O slovu a sestrách v jeslích

Fórum… veřejné prostranství (náměstí) v antickém Římě, stejně jako platforma pro demokratickou diskusi v moderním odborném časopise. Téma? Vše, co vás trápí i těší, a proto pište – posílejte dopisy, e-maily – položte zvídavé otázky, odpovídejte jiným pisatelům, reagujte, komentujte.

Slovo je lék z nejmocnějších

„Jste těhotná,“ slyší mladá žena z úst gynekoložky a zaplavuje ji vlna radosti, pocit všeobjímající lásky. Tak se to povedlo. Před očima vidí šťastného partnera. „Ale musím vás poslat do nemocnice k vyloučení mimoděložního těhotenství.“ „Co prosím?“ ptá se, ještě se nestačila vrátit do reality. „Tady máte doporučení a jeďte hned.“ Mladá žena se probírá. Pocit štěstí nahrazuje nečekaná úzkost, bolest, nejistota a hlavně strach.

Dveře gynekologické ordinace se zavírají a ona se vydává celá zmatená a hlavně vystrašená do nemocnice. V krátkém čase se u ní vystřídal pocit absolutního štěstí s pocitem strachu a velkých obav. Beru vyzvánějící mobil a dozvídám se od ní, co se stalo. Nacházím ji na nemocniční chodbě uplakanou, ustrašenou a hledající odpověď.

Jsem sestra a po přečtení sonografického vyšetření vím, co bude následovat. Uvědomuji si, že v této situaci je nutné vážit každé slovo. Sama mám stažené hrdlo a blízko k pláči, přesto jí vše vysvětlím a připravím na nevyhnutelný zákrok. Odvádím ji do pokoje. Sestry automaticky vykonávají své úkony a celou dobu nepadne ani slovo. Leží tu tři nastávající maminky.

Cítím napětí a strach. Každá prožívá velký boj za své ještě nenarozené miminko. Napětí visí ve vzduchu, úzkost si vychutnává jednu po druhé. Než dojedu domů, žena mi oznamuje, že dostala premedikaci a jde na sál. Obdivuji rychlost, s jakou vše proběhlo. Druhý den žasnu nad miniaturními jizvičkami po laparoskopii.

Jak velký pokrok. Vše proběhlo bez komplikací, včas a precizně. Všem moc děkuji. Po odborné stránce opravdu klobouk dolů. Máme výborné odborníky, špičkovou techniku, ALE… někde NĚCO výrazně chybí. A to NĚCO je důležité, to NĚCO je přímo nezbytné. To NĚCO je přístup k pacientovi, seznámení se situací, její řešení a k tomu špetka, špetička povzbuzení.

Potřebujeme je všichni. Nejvíce malé děti, ženy v rizikovém těhotenství, opuštění staří lidé, ale i úžasně vypadající, na oko sebevědomý čtyřicátník, který je poprvé v životě hospitalizován. Ne všichni jsme zdravotníci, abychom se v dané situaci rychle zorientovali. Laická veřejnost opravdu mnohdy netuší, co se s nimi v nemocnici odehrává, jaké je čeká vyšetření, proč se některá opakují atd.

Pacienti se tak dostávají do bludného kruhu. Psychika dostává zabrat, nejistota se propojí s úzkostí, obavami i stresem. Nakonec vítězně dorazí strach, který zasedne do křesla a začne vládnout. A výsledek? Zdravotní stav se nelepší, tlak neklesá, pacient nespí, dožaduje se léků na uklidnění a na spaní a s obavami očekává, co bude dál. Obávám se, že se čím dál častěji začíná vytrácet komunikace mezi personálem a pacientem.

A přitom jsme lidé a k dorozumívání nám byla dána do vínku slova, kterých máme požehnaně. Nic nás nestojí, nemusíme je shánět a máme je kdykoliv po ruce. Záleží na naší volbě. Slovem lze pohladit, slovem lze urazit, slovem lze utajit, slovem lze utěšit, povzbudit, dodat potřebnou naději, ale i ublížit. Jsou slova, která zázraky dělají a svým mocným kouzlem se netají. Nešetřme jimi, vždyť dobře zvolené slovo ve správný okamžik je velkým lékem pro každého člověka a pacienti na něj často marně čekají.

Sestry v jeslích

Práce sestry v jeslích je odlišná od práce na střediscích nebo na lůžkových odděleních. Práce s dětmi je rozmanitá, ale i namáhavá. Pokud sestra absolvovala psycho-pedagogický kurz, je pro ni práce s dětmi snazší a lépe chápe některé činy dětí. Pracovní den sester v jeslích zahrnuje řadu činností: péče o hygienu, podávání jídla, výchovné programy, administrativní práce, neustálé sledování a hlídání a sčítání dětí, dodržování čistoty dětí a dnes i vybírání finančních prostředků od rodičů.

Pro každou sestru, která pracuje v jeslích, je výhodou, když umí zahrát alespoň na jeden hudební nástroj a hrát dětem divadlo s maňásky, loutkami. Uplatní se zručnost a kreativní nápady. Bohužel pro sestry v jeslích je poměrně složité získávat kredity, a to zejména v oblasti vzdělávání, které by bylo pro ně přínosem a obsah seminářů by se mohl uplatnit a skutečně dobře využít v praxi. Rodiče mají totiž na sestry mnoho odborných dotazů, na něž se odpovědi nedají najít na internetu, například: Co dělat se vztekajícím se dítětem? atd.

Dagmar Kabrhelová
všeobecná sestra Zdravotní ústav se sídlem v Praze (bozidara7@tiscali.cz)
Ingrid Holoušová
Praha

Ohodnoťte tento článek!