Mýty a pověry v porodnictví

„Každý ví, že kluky nosí čáp a holky vrána!“… Mýty a pověry se objevovaly ve všech oblastech lidské činnosti a jinak tomu nebylo ani v praxi někdejších porodních bab. V dobách, kdy byla medicína založena spíše na domněnkách než důkazech a bez zobrazovacích metod se vyšetřující osoba musela spoléhat pouze na své smysly a zkušenosti, vznikaly pověry, z nichž některé se dochovaly až do současnosti. Posuďte sami, možná vám budou některé z nich povědomé…

O těhotenství:

* Těhotná nemá podlézat šňůru na prádlo, aby dítě nemělo omotaný pupečník kolem krčku.
* Když se těhotná lekne a sáhne si na některou část svého těla, děcko bude mít tamtéž znamení.
* Když v těhotenství bolí zuby, bude to děvče, když pálí žáha, bude to hoch.
* Když jí těhotná hodně chleba, bude mít dítě velkou hlavičku.
* Pohlaví dítěte se přesně určí pomocí prstenu přivázaného na nitce. Konec nitky drží těhotná klidně a čeká, až se prsten začne sám pohybovati. Kývá-li se, bude mít chlapce, otáčí-li se, bude to děvče.

O porodu:

* Podvážou-li se rodičce palce, nevykrvácí.
* Porod postupuje rychleji, přijde-li sousedka.
* Porod probíhá snadněji, vymaže-li se pochva omastkem (sádlo, máslo).
* Když porod trvá dlouho, je třeba otevřít všechny zámky u skříní, tak se otevře cesta pro plod.
* Rodička po porodu nesmí usnout, aby děcko nezemřelo. Dnešní profesionální porodní asistentky se nad těmito řádky možná pousmějí, ale jejich předchůdkyně je braly vážně, a tak se ani jim pověry nevyhnuly. První z nich nám radí: „Potkáte-li porodní asistentku, tak chytněte knoflík, přinese vám to štěstí,“ druhá říká pravý opak. Optimisté věří první, pesimisté druhé variantě.
A na závěr jedna dobrá rada pro profesionální porodní báby – nikdy nepodceňujte své stravování, říká se, že nají-li se porodní asistentka dobře při porodu, bude mít dítě blahobyt.

Ohodnoťte tento článek!