Oděvy pro zdravotníky

Výrobci zdravotnických oděvů již velmi dobře pochopili, že se jejich výrobky musí nejen dobře a snadno prát a žehlit, ale že musí na ženě (i muži) také dobře vypadat. A to nejen při prvním oblečení. Mají k dispozici dostatek vhodných materiálů a střihů?

Již delší dobu se v nabídce našich výrobců objevují nové modely odě-vů, dříve nevídané: kromě klasických propínacích plášťů, halenek a zástěr vidíme na přehlídkách i různé variace na téma halena, šortky, poloplášť, šaty, sukně apod. Střih již není tak strohý jako u dřívějších uniforem, má uvolněnější, až sportovní charakter. Dovoluje navíc svými do-plňky (většinou barevné variace některých prvků) odlišení staniční či vrchní sestry od ostatních. Na klopách, předních dílech, límcích a rukávech se používají nejrůznější typy nášivek, kapsiček, výšivek, přestřihů a dalších fines, které oděv oživují. To však přináší výrobcům někdy i značné obtíže.

Jaké? Je to samozřejmě vyšší pracnost výroby (a tím i samozřejmě vyšší cena). Horší jsou však okem laika sice netušené, ale existující problémy technologické: odlišná srážlivost a barevná nestálost některých textilií. Protože jsou pracovní oděvy povinně testovány Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, který bdí nad tím, aby se na naše pracoviště nedostalo něco, co tam evidentně nepatří, je dobře vyžádat si při nákupu příslušný atest. Jedná se o posouzení kvality materiálů z hlediska hygienického, posuzuje se též střih a provedení finálního výrobku z hlediska funkčního a bezpečnostního. Výrobci, kteří splňují normy ISO, jsou z tohoto hlediska hodni doporučení.

Modely

I při těchto podmínkách však v poslední době dokázali výrobci vykouzlit velké množství návrhů, které nahradily nebo alespoň oživily tradiční modrobílé uniformy.

Lékařský ambulantní oděv zůstal pravděpodobně jedním z nejkonzervativnějších. Na první pohled doplnily vlastně nulovou – bílou – barevnou škálu modely z materiálů s nepatrně pastelovým nádechem, větší měrou se vyskytují střihové variace u košil a halen ą la „pilot“ a drobné, neiritující nášivky a aplikace. Z hlediska použitého materiálu se přechází ke tkaninám jemnějším a příjemnějším na nošení, tradiční kepry však mají zde i nadále své místo, díky své trvanlivosti.

Mnohem větší potěšení by mohly projevovat ženy a dívky na sesterských pozicích, které se konečně dočkaly. Avšak počáteční euforie v možnostech, jak obměnit zažité formy tvarů, záhy narazila na určité hranice. Často nepříliš kvalitní materiál měl za následek, že původní živost pastelových barev jaksi vyčichla, avantgardní a originální střih se ukázal nepříliš praktický. Rukáv bylo možno vsadit pouze některým z mála technicky realizovatelných způsobů. Proto se v nabízených kolekcích začínají objevovat již známé motivy. Proto se také častěji listuje v katalozích zahraničních výrobců, kde je možno hledat novou inspiraci. U oděvů pro sálové sestry, laborant- ky nebo masérky však zůstává i nadále nabídka v tradičních me-zích.

Materiály

Jaké materiály jsou pro výrobu oděvů pro zdravotníky používány? Díky svým mechanickým vlastnostem, prodyšností a příznivým pocitům při dotyku s pokožkou doznaly zřetelně největší obliby tradiční tkaniny bavlněné:

Kepry, tj. 100% bavlna s vysokou pevností v tahu (600/400 N), malou srážlivostí (kolem 2 %) a měrnou hmotností 150 až 230 g/m2. Bílé kepry lze prát při teplotách do 90 – 95 °C, stálobarevné do 60 °C.

Lehčí bavlněné tkaniny, rovněž 100% BA, s řidší osnovou, se standardní pevností v tahu 250-350/300-350 N, srážlivostí kolem 3 – 3,5 % v obdobných barevných odstínech a pracích teplotách.

Směsné tkaniny, nejčastěji v kombinaci 50 % BA s 50% příměsí polyesteru (PES), který ovlivňuje výsledné užitné vlastnosti, pevností v tahu 390/360 N a srážlivostí 3/2,5 procenta. Prací teploty jsou stanoveny do 60 °C.

Netkané textilie – vyráběné speciální technologií z polyesterů nebo polypropylenů. Jejich použití je omezeno na jednorázové oděvy, roušky, návleky, operační pláště a haleny apod. Přesjejich nesporně vysokou užitnou hodnotu se jim ale věnovat nebudeme.

Barvy

Od výrobců textilních materiálů lze nakoupit tkaniny tmavě i středně modré, světle i lahvově zelené, červené, vínové, oranžové, žluté, šedé, černé i bílé. Materiály pro střihové doplňky jsou voleny v komplementárních barevných odstínech, často jsou to barevné potisky.

Zásadním požadavkem na textil pro zdravotnický personál je jeho zdravotní nezávadnost, snadná údržba a trvanlivost. Žel bohu – právě nestálobarevnost oděvů je kamenem úrazu. Některé z používaných barviv se při vyšších pracích teplotách vypírají a finální výrobek tak znehodnocují. Výrobci oděvů jsou tím nezřídka donuceni poněkud omezit rozsah škály barevnosti na osvědčené typy.

Velikosti

Prakticky veškeré pracovní oděvy jsou oděvy konfekční. Je tedy možno použít velikostní tabulky, které respektují proporcionálně různé postavy mužů i žen, aby bylo možno pokrýt co nejširší klientelu.

V zásadě jsou velikostní tabulky vypracovány pro muže s referenční výškou postavy 182 cm, u žen je to 170 cm. Poněkud problematická se jeví velikostní kategorizace přejatá ze zahraničí (S, M, L, XL a větší). Pokud se s nimi u velikosti oděvu setkáme jako s jediným údajem, je dobře přeměřit základní rozměry, abychom se nedočkali nemilého překvapení. V našich tabulkách je uvádíme jen orientačně.

I v tabulkových údajích se pohříchu u některých výrobců vyskytují rozdíly v kategorizaci, které mohou vést k nesprávnému přiřazení velikosti oděvu, pokud se spolehneme pouze na symbolické označení a nerespektujeme fyzické rozměry osoby.

Pokud se nám podaří vybrat hezký model s promyšleným střihem, z kvalitního materiálu, pohodlný a se snadnou údržbou, měli jsme šťastnou ruku. n

Výrobní firma EPOS DUO nabízí veškeré oblečení pro zdravotnictví v různých střizích a barevném provedení.

Viz vložený katalog.

Úplnou novinkou na českém trhu je lékařské oblečení ze speciál-ního směsového materiálu BA-PES, kde je garantováno ošetřování na 90 oC. Materiál je lehký, prodyšný, nekrčí se a má 3x delší životnost.

Ohodnoťte tento článek!