O ČAS a odchodech lékařů

Právě jste nalistovali rubriku Fórum – prostor určený pro vaše názory, reakce na dění v oboru či společnosti, profesní příběhy, poděkování… Nezřídka se dostáváte do situací, které stojí za zaznamenání, toužíte projevit své postoje a hledáte možnost JAK a KDE. Jsme rádi, že jste si k tomuto účelu vybrali námi nabízené Fórum. Vážíme si toho a věříme, že také pro ostatní čtenáře jsou zde publikované příspěvky zajímavé (a někdy třeba i trochu „povědomé“).

Naděláváme si do vlastního hnízda

S velkým napětím jsem sledovala páteční briefing ČAS k akci „Děkujeme, odcházíme“. S jeho závěry nesouhlasím, ale vlastně mě ani nijak nepřekvapily.

Nepřekvapila mě ani čilá aktivita sester na Facebooku, mnoho nesouhlasných komentářů s vyjádřením ČAS, vznik skupiny „Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji.“ Jsem docela zvědavá, co by se stalo, kdyby se ČAS k akci připojila a vybídla sestry, aby také podaly výpovědi. Kolik sester by to udělalo?

Co mě ovšem překvapilo, byly výroky na adresu ČAS a prezidentky Juráskové v různých diskusích, výroky podepsané i anonymní, od mírně rozladěných až po vysloveně zlé. Všemi diskusemi se táhne jedna společná nit. Členky jsou rozhořčené, že se jich nikdo na nic neptal, nečlenky jsou rozhořčené, že prezidentka ČAS si osobuje právo mluvit za ně.

Nejsem mediální odborník, ale zcela jistě vím, že v médiích to bude vždycky vypadat, že ČAS hovoří za všechny sestry. Je potřeba si uvědomit, že média nemají čas obíhat a zpovídat každou jednotlivou sestru. Zeptají se vedení naší největší profesní organizace a do titulku pak napíšou „Sestry budou… Sestry chtějí“ apod. Všimněte si, že u lékařů je to stejné. „Lékaři odejdou, pokud nedostanou vyšší platy.“ Jistě se nejedná o všechny lékaře. A kupodivu jsem si nevšimla, že by se lékaři v diskusích hromadně ohrazovali, že LOK mluví za ně, přestože nejsou všichni jeho členy. Milé nečlenky, prosím, myslete na to.

A my členky? Promiňte mi ten výraz, mám pocit, že si naděláváme do vlastního hnízda. Nezapomeňte, že když kritizujeme ČAS, kritizujeme i sami sebe. Protože co je ČAS? To jsme, milé kolegyně, my všechny členky – ČAS je práce každé z nás. Prezidium jsme si v roce 2007 zvolily, jestliže nejsme spokojené s jeho činností, můžeme vznášet připomínky, můžeme žádat vysvětlení, proč se děje to či ono, můžeme požadovat jeho odchod či si při letošních volbách zvolit jiné zástupce. Každá z nás má možnost oslovit prezidium ČAS či předsedkyni své sekce, ať již v diskusi na webu ČAS nebo přímým dopisem. Každá z nás má možnost nabídnout své služby v sekci či regionu. Pravda, je to práce zadarmo.

Občas se dočtu, že ČAS nic nedělá – pro sestry nic nedělá, pro mě konkrétně nic nedělá, viz výše. Jestliže bude ČAS plná členek, které mají názor, cituji komentář z Facebooku: „Vlezla jsem tam jen kvůli registraci“, skutečně si nepomůžeme. Milé členky ČAS – kolik z vás čte zápisy z jednání prezidia, kolik z vás přispívá do diskuse ČAS, kolik z vás odpovědělo tuším před 3 lety na anketu, v čem se může ČAS zlepšit? Víte, že na webu ČAS je i diskuse pro členky k akci „Děkujeme, odcházíme“ (D-O)? Kolik z vás četlo zápis ze Sněmu k akci D-O? Víte, jak hlasovala předsedkyně vaší sekce? Kontaktovaly jste ji s upozorněním, že máte jiný názor?

Na Facebooku jsem zjistila, že některé členky neznají stanovy ČAS. Když už se rozhodnu do něčeho vstoupit, považuji za naprosto samozřejmé podívat se, do čeho lezu. Může dobře fungovat organizace, jejíž členové neznají základní dokument? Doufám tedy, že je jich menšina.
Mám k činnosti prezidia ČAS tisíc připomínek, nicméně myslím, že je vhodnější řešit je přímo s prezidiem nebo s výborem sekce než hrubě urážet svou profesní organizaci či její prezidentku v různých diskusích. Moje připomínky najdete v diskusi na www.cnna.cz. Najdete tam i kritické názory dalších kolegyň. Paní prezidentka je čte a není ani hloupá, ani hluchá.

Jsem přesvědčená o tom, že profesní organizaci potřebujeme. K jednání s vládou potřebujeme organizaci silnou a jednotnou. A to bude jen taková organizace, kde se všichni její členové zajímají o informace a předávají si je mezi sebou, pracují a spolupracují a případnou kritiku směrují k odpovědným osobám. Nemusí to být nutně ČAS, ale pokud se neshodneme v ČAS, dokážeme se shodnout v organizaci jiné?

Na závěr se omlouvám všem členům mužům, určitě vás nechci vynechat, ale sestra je rodu ženského. A než mě pošlete do koncové části zažívacího traktu, přemýšlejte o tom, co jsem napsala.

Lenka Šnajdrová
Administrátorka Ošetřovatelství.info a členka disciplinární komise ČAS, 24. ledna 2011


Facebook: Reakce sester na prohlášení ČAS k akci „Děkujeme, odcházíme“

V. M.: Nejsem členkou ČAS už 3 roky a myslím, že jsem udělala dobře (minimálně jsem ušetřila 900 Kč). Četla jsem stanovisko ČAS, že lékaře nepodpoříme. Jestli je toto podle průzkumu názor většiny sester, tak je mi z toho ouzko! Cituji: „Pokud totiž lékaři víc peněz na platy vybojují, očekávají sestry, že dostanou přidáno také. Asociace sester proto podle Juráskové požaduje, aby všechna opatření, která budou v souvislosti s výzvou lékařů realizována, dopadla na všechny pracovníky ve zdravotnictví, nejen na lékaře.“ Je toto vůbec možné? Lékaře nepodporujeme, ale očekáváme, že se svezeme na jejich případném úspěchu.

S. H.: To se dalo od asociace čekat! Předpokládám, že paní Jurásková mluví za všechny sestry. ČAS a jejím vrcholným představitelkám nedochází, že jsme spojeny s lékařskou profesí také! Tahle asociace je k ničemu a hrabe si jen na svém písečku. Osobně nehodlám tuto organizaci jakkoli podporovat, ať už členstvím nebo poplatky!

E. S.: Vyjádřením ČAS jsem zklamaná. Doufala jsem, že jako sestry lékaře podpoříme alespoň svým postojem a vyjádřením.

L. Š.: Nejsem členkou asociace a akci „Děkujeme, odcházíme“ podporuji, i když to možná bude všechny bolet. Pokud nemáme podporu shora, jak můžeme něco takového zorganizovat. Na rozdíl od lékařů za námi vlastně nikdo nestojí a všem jsme lhostejné.

J. S.: Nevím, čí názor prezidium ČAS vyjádřilo, ale já, byť členka ČAS, s protestem lékařů souhlasím. Nikdo se na náš názor neptal, tak jak ho může za nás vyjádřit?

H. D.: S prohlášením asociace zásadně nesouhlasím. Říkají, že protesty lékařů vrhají špatné světlo na české zdravotnictví. Myslím, že v ČAS rozhodují osoby, které absolutně nemají ponětí o tom, co českému zdravotnictví ničí pověst. Zdravotníci to jistě nejsou. V poslední době se čím dál tím častěji setkávám s názory pacientů a lidí mimo obor, kteří říkají, jak moc obdivují zdravotníky, že dokážou pracovat v tak špatných podmínkách, které u nás jsou.

Silver: Já jsem členkou ČAS a sama za sebe jsem se vyjádřila na svém blogu. Dnešní prohlášení ČAS vyplynulo z mimořádného sněmu předsedů sekcí a regionů. Předpokládám tedy, že vyjadřuje hlas většiny členů. Za členky hovořily jejich předsedkyně. Názorová nejednotnost bude existovat v každé skupině, podle dnešního prohlášení patřím tedy k menšině.

L. L.: Se vší úctou, o názoru většiny by se dalo s úspěchem pochybovat, protože na ten můj se tedy rozhodně nikdo neptal! Podpisové archy na podporu našich lékařů jsem právě vytáhla z tiskárny, v pondělí s nimi obejdu špitál a uvidíme tu skutečnou většinu… Silver: Netuším, pravda je, že mě se naše předsedkyně také na nic neptala, na druhou stranu je můj názor naprosto veřejný. Z jednání jsem nečetla žádný zápis, takže nevím, hlasovalo se? Kolik bylo pro, kolik proti? Kolik lidí hlasovalo apod.

M. H.: Nejsem sice členkou, ale souhlasím s ČAS, nevím proč by měli lékaři dostávat takové sumy a my sestry nic, protože oni by se nás taky nezastali, to mi věřte. Hrabou si jen na svým písečku. Dalo by se říci, že svým postojem berou práci i nám, a to mi od nich nepřipadá moc kolegiální.

M. L.: Členkou ČAS nejsem a s jejich závěrem nesouhlasím. Myslím si, že je mezi námi hodně sester, které lékaře podporují. Troufám si tvrdit, že i většina.

V. M.: Mě se ptal předseda sekce na můj názor e-mailem, překvapilo mě to, protože jsem bývalá členka ČAS. Každopádně byl možná jediný z předsedů všech sekcí, který měl opravdový zájem se sestrami komunikovat a zajímal ho jejich názor v této věci.

H. D.: Čím více se zúčastňuji, tím více se bavím a zjišťuji, že přesně o toto lékařům šlo. Ukázat, jak katastrofická situace je a že skutečně dojde k vyhlášení krizového stavu. Vím, není to k smíchu, ale vedení ČAS sestry velice podcenilo. Myslím, že jim „hoří pod korytem“, protože až se sestry naštvou a hromadně vystoupí z asociace, ČAS skončí. Celkově se začíná situace ve zdravotnictví velmi vyostřovat a pochybuji, že ČAS bude schopna najít vhodné řešení. Nemyslím si, že by bylo dobré snažit se svézt s lékaři. Měly bychom rozjet vlastní akci. Za almužnu nám naloží více kompetencí a pak si vystačí s lékaři, kteří neodejdou… Být sestrou znamená o 90 % větší nebezpečí kriminálu než u lékaře. Podpořím tedy každého, kdo se bude prát o svou existenci – skutečně bychom si to neměly nechat líbit.

J. P.: Jsem členkou ČAS, ale je fakt, že nás obyčejných sester se na náš názor nikdo neptal! Vážně nevím, jak si někdo může dovolit vyjadřovat se za nás za všechny! Já s protestem lékařů souhlasím a plně je podporuji. Můj názor je ten, že v tuto chvíli byl ten správný čas lékaře podpořit. Tím ustrašeným přístupem se nikdy nikam nedostaneme. Představte si tu situaci, kdy k výpovědím lékařů přibude několik tisíc výpovědí sester. Ale ani pasivní podpora lékařů by nebyla od věci. Stále se jen diskutuje o lékařích, ale co sestry a ostatní personál? Kde by bez nás lékaři byli? A kde my bez nich? Snad jsme v tom zdravotnictví na jedné lodi, tak proč je nepodpořit?

M. H.: Myslím, že kdyby existovala jen jedna profesní organizace ve zdravotnictví, bylo by lépe nám všem. Zastupovala by totiž mnohem více lidí než jen lékaře. Co si budeme povídat, sester a ostatního zdravotnického personálu je zkrátka mnohem víc.

D. K.: Realita podle ministra zdravotnictví: Snižování mezd všem složkám nelékařského personálu, propouštění, minimalizování počtů sester do služeb, čímž je ohrožen nejen pacient, ale z důvodů špatné právní ochrany zejména sestra, systemizace práce formou prazvláštní -čím vzdělanější, tím dražší a dnes už nejméně žádaná. O asistentech snad ani nemluvím – to byl podraz století a přitom by se pěkně hodili do týmu. Podle nové úhradové vyhlášky nemocnice šetří na hranici únosnosti a bezpečí pro pacienty! Pokud se peníze za „velmi nemocné“ utratí, brzy skončíme na dlažbě! Co z toho vyplývá? Pokud toto čtete, pane ministře, čtete pravdu – šetříte na nesprávných místech. Nejsem v ČAS, lékařům věřím a podporuji je. Chápu i pocity sester, které v souvislosti s akcí D – O mohou přijít o práci, ale kdo za tuto situaci může? Ne lékaři! Ne sestry! Jsou to ty přežrané a zkorumpované předchozí vlády! Vraťte nakradené peníze do systému a zachraňte naše zdravotnictví, dokud to ještě jde!

I. Ř.: Vyjádření ČAS tlumočí názor menšiny! Navíc nejde jen o platy, ale i o systémové změny, které podle mého názoru podporuje většina nelékařských zaměstnanců ve zdravotnictví. Musí se konečně přestat krást!

I. M.: Nejsem členkou asociace sester a za ČAS se opravdu stydím!

L. M.: Souhlasím s postoji lékařů, podporuji jejich protest i formu akce „Děkujeme, odcházíme“. Zdravotnictví vyžaduje změnu, novou koncepci a systematizaci. Lékaři vesměs pracují pod nátlakem. Množstvím nutných přesčasových hodin dochází jak u lékařů, tak sester k porušování ZP. Nesouhlasím s lékovou politikou, neprůhlednými a předraženými zakázkami ve zdravotnictví, které jdou na úkor všech pracovníků ve zdravotnictví. Podhodnocování a dehonestace lékařské i sesterské profese ze strany vládnoucí garnitury je tristní. Média jsou špatně informována, postoj sester je překrucován i samotnou prezidentkou České asociace sester (ČAS), což dokládají i bouřlivé reakce nelékařů, které následovaly po prohlášení ČAS k akci „Děkujeme, odcházíme“. Nesplní-li vláda oprávněné a reálné požadavky lékařů, dojde od března k rozpadu zdravotní péče pro obyvatele ČR. Největší díl odpovědnosti však neleží na lékařích, ale na politicích, kteří za 20 let nebyli schopni zatočit s korupcí! Ani „vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci“ přes veškeré deklarace nedělá kroky omezující korupci ve veřejné sféře. Pro lékaře a sestry peníze nejsou, ale stále se utápějí miliardy z rozpočtu, např. ve formě předražených veřejných zakázek. Zdravotníci čekají na změny k lepšímu celých 21 let a nedočkají se jich, pokud budou dále sedět se založenýma rukama a věřit slibům našich politiků.

Otevřený dopis: Děkujeme, podporujeme akci D – O

Mezi sestrami vzniká iniciativa, ve které podporují protestní akce lékařů. Vyjadřují tak nesouhlas s výroky předsedkyně České asociace sester, která se k aktivitám lékařů staví negativně. „Ne každá sestra kampaň lékařů podporuje, ale není možné veřejně sdělovat, že všechny jsou proti,“ píšou sestry. „My, níže podepsaní, nesouhlasíme s mediální prezentací názoru, že zdravotní sestry v České republice nepodporují akci Děkujeme, odcházíme. Lékař a sestra jsou a vždy budou jeden tým. Musíme se ohradit i proti snahám tyto naše profesní vazby rozbít čím dál častějšími mediálními útoky. V takové atmosféře se nedá pracovat a odrazí se to pouze a jen na vás, našich potenciálních pacientech.

Paní Jurásková, prezidentka České asociace sester, veřejně prezentovala názor prezidia ČAS a předsedkyní regionů, nikoli však stanovisko všech členek a členů sdružených v této profesní organizaci a sester nikterak organizovaných. Velký počet řadových členů nebyl osloven, a proto se od tohoto prohlášení distancuje. Česká asociace sester nesdružuje všech 80 000 sester v našem zdravotnictví, ani většinu z téměř 36 tisíc sester v nemocničním sektoru. Ne každá sestra kampaň lékařů podporuje, ale není možné veřejně sdělovat, že všechny jsou proti. Ano, jsme si vědomy toho, že díky kampani D – O můžeme přijít i o svá pracovní místa.

Stejně jsme si tak ale vědomy toho, že situace ve zdravotnictví je dlouhodobě neřešena, a to zejména v ohodnocení naší náročné a zodpovědné práce. Systém celoživotního vzdělávání lékařů i nelékařů také není dobře nastaven. Neřešení a bagatelizování situace ve zdravotnictví muselo logicky vyústit v otevřený a hromadný odpor. Veřejnost je klamána a uměle je v ní vyvoláván pocit, že akutní péče po odchodu téměř 4000 lékařů bude zachována. Není to pravda a my vyzýváme odpovědné politiky, aby začali urychleně konat kroky k tomu, aby k takovému kolapsu zdravotní péče v ČR nedošlo!“

Lenka Bazalová, Dana Krásová, Lucie Šrámková, Veronika Muhlsteinova
(Anketa časopisu Sestra mapující postoj nelékařů k prohlášení ČAS k akci Děkujeme, odcházíme viz strana 6)


Pozn. red.: Příspěvky jsou redakčně upravovány, případně kráceny, a nevyjadřují stanovisko redakce.

O autorovi: Připravil Filip Kůt Citores

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001
Ohodnoťte tento článek!