Nová vyšetřovací metoda GDx u glaukomu

Naše pracoviště bylo první v České republice, kde byl přístroj GDx Access zaveden do praxe a používáme ho již 5 let. V článku se dočtete, co GDx Access je a co zobrazuje.

SUMMARY

Our department was the first to start working with the GDx Access, and we have been using this machine for 15 years. The article provides information about what is GDx Access and what does it show.

Glaukom bývá také označován jako zelený zákal. Toto označení pochází z řeckého slova glaukos – zelený, jako moře, podle zeleného zbarvení duhovky a čočky v konečných stadiích neléčeného glaukomu.Glaukom je oční onemocnění zrakového nervu. Jde o zákeřnou chorobu probíhající dlouhou dobu bez příznaků. Teprve v pokročilém stadiu choroby dochází k poklesu zrakové funkce až ke slepotě. Postihuje lidi všech věkových kategorií a ras. Způsobuje úbytek nervových buněk a oslabení zrakového nervu. Tyto změny jsou nevratné. Mezi rizikové faktory pro vznik glaukomu patří zvýšený nitrooční tlak, věk nad 40 let, cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků (například steroidů), velmi silná krátkozrakost.

Jak včas glaukom rozpoznat

U některých pacientů propukne onemocnění jako záchvat prudké bolesti oka a přilehlé části hlavy. Bolest provází zamlžené vidění, zarudnutí oka, duhové kruhy kolem světel a zvracení. V tomto případě se jedná o akutní glaukomový záchvat, který vyžaduje bezodkladnou léčbu. Ve většině případů však probíhá onemocnění bez příznaků, proto je zelený zákal pro svou nebezpečnost nazýván,,tichým zlodějem zraku“. Glaukom lze určit na základě vyšetření zorného pole, kde se zachytí typické výpadky.

Pokud se ovšem začíná s léčbou v této fázi onemocnění, je již nerv poškozen. Jediná možná léčba je v tomto případě kapání speciálních očních kapek, tzv. antiglaukomatik. Operace přichází v úvahu až v případech, kdy kapky nejsou schopny udržet tlak v normálních hodnotách. Léčba může být zahájena již při zjištění počínajícího úbytku nervových vláken sítnice a ne jako dříve podle zavádějících hodnot nitroočního tlaku.

Na základě mnoha studií se však stále zřetelněji ukazuje, že výše nitroočního tlaku, která vede k poškození nervu, je individuální a u každého pacienta rozdílná. Důkazem jsou pacienti, kteří mají hodnoty nitroočního tlaku zcela v normě. Na druhé straně jsou osoby s tzv. nitrooční hypertenzí, které mají trvale hodnoty nitroočního tlaku vysoké, aniž by však došlo k jakémukoli poškození. A právě rychlý a moderní přístroj GDx Access je schopen zachytit Glaukom ještě ve stadiu, než je zrak poškozen.

Co je GDx a co zobrazuje

GDx Access je analyzátor stavu nervových vláken. Princip funkce je založen na exkluzivní polarimetrické technologii, která měří sílu vrstvy nervových vláken na pozadí oka. Pro pacienta je vyšetření nečekaně rychlé, obvykle trvá méně než 5 minut, bezbolestné a bezdotykové. Není nutné oko rozkapat, může být i mióza. GDx je limitováno refrakční vadou do minus 10 a plus 5 dioptrií. Lze vyšetřit i pacienta s kontaktními čočkami.

Výsledkem vyšetření GDx je barevné zobrazení síly vrstvy nervových vláken na pozadí oka. Při normálním nálezu vidíme typický trychtýřovitý tvar průběhu nervových vláken. Při patologickém nálezu je patrný velmi výrazný úbytek nervových vláken. Dále GDx vyfotografuje na sítnici oka papilu (zrakový nerv) a výsledky porovná s vlastní normativní databází. Toto vyšetření není hrazeno zdravotní pojišťovnou. Hodnota zraku je však neocenitelná ve srovnání s částkou, kterou vyšetření stojí. V současné době je to nejmodernější metoda v diagnostice glaukomu.

Literatura
Firemní materiály Laser Diagnostic
Glaukom Flammer, J. Triton, Praha 2003
Reus NJ, Lemij HG Diagnostic accuracy of the GDx VCC for glaucoma Technologies Ltd a Carl Zeiss Ophtalmology

Jana Fulínová, Věra Dastychová Oční ambulance, Benešov u Prahy (info@ocnibn.cz)

Ohodnoťte tento článek!