – působením velmi nízkých teplot, resp. tekutého dusíku, dochází k destrukci tkání, tzn. keloidních jizev.

Chemický peeling

Jedná se o novější postup rozrušení povrchových vrstev kůže, tzv. epidermolýzu. Podle toho jej dělíme na povrchový, středně hluboký a hluboký. Zatímco hluboký peeling vyžaduje následnou rekonvalescenci, a proto se jedná o zákrok spíše ojedinělý, povrchový peeling nabývá pro svoji komfortnost a efektivnost stále více na oblibě.

V následujícím textu se tedy budeme věnovat problematice povrchového peelingu. Aplikací účinné látky dochází k rozvolnění rohové vrstvy, povzbuzení novotvorby kožního povrchu, zmenšení pórů, vyhlazení a projasnění pleti s odstraněním jemných pigmentací. K vlastnímu peelingu se využívají nejčastěji ovocné, tzv. AHA kyseliny (kyselina glykolová, citronová, jablečná, mandlová), nověji lipobetahydroxy-kyselina, tzv. LHA. K provedení hlubšího peelingu se používá kyselina trichloroctová, event. 50 až 88% fenol.

Jednotlivá sezení chemického peelingu se provádějí 4až 6krát po sobě, vždy s časovým odstupem 2 týdnů. Pokud se na tváři nachází aktivní aknózní změny, je třeba je krýt ochranným krémem, stejně jako ústní koutky, okolí nosu a očí. AHA kyseliny vyžadují neutralizaci neutralizačním roztokem po zbělení a zčervenání pokožky. Výhoda LHA kyseliny spočívá v tom, že se již nemusí neutralizovat, což zvyšuje její komfort. Subjektivně je popisováno pálení až svědění kůže. Vždy je nutná následná fotoprotekce krémy, v letním období s intenzivním slunečním zářením osobně peelingy neprovádím. Hlavní indikací k povrchovému peelingu jsou drobné jizvičky, hyperpigmentace a nerovnosti pokožky.

Terapie lasery

V léčbě akné používáme jak nízkovýkonné biostimulační lasery, které urychlují hojení akné, tak invazivní vysokovýkonné lasery. Pro léčbu projevů a následků akné jsou vhodné tyto vysokovýkonné lasery: * pulzní diodový laser (1450 nm) – využívá se v terapii papulopustulózních projevů, * ablační lasery (CO2 a erbiový laser) – k redukci jizev po akné.

Další přístroje pro léčbu akné využívají např. intenzivní pulzní světlo nebo tzv. modré světlo (407 až 420 nm). Modré světlo provádí fotodestrukci Propionibacterium acne, které se podílí na etiopatogenezi tohoto onemocnění.

Karboxyterapie

Jedná se o novější použití již známé metody podkožní aplikace CO2. V balneoterapii se v dávkách asi 20 až 30 ml CO2 již léta využívá k aplikaci do podkoží bolestivých kloubů jako tzv. plynové injekce. Hlavní indikací jsou vertebropatie, gonartrózy, coxartrózy, omartrózy. Nověji je známo velmi efektivní použití v podstatně nižších dávkách při terapii drobných atrofických jizev po akné.

Dermaroller

Přístroj tvarem i velikostí připomíná ruční holicí strojek se žiletkou, jeho konec však netvoří břit, ale válec o průměru asi 2 cm, na jehož povrchu je různý počet různě dlouhých jehliček. Podle tohoto „osázení“ se liší jednotlivé použití přístroje. Jednou z indikací tohoto drasticky vyhlížejícího (ale opravdu jen vyhlížejícího – bolestivost aplikace je srovnatelná s drsnějším mechanickým peelingem) zákroku jsou: zvětšené póry, jizvičky po akné, hyperseborea (zvýšená tvorba mazu), hyperpigmentace. Po zákroku, při kterém se všemi směry přejede indikovaná lokalita, se na zarudlou (nikoli krvácející) kůži nanese aktivní přípravek, např. s vitaminy a substancemi, které zvyšují tvorbu kolagenních vláken. Následně je pleť ošetřena fotoprotektivním přípravkem. Zákroky se opakují v několika sezeních podle klinického nálezu v časových intervalech 1 až 2 týdnů.

Kyselina hyaluronová

Tato kyselina se přirozeně vyskytuje v lidské kůži, její použití je tedy bezpečné a není třeba předem provádět testy na alergii. Přípravky jsou čiré gelové látky, které se používají k vyplňování obličejových vrásek, remodelaci obličeje, zvětšení rtů, a dají se tedy s úspěchem použít k vyplnění drobných jizviček a nerovností pleti.

Plazmové technologie

Přinášejí zcela nové možnosti do korektivní dermatologie. Využívají čtvrté skupenství hmoty, tzv. plazmu. Kromě indikací v oblasti stárnutí kůže se s dobrým efektem uplatňují v odstranění jizev po akné.

Radiofrekvence

Je další novou metodou v dermatologii. Zařazujeme ji mezi vysokofrekvenční terapie, které působením tepla prohřívají ošetřovanou tkáň. Zejména v léčbě jizev po akné se využívá bipolární radiofrekvence.

Fotodynamická terapie (PDT)

Terapie s použitím 20% 5-aminolevulové kyseliny jako tzv. fotosenzibilizátoru se využívá v léčbě lehké a střední akné. Princip terapie spočívá v aplikaci vhodného fotosenzibilizátoru na ložisko, které je následně ozářeno zdrojem červeného světla.

Korektivní kamufláž

Je velmi efektivní a jednoduchou metodou, která při správné aplikaci dermokosmetických krycích make-upů a pudrů vede k dočasnému zamaskování nežádoucích kožních eflorescencí.

Závěr

Ačkoli je v současnosti akné již dobře léčitelnou kožní diagnózou, stále se setkáváme se zanedbanými klinickými případy, kdy se pacienti dostávají do ambulance dermatologa zbytečně pozdě. Zpravidla pod vlivem rodinných příslušníků jsou přesvědčeni, že z akné „vyrostou“. Korektivní dermatologie v současnosti nabízí nepřeberné možnosti a kombinace jednotlivých postupů, nejefektivnější však stále zůstává včasná léčba akné, a tedy prevence vzniku těchto nežádoucích projevů.


MUDr. Kateřina Macháčková, Sirnaté lázně Ostrožská Nová Ves (dr.karaskova@post.cz)

Ohodnoťte tento článek!